FSB

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého na Sibiři zadržela tajná služba

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a odvezla do Moskvy, přestože byl v posledním stadiu rakoviny. Kolkerův právní zástupce to dnes řekl agentuře Reuters. Vědce FSB podezírala z vlastizrady.

"Zemřel  v sobotu. Zítra kvůli jeho zadržení podáme stížnost," řekl právní zástupce čtyřiapadesátiletého vědce Alexander Fedurov.

Kolkerova rodina ruskému serveru Tajga.info už dříve sdělila, že vědec trpí rakovinou slinivky břišní. FSB jej podle nich odvezla do moskevské vazební věznice Lefortovo ze soukromé kliniky, ačkoliv byl na infúzi. Tajná služba ho podezírala, že spolupracoval s bezpečnostními službami v Číně, uvedla rodina. Podle ní byl Kolker nevinný.

Fyzik a matematik Kolker byl vedoucím Laboratoře kvantových optických technologií na Novosibirské státní univerzitě.

Agentura TASS v sobotu informovala, že FSB na Sibiři zadržela Anatolije Maslova, což je další vědec, kterého rovněž podezírá z vlastizrady. I on byl převezen do Moskvy, podezřelý je podle zdroje blízkého vyšetřování z poskytování dat, která jsou státním tajemstvím.

Zdroj: ČTK

Žena přirovnala praktiky Putinovy ruské tajné služby ke KGB, žádá propuštění syna

Ljudmila Sačkovová, matka zakladatele počítačové firmy Group-IB Ilji Sačkova, zatčeného kvůli podezření z vlastizrady, napsala otevřený dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi s prosbou o osvobození syna. Ze zadržení podnikatele specializujícího se na počítačovou bezpečnost se podle ní "radují jen hackeři", informovala ruská média.

"Při vší úctě k (ruské tajné službě) FSB si všichni pamatujeme, kolik nejlepších lidí, výkvět národa, bylo zničeno jako 'nepřátelé lidu'. Dějiny se opakují?" napsala Sačkovová Putinovi, který svého času byl ředitelem FSB, nástupkyně obávané sovětské tajné policie KGB, u které Putin začínal svou profesní kariéru.

"Nikdo ani neví, z čeho konkrétně Ilju Sačkova obviňují, zda jsou tato obvinění oprávněná, anebo zda jen někomu překážel. Jistě překážel zločincům, hackerům. Tak komu se hodilo odstranit Ilju?" ptá se hlavy státu matka zadrženého podnikatele.

Dříve o objasnění Sačkovova případu žádal úřady stanovený obhájce práv podnikatelů Boris Titov. Ten podle stanice BBC varoval před "kritickým zásahem" celému odvětví informačních technologií, které "uteče z Ruska". Titovova žádost zůstala bez odezvy.

Zdroj: ČTK
Pokračovat