reklama
 
 

Asad zůstane, řekla Sýrie. Od Rusů koupí 36 stíhaček

23. 1. 2012 14:36
Je to snaha o narušení suverenity země, reagovaly na výzvu k Asadovu odchodu syrské úřady

Damašek - Syrská vláda v pondělí odmítla výzvu Ligy arabských států (LAS) na odstoupení prezidenta Bašára Asada a vytvoření vlády národní jednoty.

Návrh zástupců arabských zemí označil Damašek za "flagrantní zasahování do vnitřních záležitostí a snahu o narušení suverenity země".

"Sýrie to považuje za útok na svou národní svrchovanost a do očí bijící vměšování do vnitřních záležitostí," řekl podle státní televize vládní činitel, jehož jméno zpráva neuvádí.

Stíhačky z Ruska

Novou vládu národní jednoty by měla podle představ LAS vést osobnost přijatelná pro všechny zúčastněné strany. Jejím úkolem by bylo vyvést Sýrii z politické krize, připravit svobodné parlamentní a prezidentské volby a zajistit vypracování nové ústavy.

Namísto na ukončení nepokojů se ale vláda Bašára Asada dohodla s Ruskem na koupi 36 lehkých podzvukových stíhaček Jak-130.

Kontrakt za 550 milionů dolarů (téměř 11 miliard korun) už byl podepsán a dodávky mají podle listu Kommersant následovat hned poté, co Damašek pošle zálohu. Moskva si i přes odpor Západu s Asadovým režimem udržuje nadstandardní vztahy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý týden v odpovědi na americkou kritiku dodávek ruských zbraní Damašku prohlásil, že Moskva necítí potřebu se omlouvat a vysvětlovat, protože neporušuje žádné mezinárodní dohody.

Podle OSN bylo během povstání od poloviny března v zemi zabito nejméně 5400 lidí. Režim tvrdí, že bojuje proti teroristickým skupinám, pozorovatelé Ligy arabských států ale v pondělí uvedli, že byli svědky smrti nejméně 136 opozičních demonstrantů a příslušníků bezpečnostních složek.

Mise LAS je od začátku vystavována tvrdé kritice a to ze všech stran. Kritika zaznívá ze Sýrie, Západu i členských států LAS. Saúdskoarabský ministr zahraničí už dříve oznámil, že Rijád stáhl své pozorovatele z mise, protože syrská vláda "nerespektovala žádný z bodů" arabského plánu.

Zástupci zemí LAS nicméně o další měsíc prodloužili mandát pozorovatelské mise v Sýrii a chce zvýšit počet pozorovatelů. Těch je v současnosti asi 165.

autoři: Zahraničí, ČTK | 23. 1. 2012 14:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama