Barmská junta ignoruje nátlak zvenčí a dál zatýká

Pavel Vondra
17. 10. 2007 19:55
Zmocněnec Gambari tlačí na ASEAN, aby se víc angažoval

Rangún/Kuala Lumpur - Bezmála týden poté, co Rada bezpečnosti OSN vůbec poprvé vydala kolektivní prohlášení k situaci v Barmě, v němž jeden z nejizolovanějších režimů světa vyzvala k propuštění všech politických vězňů v zemi, zůstává situace nadále kritická.

Místo osvobození stovek či spíše tisíců lidí, kteří byli zatčeni v souvislosti s vlnou protivládních protestů, junta opoziční aktivisty dále zatýká.

V oficiálním prohlášení zveřejněném ve vládním deníku The New Light of Myanmar se píše, že úřady stále pátrají po organizátorech a účastnících pouličních demonstrací, které minulý měsíc armáda tvrdě potlačila.

"Ti, kteří stáli v čele zářijových nepokojů, podíleli se na nich či je podporovali, byli předvoláni a jsou vyslýcháni. Někteří další předvolání teprve dostanou," uvádí se v prohlášení. List zároveň vyčíslil počet zatčených na 2927, z nichž téměř 500 nadále zůstává ve vazbě.

Neveřejné procesy

Předchozí dostupný údaj hovořil o 2100 zadržených, z čehož zřetelně vyplývá, že si junta výzvy k zastavení perzekucí k srdci příliš nevzala.

Vlajka s útočícím pávem, znak opoziční NLD, byla k vidění i na nedávné pražské demonstraci za ukočení násilí v Barmě
Vlajka s útočícím pávem, znak opoziční NLD, byla k vidění i na nedávné pražské demonstraci za ukočení násilí v Barmě | Foto: Pavel Vondra

Jak navíc agentuře Reuters potvrdili příbuzní cekem pěti členů opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD), úřady je tento týden v neveřejných procesech odsoudily za podvratnou činnost k mnohaletým trestům.

Mezi uvězněnými je i 85-letý Kyaw Khine, předseda místní organizace NLD ve městě Taunggok asi 400 kilometrů severozápadně od Rangún, a to přesto, že podle příbuzných v době pouličních protestů, za jejichž údajné organizování byl odsouzen, v městě vůbec nebyl.

Stejně tak úřady pokračují v nočním zatýkání aktivistů a barmská junta nedává ani náznakem najevo, že by byla připravena zahájit dialog s opozicí, jak ji k tomu ve svém prohlášení rada bezpečnosti OSN minulý čtvrtek vyzvala.

"Neuhneme z cesty, kterou jsme vytýčili a všechny překážky překonáme," napsal místo toho New Light of Myanmar, který podrobil výzvu mezinárodního společenství tvrdé kritice.

K demokracii po vlastní ose

Generálové nadále trvají na tom, že nejlepším řešením pro zemi je pokračování v jejich "sedmistupňové cestě k demokracii", jejíž první stupeň předložení rámce nové ústavy nedávno s velkou pompou ohlásila.

Předcházel tomu ale více než desetiletý proces, jehož legitimita je navíc krajně sporná, neboť na něm neparticipovala NLD, která je přitom podle posledních svobodných voleb z roku 1990 nejsilnější politickou stranou v zemi.

Podle kritiků se tak junta novou ústavou snaží pouze upevnit své výsadní postavení.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Myanmar (od roku 1989 oficiální, ovšem opozicí neuznávaný název země) Ibrahim Gambari, který v těchto dnech objíždí klíčové země regionu ve snaze sladit noty pro další mezinárodní nátlak, označil zprávy o pokračujícím zatýkání za "mimořádně znepokojivé" a vyzval k okamžitému zastavení represí.

Dnes jednal v Kuala Lumpuru s premiérem Malajsie, jež před deseti lety pomohla Barmě ke vstupu do Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), jediné mezinárodní organizace s výjimkou OSN, jejímž je země ovládaná od roku 1962 nepřetržitě vojenskými vládami členem.

Gambari: ASEAN musí dělat víc

Pro ASEAN, který dlouhé roky vyznával filozofii striktního nevměšování se do vnitřních záležitostí svých členů, je nynější krize tvrdým oříškem a mnozí kritici poukazují, že nastal čas se s dosavadní praxí jednou pro vždy rozejít.

Zmocněnec OSN pro Myanmar (Barmu) Ibrahim Gambari
Zmocněnec OSN pro Myanmar (Barmu) Ibrahim Gambari | Foto: Reuters

"Nemůžeme si říkat společenství, pokud jeden z našich členů před zraky celého světa masakruje své občany, a my s tím nejsme schopni nic udělat," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz malajsijský akademik Farish Ahmed Noor působící při berlínském Centru pro moderní výzkum Orientu.

S podobným poselstvím přijel do Malajsie i Ibrahim Gambari, používal poři tom ale nanejvýš diplomatický slovník. Až později v rozhovoru pro televizi Al Džazíra otevřeně řekl, že by ASEAN rozhodně mohl dělat víc.

"Gambari chce, aby se ASEAN opravdu zapojil do monitorování situace v Barmě, a neomezoval se jen na příležitostná prohlášení. Členové ASEANu musejí být připraveni k činům," řekl agentuře AFP nejmenovaný diplomat, který se s Gambarim v Kuala Lumpuru setkal.

V pondělí Gambari v rámci své diplomatické mise jednal v Bangkoku s představiteli Thajska a v nadcházejících dnech jej čeká ještě cesta do Indonésie, Číny, Indie a Japonska.

Tokiu došla trpělivost

Posledně jmenovaná země v úterý zastavila finanční pomoc Barmě, pouhý den poté, co Evropská unie zpřísnila vlastní sankce proti juntě.

ČTĚTE VÍCE: EU chce, aby barmskou juntu začaly sankce bolet

"Musíme jasně ukázat stanovisko japonské vlády. Nemůžeme v tuto chvíli vojenskou vládu (v Barmě) podporovat," uvedl japonský ministr zahraničí Masahiko Komura.

Během krvavého potlačení pouličních protestů proti vojenské vládě přišel v Rangún o život také japonský reportér Kenji Nagai, jehož podle videonahrávky z bezprostřední blízkosti zastřelil barmský voják.

Komentář v listu New Light of Myanmar incident přešel s tím, že si Japonec o problémy řekl sám, neboť se nechoval jako turista, ale jako novinář, přestože vízum mu bylo uděleno jen pro účely turistické návštěvy.

Gambari doufá, že se nejpozději do poloviny listopadu znovu bude moci vypravit do Barmy, aby se osobně přesvědčil, zda junta učinila alespoň nějaké vstřícné kroky. Zatím to tak ale zvenčí ani trochu nevypadá. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy