Arabská liga přestala monitorovat situaci v Sýrii

Zahraničí Zahraničí
28. 1. 2012 16:15
USA připravují rezoluci umožňující Asadův odchod, Rusko je striktně proti
Povstalci nedávno pronikli až na předměstí Damašku
Povstalci nedávno pronikli až na předměstí Damašku | Foto: Reuters

Damašek - Představitelé Ligy arabských států (LAS) dnes oznámili, že vzhledem k eskalaci napětí v Sýrii přestávají s okamžitou platností monitorovat situaci v zemi.

Pozorovatelé ligy v Sýrii zůstanou, jak ale agentuře Reuters oznámil dobře informovaný zdroj z Káhiry, mise dočasně zmrazí své aktivity. Její šéf Adnan al-Chodeír agenturu ubezpečil, že LAS učiní vše pro to, aby zajistila bezpečnost účastníků mise, zahájené v prosinci.

Syrští povstalci před nedávnem pronikli až na předměstí Damašku, odkud byli následně zase vypuzeni jednotkami věrnými syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

V sobotu pokračovaly ale boje v městečkách Sakbá, Káfr Batná a Jisrín nacházejících se asi čtvrt hodiny od metropole země. Tzv. Svobodná syrská armáda souhlasila minulý týden s příměřím, aby mohly vládní oddíly vyklidit další z měst, Zabadání, kontrolované povstalci a ležící půl hodiny cesty od Damašku.

Několik členských zemí LAS vzhledem k intenzivitě bojů již své pozorovatele ze Sýrie stáhlo.

Situace v zemi se tento týden znovu přiostřila. Při střetech s vládními vojsky zahynulo jen v posledních dvou dnech 135 lidí. Celkově je počet mrtvých od počátku povstání proti Asadovi odhadován na pět tisíc osob.

V centrálně položeném městě Hamá našli syrští aktivisté mrtvoly sedmnácti mužů s prostřelenými hlavami, které předtím zatkla policie.

Spojené státy se se svými spojenci snaží prosadit v OSN výzvu, aby syrský vůdce odstoupil ze svých funkcí a umožnil tak pokojný přechod k demokracii. Rusko, které má se Sýrií nadstandardní vztahy, již oznámilo, že bude jakoukoli rezoluci směrující k sesazení Asada vetovat.

Zásadně se staví také proti zbrojnímu embargu a jakýmkoli sankcím vůči syrskému režimu. Text rezoluce má být hotov koncem příštího týdne, bez souhlasu Moskvy ale nemá šanci být přijat.

Syrského prezidenta vyzvala k abdikaci i sama LAS a velmi kriticky se na jeho adresu vyjadřuje Turecko, do kterého přichází každý den desítky syrský uprchlíků. Na šest tisíc Syřanů uteklo také do Libanonu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy