Do boje o Bílý dům zasáhli ruští hackeři napojení na Kreml. U demokratů probíhá čistka, viní Trumpa

Jan Hejl Jan Hejl
25. 7. 2016 15:52
Demokraty před sjezdem, který měl být demonstrací jednoty, svírají problémy. Po velkém tlaku musela kvůli uniklé e-mailové korespondenci odstoupit šéfka strany Debbie Wassermanová Schultzová. Ta ukazuje, že prominentní demokraté - navzdory svým proklamacím - protežovali v primárkách Hillary Clintonovou. Kauza je o to závažnější, protože se ukazuje, že za ukradením e-mailů patrně stáli ruští hackeři, kteří mohli být podporovaní Kremlem. Šéf kampaně Clintonové dokonce varoval, že ruští hackeři e-maily zveřejňují, aby pomohli dostat do Bílého domu Donalda Trumpa.
Hillary Clintonová se svým kandidátem na viceprezidenta Timem Kainem.
Hillary Clintonová se svým kandidátem na viceprezidenta Timem Kainem. | Foto: Reuters

Filadelfie - Sjezd americké Demokratické strany, který oficiálně potvrdí Hillary Clintonovou coby prezidentskou kandidátku, měl být pompézní přehlídkou jednoty.

Politické špičky demokratů si přály, aby se partaj ukázala jako protiklad republikánů, které rozděluje jejich kandidát - realitní makléř Donald Trump.

Ovšem pouhý den před začátkem konventu, jak se shromáždění demokratů nazývá, se stal pravý opak.

V neděli po velkém tlaku rezignovala předsedkyně strany Debbie Wasserman Schultzová. Nejvyšší stranický post musela opustit po zveřejnění e-mailové korespondence mezi prominentními členy strany.

Hackeři asi 19 000 e-mailů vystavili na server WikiLeaks. Balík ukradené elektronické pošty navíc ukazuje, že vysoce postavení demokraté v primárkách upřednostňovali a pomáhali bývalé ministryni zahraničí Hillary Clintonové, aby se stala kandidátkou strany, a to na úkor jejího soka Bernieho Sanderse.

Demokraté přitom navenek hlasitě zdůrazňovali, že stranické primárky jsou rovným soubojem, ve kterém rozhodují ideje, nikoliv zájmy a kontakty kandidátů. Clintonová v nich po vleklé bitvě nakonec porazila zpočátku podceňovaného vermontského senátora Sanderse.

Neobvyklé i na studenou válku

Spolupracovníci Hillary Clintonové tvrdí, že se do e-mailových schránek nabourali hackeři z Ruska podporovaní Kremlem. Potvrzují to i někteří experti na kybernetickou bezpečnost.

Kauze dal takřka špionážní úroveň šéf kampaně Clintonové Robby Mook. Ten prohlásil, že ruští hackeři e-maily zveřejňují, aby pomohli dostat do Bílého domu Donalda Trumpa. Soupeř Clintonové se ostatně oblibou k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nijak netají, kriticky se vyjadřuje také o NATO, hlavní protiváze Rusku.

"Nemyslím si, že je náhoda, že korespondence byla zveřejněna v předvečer našeho konventu. Je to znepokojující," řekl Mook v CNN. A pro zajímavost - nový průzkum ukazuje, že Trump by v současnosti skutečně Clintonovou porazil.

Paul Manafort, který naopak řídí kampaň republikánského kandidáta, tvrzení Robbyho Mooka označil za "absurdní".

Prestižní list The New York Times nicméně připomíná, že obvinění prezidentského kandidáta velké strany z komplotu s ruským vlivem je neslýchané. "I v době vrcholící studené války bylo obtížné najít prezidentskou kampaň, kde by se taková věc vyskytla," upozorňuje deník.

"Křivácká Hillary"

Americká média také poukazují na fakt, že prostořekému Trumpovi problémy v Demokratické straně vyhovují.

Realitní magnát se snaží své konkurenty vykreslovat jako politiky, kteří pletichaří místo toho, aby se věnovali problémům běžných Američanů. Bývalou ministryni zahraničí například dlouhodobě nazývá "křivácká Hillary."

"Vysoce neurotická Debbie Wassermanová Schultzová je naštvaná, že je pryč po krádeži a podvádění ve prospěch křivácké Hillary!" zaútočil na Twitteru.

Členka Sněmovny reprezentantů za stát Florida a nyní už bývalá šéfka demokratů Schultzová v rezignačním prohlášení uvedla, že zvolení Clintonové je pro budoucnost Ameriky "rozhodující".

"Těším se, že budu pro její vítězství pracovat jako zástupce při kampani na Floridě a po celé zemi," napsala před sjezdem, na kterém Clintonové vyjádří podporu prezident Barack Obama i jeho manželka Michelle.

Aféra okolo korespondence špiček demokratů je poslední dobou druhá velká stranická kauza, která se týká e-mailů. Sama Clintonová čelila jako první prezidentská kandidátka v historii vyšetřování FBI, že ještě ve funkci ministryně zahraničí využívala soukromý mail v úřední komunikaci, což je v rozporu s federálními zákony.

Konvent ve Filadelfii ji i přesto oficiálně zvolí za uchazečku Demokratické strany do boje o Bílý dům. Spolu s Clintonovou podpoří sjezd i jejího kandidáta na viceprezidenta Tima Kainea, který nyní sedí v Senátu za stát Virginie. Dvojice demokratů se letos v listopadu utká s již zmíněným republikánem Donaldem Trumpem a jeho "viceprezidentem" Mikem Pencem, guvernérem státu Indiana.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy