Arabská liga přestala monitorovat situaci v Sýrii

Zahraničí Zahraničí
28. 1. 2012 16:15
USA připravují rezoluci umožňující Asadův odchod, Rusko je striktně proti
Povstalci nedávno pronikli až na předměstí Damašku
Povstalci nedávno pronikli až na předměstí Damašku | Foto: Reuters

Damašek - Představitelé Ligy arabských států (LAS) dnes oznámili, že vzhledem k eskalaci napětí v Sýrii přestávají s okamžitou platností monitorovat situaci v zemi.

Pozorovatelé ligy v Sýrii zůstanou, jak ale agentuře Reuters oznámil dobře informovaný zdroj z Káhiry, mise dočasně zmrazí své aktivity. Její šéf Adnan al-Chodeír agenturu ubezpečil, že LAS učiní vše pro to, aby zajistila bezpečnost účastníků mise, zahájené v prosinci.

Syrští povstalci před nedávnem pronikli až na předměstí Damašku, odkud byli následně zase vypuzeni jednotkami věrnými syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

V sobotu pokračovaly ale boje v městečkách Sakbá, Káfr Batná a Jisrín nacházejících se asi čtvrt hodiny od metropole země. Tzv. Svobodná syrská armáda souhlasila minulý týden s příměřím, aby mohly vládní oddíly vyklidit další z měst, Zabadání, kontrolované povstalci a ležící půl hodiny cesty od Damašku.

Několik členských zemí LAS vzhledem k intenzivitě bojů již své pozorovatele ze Sýrie stáhlo.

Situace v zemi se tento týden znovu přiostřila. Při střetech s vládními vojsky zahynulo jen v posledních dvou dnech 135 lidí. Celkově je počet mrtvých od počátku povstání proti Asadovi odhadován na pět tisíc osob.

V centrálně položeném městě Hamá našli syrští aktivisté mrtvoly sedmnácti mužů s prostřelenými hlavami, které předtím zatkla policie.

Spojené státy se se svými spojenci snaží prosadit v OSN výzvu, aby syrský vůdce odstoupil ze svých funkcí a umožnil tak pokojný přechod k demokracii. Rusko, které má se Sýrií nadstandardní vztahy, již oznámilo, že bude jakoukoli rezoluci směrující k sesazení Asada vetovat.

Zásadně se staví také proti zbrojnímu embargu a jakýmkoli sankcím vůči syrskému režimu. Text rezoluce má být hotov koncem příštího týdne, bez souhlasu Moskvy ale nemá šanci být přijat.

Syrského prezidenta vyzvala k abdikaci i sama LAS a velmi kriticky se na jeho adresu vyjadřuje Turecko, do kterého přichází každý den desítky syrský uprchlíků. Na šest tisíc Syřanů uteklo také do Libanonu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy