Arabská liga přestala monitorovat situaci v Sýrii

Zahraničí Zahraničí
28. 1. 2012 16:15
USA připravují rezoluci umožňující Asadův odchod, Rusko je striktně proti
Povstalci nedávno pronikli až na předměstí Damašku
Povstalci nedávno pronikli až na předměstí Damašku | Foto: Reuters

Damašek - Představitelé Ligy arabských států (LAS) dnes oznámili, že vzhledem k eskalaci napětí v Sýrii přestávají s okamžitou platností monitorovat situaci v zemi.

Pozorovatelé ligy v Sýrii zůstanou, jak ale agentuře Reuters oznámil dobře informovaný zdroj z Káhiry, mise dočasně zmrazí své aktivity. Její šéf Adnan al-Chodeír agenturu ubezpečil, že LAS učiní vše pro to, aby zajistila bezpečnost účastníků mise, zahájené v prosinci.

Syrští povstalci před nedávnem pronikli až na předměstí Damašku, odkud byli následně zase vypuzeni jednotkami věrnými syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

V sobotu pokračovaly ale boje v městečkách Sakbá, Káfr Batná a Jisrín nacházejících se asi čtvrt hodiny od metropole země. Tzv. Svobodná syrská armáda souhlasila minulý týden s příměřím, aby mohly vládní oddíly vyklidit další z měst, Zabadání, kontrolované povstalci a ležící půl hodiny cesty od Damašku.

Několik členských zemí LAS vzhledem k intenzivitě bojů již své pozorovatele ze Sýrie stáhlo.

Situace v zemi se tento týden znovu přiostřila. Při střetech s vládními vojsky zahynulo jen v posledních dvou dnech 135 lidí. Celkově je počet mrtvých od počátku povstání proti Asadovi odhadován na pět tisíc osob.

V centrálně položeném městě Hamá našli syrští aktivisté mrtvoly sedmnácti mužů s prostřelenými hlavami, které předtím zatkla policie.

Spojené státy se se svými spojenci snaží prosadit v OSN výzvu, aby syrský vůdce odstoupil ze svých funkcí a umožnil tak pokojný přechod k demokracii. Rusko, které má se Sýrií nadstandardní vztahy, již oznámilo, že bude jakoukoli rezoluci směrující k sesazení Asada vetovat.

Zásadně se staví také proti zbrojnímu embargu a jakýmkoli sankcím vůči syrskému režimu. Text rezoluce má být hotov koncem příštího týdne, bez souhlasu Moskvy ale nemá šanci být přijat.

Syrského prezidenta vyzvala k abdikaci i sama LAS a velmi kriticky se na jeho adresu vyjadřuje Turecko, do kterého přichází každý den desítky syrský uprchlíků. Na šest tisíc Syřanů uteklo také do Libanonu.

 

Právě se děje

Další zprávy