Stockholm - Celosvětové výdaje na zbrojení vzrostly loni ve srovnání s rokem 2005 o 3,5 procenta. Za posledních deset let je pak nárůst 37procentní.
Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnil Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI), nezávislá expertní organizace, která už od roku 1966 zkoumá otázky týkající se kontroly zbrojení.
Průměrné výdaje na nákup vojenského materiálu v přepočtu na jednotlivce dosáhly loni 184 dolarů ve srovnání se 173 dolary rok předtím.
Výtah studie v anglickém originále si můžete přečíst ZDE
Jde pochopitelně jen o hypotetickou veličinu, neboť spirálu zbrojení roztáčejí především vlády, nikoli jednotlivci.
Spojené státy vedou
Autoři studie také upozorňují na nerovnost, která v distribuci zbraní ve světě panuje. Z celkového objemu celosvětových výdajů na obranu si 83 procent mezi sebe rozdělila pouhá patnáctka zemí.
Světovou jedničkou ve zbrojení jsou nadále Spojené státy, které loni na obranu vynaložily přes 528 miliard dolarů, což představuje 46procentní podíl na celosvětových výdajích.
Studie konstatuje, že za americkým zvýšením výdajů na obranu stojí především válka proti terorismu, kterou administrativa prezidenta Bushe vyhlásila po útocích na New York a Washington v září 2001.
Nejvíce peněz spolykají pokračující vojenské operace v Iráku a Afghánistánu.
Světovou dvojkou jsou coby hlavní spojenci Američanů v obou těchto operacích Britové. Ti však loni na zbrojení vynaložili "jen" o něco málo více než 59 miliard dolarů (5procentní globální podíl).
V Asii je jedničkou Čína
Ke změně ale došlo v Asii, kde v čele nejvíce zbrojících zemí vystřídala Japonsko Čína s téměř padesáti miliardami dolarů, což z ní dělá světovou čtyřku (za Francií).
Japonsko, které je těsně za ní (43,7 miliardy dolarů), se loni pátý rok v řadě rozhodlo snížit výdaje na obranu.
Rusko loni do svých ozbrojených sil investovalo necelých 35 miliard dolarů. Studie konstatuje, že "svého přírodního bohatství dokázalo využít k oživení pocitu národní hrdosti, obnovení vlivu v sousedních zemích a maximalizaci své geopolitické síly".
Rusko je také spolu se Spojenými státy hlavním světovým exportérem vojenského materiálu.
Zvyšuje zbrojení bezpečnost lidí?
"Zatímco média věnovala zvýšenou pozornost především ruským dodávkám zbraní do Íránu, dodávky z USA a Evropy do zemí, jako je Izrael, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, byly podstatně větší," píše se také v ročence SIPRI.
"Stojí za to položit si otázku, nakolik efektivní je zvyšování výdajů na obranu z pohledu zvyšování bezpečnosti lidí," cituje agentura AP jednu z autorek studie, Elizabeth Skönsovou ze Švédska.
"Víme například, že by šlo zachránit milióny lidských životů prostřednictvím jednoduchých lékařských zákroků, jež by si vyžádaly pouhý zlomek peněz, které svět každý rok dává na zbrojení."