Sýrie zažila nejkrvavější den povstání, stovky mrtvých

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 2. 2012 23:28
Asadova vláda odmítá odpovědnost, za masakr prý mohou neznámí ozbrojenci a opozice
Noční protesty v Homsu stály život 340 lidí
Noční protesty v Homsu stály život 340 lidí | Foto: Reuters

Damašek - Syrská armáda zabila v Homsu podle televize Al-Arabíja stovky lidí. První informace hovořily o skoro 340 mrtvých, později se odhady snížily na zhruba 200. Zraněno bylo přes 500 lidí.

Syrská vláda podle agentury AFP popřela, že by byla za zabíjení odpovědná a svádí to na "ozbrojené muže".

Ministr pro informace Adnan Mahmúd obvinil z útoku opozici, která se tak podle něj snažila ovlivnit Radu bezpečnosti OSN jednající v sobotu o situaci v této arabské zemi.

Vládní agentura SANA s odvoláním na tiskový zdroj vlády zdůraznila, že civilisté, kteří byli zabiti v noci na sobotu v Homsu a které "ukazovaly satelitní televizní stanice, jsou občané, které unesli a zabili ozbrojenci".

Každopádně jde o nejkrvavější masakr za 24 hodin od počátku nepokojů v zemi. Homs patří k hlavním ohniskům odporu proti režimu prezidenta Bašára Asada.

O zabíjení začal v průběhu noci referovat šéf Syrské organizace pro monitorování lidských práv (OSDH) Ramí Abdar Rahmán, který se odvolává na svědky. Podle něj jsou mezi mrtvými i ženy a děti.

Podobné informace poskytla také další opoziční monitorovací skupina - Místní koordinační výbory (LCC). Televizní stanice Al-Džazíra a Al-Arabíja ukázaly záběry desítek mrtvých těl v ulicích Homsu.

Podle místních obyvatel bylo ostřelováním armády zničeno nejméně 36 domů, v jejichž troskách uvízli jejich majitelé nebo nájemníci. Ostatní kopali vším, co měli po ruce, v sutinách ve snaze najít živé. V oblasti jsou k dispozici prý jen dvě polní nemocnice, každá o kapacitě 30 osob. Stovka obětí byla už přemístěna do dvou místních mešit.

"Byl to opravdový masakr," řekl předtím Rahmán agentuře AFP s tím, že dalších několik stovek osob utrpělo zranění. Zároveň podle ní požadoval okamžitý zásah Ligy arabských států (LAS). OSDH v komuniké také vyzvala "syrský lid, aby vyšel do ulic a povstal proti režimu".

To se podle aktivistů skutečně už stalo v městech Hamá a Idlíb, kde projevily solidaritu stovky osob. Desítky lidí také v průběhu noci vtrhly na syrská velvyslanectví v Berlíně a v Káhiře.

Prohlédněte si fotografie z nočních nepokojů

Protesty ve světě

V reakci na poslední události napáchaly dvě desítky vetřelců drobné hmotné škody v syrské ambasádě v Berlíně. V Londýně místní policie zatkla pět z asi 150 lidí, kteří zde protestovali. Manifestace se uskutečnila i před syrským zastupitelstvím v USA.

Podle zdrojů AFP začala armáda Homs nejprve ostřelovat minomety. AP informovala, že armáda použila při útoku rovněž tanky a kulomety, podle Reuters bylo město bombardováno i dělostřelectvem.

Televizní stanice Al-Džazíra uvedla, že armáda vede o Homs urputný boj s oddíly složenými z armádních přeběhlíků, což ale OSDH ani LCC zatím nepotvrdily.

V zemi zahynuly již v pátek desítky lidí při střelbě vládních vojáků do účastníků manifestací, k nimž vyzvali obyvatele odpůrci režimu prezidenta Bašára Asada.

Chtěli si tak připomenout 30. výročí masakru ve městě Hamá, kdy režim Háfize Asada, otce nynějšího prezidenta, 2. února 1982 utopil v krvi povstání islamistického Muslimského bratrstva. Povražděno tehdy bylo 10 000 až 40 000 lidí. Právě Hamá je nyní baštou povstání, které syrský režim rovněž krutě potlačuje.

 

Právě se děje

Další zprávy