Trump už zase rozdává padáky. Kromě ministra zahraničí Tillersona odchází i řada dalších lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2018 18:32
Vypadá to, jako kdyby americký prezident Donald Trump zahájil nové kolo hry "Máte padáka!" - ve stejnojmenné televizní show si kdysi vyzkoušel roli moderátora. A teď během posledních dvou týdnů přišli o své posty v Trumpově administrativě hned čtyři lidé v čele s šéfem diplomacie Rexem Tillersonem. Kdo musel odejít? A kdo dal Trumpovi sbohem dobrovolně? Projděte si náš přehled.
Foto: Reuters

Rex Tillerson, ministr zahraničí

Ve funkci: 13 měsíců a 21 dní

Prezident Donald Trump odvolal Rexe Tillersona z postu ministra zahraničí 13. března 2018. Na jeho místo nastupuje dosavadní šéf CIA Mike Pompeo. Tillerson tvrdí, že Trump mu důvody jeho odvolání nesdělil. Prezident nicméně později novinářům řekl, že mu vadil rozdílný pohled na vypovězení jaderné dohody s Íránem.

Tu světové velmoci, včetně USA, uzavřely za předchozí americké vlády a Trump ji po loňském nástupu do úřadu kritizoval. Prezident také zavedl nové sankce vůči Teheránu. Šéf diplomacie se naopak jaderné dohody zastával.

O sporech mezi oběma muži se hovořilo již loni na podzim, kdy se očekávala Tillersonova rezignace a spekulovalo se o řediteli CIA jako o Tillersonově nástupci. Jednou z posledních kapek mohla být událost z minulého týdne, kdy Donald Trump oznámil, že se do konce května setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Tillersona o tom ale dopředu neinformoval.

Tillerson pracoval od roku 1975 v těžařské společnosti Exxon-Mobil. Byl jejím ředitelem v době, než si jej Trump vybral na konci roku 2016 jako svého ministra zahraničí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy