Londýn/Canberra - K diplomatickému nátlaku na barmskou juntu a její spojence v Pekingu se dnes přidal (či přidá) hlas ulice v celkem dvanácti městech světa.
Aktivisté v Sydney, Bangkoku, Kapském Městě, Vídni, Berlíně, Paříži, Londýně, Dublinu, Washingtonu, New Yorku, Torontu a Brasilii pořádají demonstrace na podporu neprodleného propuštění vězněných barmských prodemokratických aktivistů v čele s vůdkyní opoziční Národní ligy pro demokracii Aun Schan Su Ťij.
Ta zůstává jedinou žijící držitelkou Nobelovy ceny míru, které úřady upírají právo na svobodu pohybu. Poprvé ji barmské úřady zadržely v červenci 1989 a k dnešnímu dni strávila v domácím vězení nebo za mřížemi (s krátkými přestávkami v mezidobí) rovných 12 let.
Nobelistky unisono: Dejte jí svobodu!
Za sto let, co se Nobelova cena míru uděluje, ji obdrželo 12 žen. Sedm z nich je naživu a všech šest, které jsou na svobodě, v dnešním vydání britského listu Guardian zveřejnilo výzvu.
Nabádají v ní mezinárodní společenství, aby vytrvalo v tlaku na barmské úřady za účelem obnovení svobody a demokracie v Barmě. Ta se už 45 let nachází pod vládou vojenského režimu, který kdysi prosperující zemi přivedl na pokraj ekonomického krachu, o politickém nemluvě.
"Od chvíle, co barmští mniši v září statečně vyšli do ulic, aby se dožadovali obnovení demokracie, barmský režim rozpoutal tvrdé razie vůči účastníkům pokojných demonstrací a demokratickým opozičním vůdcům," píše se v dopise, který striktně užívá označení Barma, přestože junta oficiální název země v roce 1989 změnila na Myanmar a řada zemí i OSN to narozdíl od demokratické opozice v Barmě i jejich sympatizantů ve světě akceptovaly.
"Barmskému režimu nesmí být dovoleno, aby pokračoval v hrubém porušování lidských práv. Zadržování Aun Schan Su Ťij je nejviditelnějším projevem brutality tohoto režimu, ale je to jen špička ledovce," uvádějí autorky výzvy.
Dopis podepsaly Jody Williamsová, Širín Ebadíová, Wangari Maathaiová, Rigoberta Menchu Tumová, Betty Williamsová a Mairead Corrigan Maguireová. Kromě toho jej podpořila také bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.
Íránka s Nobelovou cenou: Svobodu za cenu války? Ne! |
Gambari jedná v Číně
Aktivisté se scházejí v každém ze dvanácti zmiňovaných měst symbolicky v pravé poledne. K celosvětové akci dochází ve chvíli, kdy do Číny dorazil k rozhovorům o Barmě zvláštní zmocněnec OSN pro tuto zemi Ibrahim Gambari.
Ten už za stejným účelem v uplynulém týdnu navštívil Thajsko, Malajsii a Indonésii a včera ukončil dvoudenní návštěvu Indie.
Účelem jeho diplomatické mise je sladit noty pro společný mezinárodní postup vůči barmskému režimu, který by měl v ideálním případě vyústit v zahájení dialogu vlády a opozice o ekonomických i politických změnách v Barmě.
Asijské země dosud zaujímají spíše opatrný postoj a nechtějí na Barmu příliš tlačit. Už vůbec se jim nelíbí myšlenka uvalit na juntu mezinárodní sankce.
Austrálie vyhlásila sankce
Právě to dnes nicméně učinila Austrálie, když oznámila, že v reakci na brutální potlačení protestů v Rangúnu a dalších městech Barmy uvaluje na představitele junty a jejich spolupracovníky (celkem 418 osob) zvláštní finanční sankce.
"Tato nová opatření mají za cíl zvýšení tlaku na (barmský) režim a jeho stoupence při zachování snahy, aby jejich dopad nepocítili obyčejní lidé v Barmě," uvedl australský ministr zahraničí Alexander Downer.