Trump už zase rozdává padáky. Kromě ministra zahraničí Tillersona odchází i řada dalších lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2018 18:32
Vypadá to, jako kdyby americký prezident Donald Trump zahájil nové kolo hry "Máte padáka!" - ve stejnojmenné televizní show si kdysi vyzkoušel roli moderátora. A teď během posledních dvou týdnů přišli o své posty v Trumpově administrativě hned čtyři lidé v čele s šéfem diplomacie Rexem Tillersonem. Kdo musel odejít? A kdo dal Trumpovi sbohem dobrovolně? Projděte si náš přehled.
Foto: Reuters

Rex Tillerson, ministr zahraničí

Ve funkci: 13 měsíců a 21 dní

Prezident Donald Trump odvolal Rexe Tillersona z postu ministra zahraničí 13. března 2018. Na jeho místo nastupuje dosavadní šéf CIA Mike Pompeo. Tillerson tvrdí, že Trump mu důvody jeho odvolání nesdělil. Prezident nicméně později novinářům řekl, že mu vadil rozdílný pohled na vypovězení jaderné dohody s Íránem.

Tu světové velmoci, včetně USA, uzavřely za předchozí americké vlády a Trump ji po loňském nástupu do úřadu kritizoval. Prezident také zavedl nové sankce vůči Teheránu. Šéf diplomacie se naopak jaderné dohody zastával.

O sporech mezi oběma muži se hovořilo již loni na podzim, kdy se očekávala Tillersonova rezignace a spekulovalo se o řediteli CIA jako o Tillersonově nástupci. Jednou z posledních kapek mohla být událost z minulého týdne, kdy Donald Trump oznámil, že se do konce května setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Tillersona o tom ale dopředu neinformoval.

Tillerson pracoval od roku 1975 v těžařské společnosti Exxon-Mobil. Byl jejím ředitelem v době, než si jej Trump vybral na konci roku 2016 jako svého ministra zahraničí.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Muž na Vyškovsku zabil příbuznou sekerou, soud mu uložil 10,5 roku vězení

Krajský soud v Brně ve středu uložil muži za loňskou vraždu příbuzné sekerou v obci na Vyškovsku trest 10,5 roku vězení. Muži hrozilo až 20 let vězení, k činu se ale v plném rozsahu doznal. Soud tak ani v tomto smyslu neprováděl žádné dokazování. Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplatit odškodné dceři poškozené zhruba 700 000 korun. Rozsudek je pravomocný, žádná ze stran se proti němu neodvolala.

Muž příbuznou zavraždil loni 26. října vpodvečer, šlo o manželčinu babičku. Podle obžaloby příbuznou po předchozí rozepři napadl ve spíži a vstupních prostorách, kdy si z dílny k tomu účelu přinesl velkou sekeru. Ženu udeřil jednou do zadní části hlavy, poté co upadla, ještě do pravého ramene. "Bezprostřední příčinou smrti bylo rozsáhlé devastující zhmoždění mozkové tkáně," uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy