Hackerský útok z Ruska vedl Guccifer 2.0. Pomáhá Putin Trumpovi?

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 7. 2016 10:52
"Zdrojový kód, který jsme viděli v souvislosti s tímto hacknutím, je typický pro Rusko a nese všechny známky toho, že jej použil někdo z této země," prohlásil analytik Bob Gourley, který vede společnost Cognitio, poskytující služby v oblasti kyberbezpečnosti. Donald Trump i Kreml jakákoliv nařčení označují za absurdní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Hackeři, kteří napadli počítače Demokratické strany a předali e-maily serveru WikiLeaks, pravděpodobně pocházejí z Ruska a jsou ve službách Kremlu.

K tomuto názoru se kloní experti, kteří analyzují útok, jehož první obětí se stala Debbie Wassermanová Schultzová, dosavadní šéfka strany a manažerka předvolební kampaně Hillary Clintonové.

Podle listu New York Times zpravodajské služby předaly prezidentovi Baracku  Obamovi v úterý zprávu, ze které vyplývá, že zapojení ruské vlády do napadení počítačové sítě je jasné a prokazatelné.

CrowdStrike - agentura specializující se na kyberbezpečnost - označila útok za vysoce profesionální práci. Podle ní lze jasně identifikovat dvě skupiny hackerů pocházejících z Ruska.

Společnost ThreatConnect identifikovala skupinu, která používá přezdívku Guccifer 2.0 a vydává tuto fiktivní osobu za rumunského občana. Od Guccifera 2.0 pravděpodobně dostala ukradené materiály WikiLeaks a následně je zveřejnil.

Zkoušeli to i na republikány

Útočníci používali stejné kódy jako hackeři, kteří se dříve snažili dostat do systému prezidentské administrativy v USA a také ministerstva zahraničí.

Analytik Bob Gourley ze společnosti Cognitio, která se rovněž věnuje kyberbezpečnosti, uvedl pro agenturu Bloomberg: "Zdrojový kód, který jsme viděli v souvislosti s tímto hacknutím, je typický pro Rusko a nese všechny známky toho, že jej použil někdo z této země.“

Hackeři se snažili dostat také do počítačů Republikánské strany, ale z nich žádná data na veřejnost nepronikla. Server WikiLeaks obdržel a zveřejnil pouze záznamy demokratů.

V táboře Hillary Clintonové tento fakt vede k závěrům, že za napadením je Rusko a snaží se tímto způsobem podpořit republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Ten je vstřícnější k Moskvě než Hillary Clintonová a více se vyjadřuje pro dialog a spolupráci s prezidentem Vladimirem Putinem.

Z uniklých e-mailů a dalších dokumentů vyplývá, že vedení Demokratické strany v primárkách stranilo Clintonové a snažilo se "potopit" jejího soupeře Bernieho Sanderse.

Lavina odmítání a popírání

Donald Trump se nevyjádřil přímo k útoku, ale označil za absurdní myšlenku, že se mu Putin snaží tímto či jakýmkoliv způsobem v předvolební kampani pomoci.

"Je to jedna z nestřelenějších konspiračních teorií, jakou jsem kdy slyšel,“ řekl na shromáždění ve Winston-Salemu v Severní Karolíně.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov označil obvinění na adresu Kremlu za absurdní.

Stejně tak WikiLeaks odmítá nařčení, že se zveřejňováním dat - dodaných ruskými hackery - stává prodlouženou rukou Kremlu.

"Není žádný důkaz, že za tím stojí ruské výzvědné služby. Tvůrci kampaně Clintonové se tímto obviněním jen snaží přenést pozornost jinam," řekl v rozhovoru pro televizi NBC zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který už několik let žije v azylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Český kryptolog a uznávaný specialista v tomto oboru Vlastimil Klíma před časem Aktuálně.cz řekl, že Rusové dokážou své klíčové počítače dobře ochránit. Jsou absolutní světovou špičkou, co se týká šifer a zabezpečené komunikace.

"Je to součást špionáže a kontrašpionáže, ve které chtějí být na absolutním vrcholu. Je evidentní, že  mají klíčové počítače zabezpečeny tak, že mohou provádět operace s tajnými daty. Mají velice kvalitní a složité šifry," řekl Klíma.

 

Právě se děje

Další zprávy