Indie slíbila promluvit s barmskou juntou. Po dobrém

Pavel Vondra
23. 10. 2007 19:40
Zmocněnec OSN se snaží u sousedů Barmy získat podporu
Ibrahim Gambari a velvyslanec Myanmaru při OSN Kyaw Tint Swe si podávají ruce před Gambariho vystoupením v Radě bezpečnosti 5. října
Ibrahim Gambari a velvyslanec Myanmaru při OSN Kyaw Tint Swe si podávají ruce před Gambariho vystoupením v Radě bezpečnosti 5. října | Foto: Reuters

Dillí/Singapur - Indie, označovaná za největší demokracii světa, slíbila, že udělá, co bude v jejích silách, aby se situace v sousední Barmě zlepšila. Chce na to však jít zvolna.

"Jako přátelské sousedy nás spojuje mnoho pout... (a) Indie bude nadále hrát konstruktivní a pozitivní roli spolu s ostatními zeměmi, které náš pohled na potřebu zajistit klidný a stabilní vývoj v Myanmaru sdílejí," uvádí se v prohlášení, které vydalo indické ministerstvo zahraničí na závěr dvoudenní návštěvy mezinárodního zmocněnce OSN pro Myanmar (oficiální, ale opozicí a některými státy neuznávaný název pro Barmu) Ibrahima Gambariho v Dillí.

Gambari označil průběh a výsledky rozhovorů s indickými představiteli za povzbudivé. Do Dillí přiletěl v pondělí v rámci své cesty po zemích regionu, během níž se snaží připravit půdu pro jednotný mezinárodní postup vůči barmskému vojenskému režimu.

Junta je k výzvám OSN hluchá

Junta minulý měsíc brutálně potlačila pouliční demonstrace, na nichž se lidé v čele s buddhistickými mnichy dožadovali obnovení demokracie v zemi po 45 letech vojenské vlády.

O život při tom podle státních médií přišlo nejméně 10 lidí, zahraniční organizace se ale obávají, že skutečný počet obětí může být mnohonásobně vyšší.

Ibrahim Gambari (vlevo) s malajsijským ministrem zahraničí Sajidem Hamidem Albarem
Ibrahim Gambari (vlevo) s malajsijským ministrem zahraničí Sajidem Hamidem Albarem | Foto: Reuters

Život v Barmě se postupně vrací do starých kolejí, úřady o víkendu odvolaly zákaz vycházení, nějaký čas už znovu funguje připojení k internetu, většina z několika tisíc zatčených už byla propuštěna.

Junta se však stále nemá k tomu, aby zahájila dialog s demokratickou opozicí a aby přestala s perzekucí lidí, kteří otevřeně projevují své názory.

A to přesto, že ji k tomu před bezmála dvěma týdny ve své vůbec první rezoluci k situaci v Barmě vyzvala Rada bezpečnosti OSN.

ASEAN se zdráhá intervenovat

Velvyslanec Gambari se chce nejpozději do poloviny listopadu do Barmy vrátit a znovu s generály jednat.

Známky vydané u příležitosti přijetí Myanmaru do Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v roce 1997
Známky vydané u příležitosti přijetí Myanmaru do Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v roce 1997 | Foto: Aktuálně.cz

První cestu uskutečnil na přelomu září a října a podařilo se mu setkat jak s šéfem junty, generálem Than Shwe, tak s vězněnou opoziční vůdkyní Aun Schan Su Ťij.

Aby však přiměl oba nesmiřitelné tábory k zahájení dialogu, musí si nejprve zajistit podporu těch, kdo mají na izolovaný režim alespoň trochu vlivu, tedy především sousední země.

Myanmar je od roku 1997 členem Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), po konzultacích, které Gambari vedl minulý týden v Thajsku, Malajsii a Indonésii, je však zřejmé, že ze strany této organizace, notoricky lpící na principu nevměšování se do vnitřních záležitostí svých členů, skutečný nátlak na barmské generály nepřijde.

ČTĚTE VÍCE o jednáních, která vedl Ibrahim Gambari v Kuala Lumpuru

A velcí sousedi Barmy, tedy Indie a Čína, mají k zachovávání uctivé zdrženlivosti vůči juntě zase dobré ekonomické důvody.

Barmskou demokracií si nezatopíme

Peking i Dillí potřebují pro své rostoucí ekonomiky přísun energetických zdrojů, a těch je v Barmě požehnaně, byť se to na životní úrovni jejích obyvatel nijak neprojevuje.

A obě země se zároveň ze všech sil snaží vyvažovat vliv toho druhého. Čína je dlouhodobě vůbec nejbližším, respektive jediným, spojencem barmské junty, a tak se Indie nezdráhala minulý měsíc, kdy armáda krvavě rozháněla protesty v Rangúnu, vyslat do Barmy svého ministra pro těžbu a jeho ústy oznámit, že úmysl vybudovat na severozápadním pobřeží Barmy přístav, odkud by se do Indie dopravovaly energetické suroviny, nemůže nic zmařit.

"To, že sem pan Gambari přijíždí na slovíčko, sotva může mít nějaký zásadnější vliv na indickou politiku," řekl agentuře Reuters vpředvečer návštěvy nezávislý bezpečnostní analytik C. Uday Bhaskar.

"Nemyslím, že si můžeme dovolit takový luxus, abychom se v tomto regionu rozhodovali o tom s kým jednat a s kým ne podle měřítek demokracie," dodal.

Sankce ano, či ne?

Minulý pátek vyzval americký prezident George Bush Čínu i Indii, aby vystupňovaly tlak na svého souseda. Sám šel zároveň příkladem, když oznámil další zpřísnění sankcí vůči představitelům barmského režimu podobně jako o několik dní před tím Evropská unie.

Kishore Mahbubani
Kishore Mahbubani | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

O účinnosti sankcí se nicméně vedou v odborných kruzích velké debaty a navrch postupně získává stanovisko, že juntu je především potřeba vtáhnout do debaty, nikoli ji dále izolovat.

"Víte, je ironické, že to byli právě myanmarští vůdci, kdo se rozhodl zemi zcela odříznout od zbytku světa. Takže když proti nim vyhlašujete sankce, pouze podporujete jejich agendu, protože přesně to chtějí," řekl Aktuálně.cz letitý velvyslanec Singapuru při OSN Kishore Mahbubani.

A není sám, kdo tento názor zastává. V pondělí se proti dalšímu zpřísňování sankcí vyslovil například i profesor David Steinberg z Georgetownské univerzity, který se studiu Barmy věnuje už padesát let a právě se odtamtud vrátil z šestidenní návštěvy.

"Nemá to naprosto žádný dopad. Je to divadlo, ne politika," prohlásil agenturou Reuters citovaný Steinberg v Singapuru, kde je až do konce roku na výzkumném stipendiu.

Musíme si pomáhat

V tomto duchu promluvil minulý týden také indický premiér Manmohan Singh, když řekl, že Indie musí s barmským režimem spolupracovat.

George Bush a Manmohan Singh
George Bush a Manmohan Singh | Foto: Reuters

"Musíme si přiznat, že Myanmar je náš bezprostřední soused a někdy prostě neslouží vašim záměrům, když druhého veřejně odsuzujete," citoval Singha deník Indian Express.

Jak dále řekl, Indie podporuje politické reformy a usmíření v Barmě, což si prý od něj generál Than Shwe osobně vyslechl, když se v roce 2004 během jeho návštěvy Indie naposledy setkali.

"Dobře jsme si spolu popovídali. Nijak nepopíral, že Myanmar potřebuje politickou reformu a sjednocení všech politických elementů v zemi," uvedl Singh.

Nyní dali indický premiér a ministr zahraničí velvyslanci Gambarimu svůj slib, že učiní, co bude v jejich silách, aby barmské generály přiměli k opuštění dosavadní tvrdé linie vůči disentu.

Na řadě je Čína

Zmocněnec OSN pro Myanmar (Barmu) Ibrahim Gambari
Zmocněnec OSN pro Myanmar (Barmu) Ibrahim Gambari | Foto: Reuters

"Pokud všichni dokážeme spojit naše snahy o dosažení změny postoje představitelů Myanmaru směrem k pozitivním reakcím, bude to myslím velice dobré," liboval si zkušený nigerijský diplomat před odletem do Číny.

Tam jej čeká další, možná vůbec nejdůležitější, kolo jednání.

Své turné pak Gambari uzavře návštěvou Japonska, které minulý týden pozastavilo část hospodářské pomoci Barmě v reakci na nevysvětlenou smrt japonského reportéra během srážek vojáků s demonstranty v ulicích Rangúnu.

Bez ohledu na některé pozitivní signály však pozorovatelé zůstávají krajně obezřetní ohledně dalších kroků barmské junty.

"Můj odhad je takový, že vnější tlak nemusí stačit k tomu, aby se režim opravdu vydal cestou politických reforem," řekl v rozhovoru pro indický tisk vnuk někdejšího generálního tajemníka OSN U Thanta, který pocházel z Barmy, Thant Myint-U.

 

Právě se děje

Další zprávy