Rusko a Čína i přes masakry vetovaly rezoluci o Sýrii

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 2. 2012 21:03
Moskva se jako spojenec Damašku dlouhodobě snaží chránit Asadův režim
Foto: Reuters

New York - Navzdory jen několik hodin starému masakru stovek civilistů ve městě Homs, Rusko a Čína využily svého práva v Radě bezpečnosti OSN a vetovaly rezoluci, která zaštítila plán Ligy arabských států (LAS) vyzývající syrského prezidenta Bašára Asada k rezignaci.

Přitom všech ostatních 13 členských zemí RB OSN usnesení jednoznačně podpořilo.

Sýrie téměř rok ochromují protivládní nepokoje a Moskva se jako spojenec Damašku dlouhodobě snaží chránit Asadův režim.

Ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová v reakci na odmítavý postoj Ruska k rezoluci prohlásila, že není možné konstruktivně spolupracovat s Ruskem na rezoluci k Sýrii.

Podle ruského velvyslance při OSN Vitalije Čurkina byl návrh rezoluce "nevyvážený". Text "vyzýval ke změně režimu, podněcoval opozici k úsilí o získání moci" a oběma "stranám (opozici i Asadově vládě) adresoval nevyvážené poselství", tvrdí Čurkin. Text podle něj "neodrážel realitu situace v Sýrii".

Během bezpečnostní konference v německém Mnichově Clintonová vyzvala k okamžité akci proti syrskému režimu. Vyloučila nicméně vojenskou intervenci.

Dokument LAS, který se stal základem pro návrh rezoluce OSN, kromě výzvy k rezignaci prezidenta Asada odsuzuje také porušování lidských práv, jehož se dopouští syrský režim na vlastním lidu.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro ČTK uvedl, že je potřeba vyslat signál syrskému režimu, že Západu tamní události nejsou lhostejné. "Nejsem přesvědčen, že to bude mnoho pomáhat, ale aspoň nějaký signál bychom měli vyslat," řekl v Mnichově před jednáním RB OSN.

Násilí v Sýrii si od začátku protestů loni v březnu vyžádalo už nejméně 6000 lidských životů. Snad nejhorší zásah vládních sil si v noci na sobotu podle televizních stanic Al-Arabíja a Al-Džazíra vyžádal ve městě Homs stovky mrtvých. Mnohé oběti jsou ženy a děti, napsala agentura AFP s odvoláním na syrské skupiny pro lidská práva.

Bombardování města údajně trvalo přes tři hodiny. A z celé Sýrie je hlášeno dalších okolo 200 mrtvých.

Syrské vedení to ale popírá a uvádí, že civilisty v Homsu zabili neznámí ozbrojenci. Podle syrských úřadů také měly zprávy o značném počtu obětí za cíl ovlivnit Radu bezpečnosti OSN před sobotním hlasováním.

 

Právě se děje

Další zprávy