Ropné sankce EU připravily Sýrii o dvě miliardy dolarů

Martin Novák Martin Novák
20. 1. 2012 21:05
Asadův režim dál potlačuje protesty silou, nad částmi země však ztrácí kontrolu
Demonstrace se konají od března, Asad stále odolává.
Demonstrace se konají od března, Asad stále odolává. | Foto: Reuters

Damašek - Sýrie přišla od 2. září, kdy na ni Evropská unie uvalila ropné embargo, už o dvě miliardy dolarů. Oznámil to ministr ropného průmyslu Suchán Alaó v rozhovoru pro státní tiskovou agentury SANA.

Unie přijala vůči Damašku sankce za brutální represe, kterým režim prezidenta Bašára Asada vystavuje opozici a lidi, kteří se zúčastňují protestních demonstrací ve městech po celé zemi. Evropské státy přestaly odebírat syrskou ropu.

Téměř devadesát procent suroviny ze Sýrie do loňska odebíraly právě země EU. Jednalo se zhruba o 130 tisíc barelů denně.

Ekonomická situace Sýrie se prudce zhoršuje. Syrská libra ztrácí hodnotu, firmy krachují a hotely za situace, kdy do země přestali jezdit turisté, zavírají.

Od března, kdy protesty začaly, zemřelo v Sýrii podle údajů OSN skoro šest tisíc lidí. Násilí nezastavili ani pozorovatelé Ligy arabských států, kteří v Sýrii strávili měsíc a nyní se chystají sepsat zprávu, kterou arabským zemím předloží.

Z arabských diplomatických zdrojů se proslýchá, že bude kritická k Asadovi a prohloubí diplomatickou izolaci jeho režimu. Liga arabských států už Sýrii pozastavila členství.

Zasedání Ligy arabských států.
Zasedání Ligy arabských států. | Foto: Reuters

Asadovy jednotky pozvolna ztrácejí kontrolu nad některými částmi Sýrie, které ovládá povstalecká Svobodná syrská armáda, vytvořená z dezertérů. Vládní vojáci se stáhli z města Zabadání na hranici s Libanonem, které následně opozice prohlásila za první osvobozené město.

V rukou rebelů jsou také části severozápadní provincie Idlíb a některé čtvrtě města Homs. Svobodná syrská armáda má podle jejího velení, které sídlí za hranicí v Turecku, už 40 tisíc členů a přibývají další.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pátek prohlásil, že Francie nehodlá nadále přihlížet tomu, jak syrský režim masakruje vlastní obyvatele. Neuvedl však, že by Paříž plánovala jakoukoliv vojenskou akci na zastavení násilí.

Rada bezpečnosti OSN se na odsouzení režimu nemůže shodnout, protože Rusko a Čína blokují kritické pasáže na adresu Asada. Rusko také minulý týden dodalo Sýrii lodí do přístavu Tartus velkou zásilku zbraní a munice.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy