Myanmar

Bývalá barmská vůdkyně Su Ťij čelí dalšímu obvinění kvůli údajné korupci. Hrozí jí 15 let vězení

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, kterou nyní drží v domácím vězení vojenská junta, byla obviněna v dalším případu, tentokrát kvůli údajné korupci. S odvoláním na informace státního deníku New Light of Myanmar to napsala agentura Reuters. Nová obvinění se týkají zneužití postavení při pronájmech nemovitostí pro dobročinnou nadaci, kterou Su Ťij vedla, a také přijímání úplatků ve formě peněz a zlata.

"(Su Ťij) spáchala korupční činy s využitím svého postavení. Byla proto obviněna podle protikorupčního zákona," napsal New Light of Myanmar. V případě odsouzení by jí hrozilo až 15 let vězení.

"Tato obvinění jsou absurdní," řekl agentuře AFP obhájce Kchin Maun Zo. Cílem je "udržet Su Ťij mimo politickou scénu země a poškodit její image", dodal. Su Ťij zatím nové stíhání nijak nekomentovala, už nyní ale před soudem čelí obžalobě kvůli porušení zákonů v šesti případech. Nejzávažnější je obvinění z porušení státního tajemství, kde jí hrozí trest až 14 let vězení.

Zdroj: ČTK

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK

Senát odsoudil vojenský převrat v Barmě a vyzval k sankcím

Senát odsoudil únorový vojenský převrat v Barmě. Vyzval k zastavení násilí, propuštění politických vězňů a k zavedení mezinárodních sankcí proti pučistům. Rozhodl o tom dnes na popud svého zahraničního výboru.

Řešením je podle předsedy výboru Pavla Fischera (nezávislý) okamžité zastavení násilí, propuštění všech politických vězňů a zadržovaných členů parlamentu, nastolení legitimní vlády vzešlé z listopadových voleb a obnova demokratických institucí v zemi. Možnost, že by situaci v zemi pomohly uklidnit mezinárodní síly, podle Fischera není v dohledné době realizovatelná.

Zdroj: ČTK

Rada bezpečnosti OSN důrazně odsuzuje násilí v Barmě

Členové Rady bezpečnosti OSN se ve středu shodli na deklaraci, v níž odsuzují násilí proti účastníkům pokojných protestů v Barmě. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na diplomatické zdroje. Při potlačování demonstrací proti únorovému armádnímu puči v Barmě zahynuly již desítky lidí.

"Rada bezpečnosti důrazně odsuzuje násilí proti pokojným protestujícím, mezi nimiž jsou také ženy, mladí lidé a děti. Rada vyzývá armádu k nejvyšší možné zdrženlivosti a zdůrazňuje, že situaci podrobně monitoruje," citovala agentura Reuters text návrhu prohlášení, které má být ještě oficiálně přijato na zasedání Rady.

Zdroj: ČTK
Pokračovat