V bitvě o Trumpa vede radikální antimuslimské křídlo. Džihádisté jsou rádi, voličům Trumpa to nevadí

Martin Novák Martin Novák
30. 1. 2017 14:25
Mnozí voliči Donalda Trumpa nejenže nejsou pobouření, ale naopak rozhodnutí omezit vstup do země muslimům vítají. "Někdo se musel postavit a říci, že můžeme lépe kontrolovat, kdo k nám přichází. Vyzývám všechny, aby tomu dali šanci," cituje agentura Reuters dvaasedmdesátiletou Jo Ann Tiekenovou z amerického St. Louis. Za nařízením dočasně zastavit imigraci a omezit vstup do USA lidem ze sedmi muslimských zemí je vidět vliv Trumpova poradce Stephena Bannona.
Záběr z protestů proti Trumpovu prezidentskému příkazu omezujícímu imigraci.
Záběr z protestů proti Trumpovu prezidentskému příkazu omezujícímu imigraci. | Foto: Reuters

Washington – Z okruhu poradců nového amerického prezidenta zatím v bitvě o největší vliv na Donalda Trumpa vítězí radikální protimuslimské, protiimigrantské a izolacionistické křídlo.

Prezidentův exekutivní příkaz, kterým nechal dočasně zastavit přijímání muslimských imigrantů a odepřel vstup do USA majitelům pasů sedmi islámských zemí, je převážně dílem Trumpova strategického poradce Stephena Bannona.

Před nástupem do Bílého domu Bannon působil v ultrapravicovém zpravodajském webu Breitbart News, který publikuje texty zaměřené mimo jiné proti islámu či globalizaci.

Byl také šéfem Trumpovy volební kampaně a nyní je jeho hlavním strategickým poradcem.

Dokument omezující imigraci je především jeho dílo, stejně tak jako Trumpův inaugurační projev, uvádí s odkazem na své zdroje v Bílém domě list New York Times.

V kampani Trump mluvil o plošném zákazu

Ministerstvo obrany a ministerstvo vnitřní bezpečnosti podle něj nemělo informace o konečné podobě nařízení.

Trump v předvolební kampani hovořil o úplném zákazu vstupu zahraničních muslimů do Spojených států. Později slova zmírnil, ale skupina jeho poradců v čele s Bannonem se chce tomuto slibu voličům co nejvíce přiblížit.

Bez ohledu na kritiku opoziční Demokratické strany či spojeneckých lídrů, jako jsou německá kancléřka Angela Merkelová nebo britská premiérka Theresa Mayová.

"Bannon je politický poradce. Svým vlivem se ale dostává na úroveň ministrů obrany a zahraničí a upozaďuje roli předsedy sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA i šéfů zpravodajských služeb," uvádějí New York Times.

O tom, jak muslimům v souladu s ústavou zakázat vstup na území Spojených států, Trump před volbami diskutoval i s bývalým starostou New Yorku a svým důvěrníkem Rudolphem Giulianim, který to potvrdil v rozhovoru pro televizi Fox News.

"Dejte dohromady komisi a ukažte mi způsob, jak to udělat legálně," citoval Giuliani nového prezidenta.

Nejdeme proti náboženství, tvrdí Trump

Podle Trumpa v jeho nařízení nejde o restrikci na bázi náboženství, ale možného ohrožení občanů USA. Personální šéf Bílého domu Reince Priebus rozhodnutí hájil v televizi NBC.

"Ze 325 tisíc lidí, kteří přicestovali do USA, jich bylo zadrženo kvůli dodatečným otázkám 109 a většina z nich byla vpuštěna. To není žádný chaos," uvedl Priebus.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti uvedlo, že ti, kteří mají zelenou kartu – tedy pracovní povolení – do země mohou, i když mají pas některé ze sedmi států na seznamu (Iráku, Íránu, Sýrie, Libye, Somálska, Jemenu a Súdánu).

Podle oficiálního sdělení je zákaz vstupu lidí z těchto států dočasný na 120 dní a zákaz přijímání uprchlíků ze Sýrie na 90 dní. Do té doby má vzniknout mechanismus, jak osoby, které jsou nebo mohou být bezpečnostním rizikem, lépe kontrolovat.

Seznam kopíruje regule, které vydala předloni a loni administrativa Baracka Obamy. Ty stanovily, že i občané členských států Evropské unie potřebují do USA víza, pokud cestovali do jedné z uvedených sedmi zemí.

Podle analýzy listu Wall Street Journal ale bylo od roku 2001 mezi 180 lidmi obžalovanými v USA z terorismu jen 11 osob z těchto zemí.

Irák chystá odvetu

Irácká vláda se v reakci pozastavila nad tím, že je brána jako klíčový spojenec v boji proti Islámskému státu, a přitom její občané do USA nemohou.

"Spolupráci proti terorismu to ublíží. Jestliže tyto země vidí, že USA před jejich občany zavírají dveře, budou méně motivovány spolupracovat," řekl agentuře Bloomberg Amir Handjani, politolog z pobočky Atlantic Council v Dubaji.

Irácký parlament vládu v Bagdádu pověřil, aby zavedla reciproční opatření.

Na Trumpově seznamu nejsou státy, ze kterých pocházeli atentátníci z 11. září 2001 (Saúdská Arábie, Egypt, Libanon, Spojené arabské emiráty), ani některé země, kde jsou aktivní radikální islamistická hnutí (Pákistán, Afghánistán, Nigérie). Priebus na otázku, proč tomu tak je, uvedl, že seznam může být rozšířen.

Zákaz a omezení imigrace džihádisté vítají. Podle výzkumného centra SITE Intelligence Group, které se zabývá sledováním radikálních islamistů na sociálních sítích, je rozhodnutí v těchto kruzích interpretováno jako potvrzení "války USA proti islámu" a jako pomoc v boji o získávání západních muslimů na svojí stranu.

 

Právě se děje

Další zprávy