Soutěž karikatur židů čeká na vítěze

Lenka Málková
5. 5. 2006 17:00
Teherán - Emoce vyvolané karikaturami proroka Mohameda opadly a v zapomnění skončila i soutěž o nejlepší karikaturu holocaustu, která právě dnes končí.

Do nejčtenějšího íránského deníku Hamšahrí mohli téměř tři měsíce posílat výtvarníci z celého světa své výtvory.

Západ zkoušku tolerance zvládl

Kdo vyhrál a kolik karikatur se opravdu sešlo, se dozvíme až v následujících týdnech. Již teď je ale jasné, že zkoušku tolerance složil Západ na výbornou.

Infobox

Protesty proti karikaturám

PŘEČTĚTE SI:

  • Speciál: Karikatury, jež rozbouřily svět
  • Soutěž o karikatury holocaustu začíná

CO SI MYSLÍ:

  • "Boj o karikatury"

Kolekce textů naprosto rozdílných autorů na téma karikatury proroka Mohameda v západním tisku.

Bouře srovnatelné s protesty muslimského světa se nekonaly a na soutěž si většina Evropanů už ani nevzpomene.

Anglická a perská výzva uveřejněná na webových stránkách deníku "Jaké jsou hranice západní svobody projevu?" se nedočkala reakce.

A to přesto, že oproti původnímu záměru byla soutěž tematicky rozšířena a účastníci mohli kreslit kupříkladu i na téma "americké a izraelské zločiny".

"Nejde nám o odplatu za kresby Proroka. Chceme jen ukázat, že svoboda je na Západě omezená," tvrdil v únoru výtvarný redaktor Davúd Kázemí.

"Očekáváme, že ony listy, které publikovaly karikatury proroka Mohameda, přetisknou také karikatury, jež budou vybrány v průběhu naší soutěže," dodal.

Vše začalo Koránem pro děti

Celá aféra měla své kořeny v celkem nevinné snaze dánského spisovatele Kare Bluitgena udělat svatou knihu islámu čtivější a přepsat ji pro děti.

Karikatury v dánském tisku měly autorovi pomoci najít ilustrátora svého díla. Po vlně protestů v muslimském světě však bude nová verze Koránu bohužel (nebo bohudík) bez ilustrací.

Foto: http://en.wikipedia.org/

"Nemyslím si, že moje dílo bude kontroverzní. Pouze několik fanatiků bude rozčílených," prohlásil Bluitgen pro dánský deník Kristeligt Dagbladet.

Také nejmenovaný expert na islám z kodaňské univerzity nevidí v přepsání Koránu nic nepřípustného. "Protesty jako v případě karikatur neočekávám."

Dánský ímám Ahmed Akkarí je však jiného mínění. "Korán byl sepsán v arabštině, a tak by to mělo zůstat. Dokud však dílo neuvidím, nehodlám ho komentovat."

Dánská inovace Koránu by měla vyjít již začátkem příštího roku.

Smějeme se sami sobě

Soutěž karikatur nevypsal v uplynulých měsících pouze íránský deník, ale také dvojice izraelských nadšenců. 

Svého vítěze již má Izraelská antisemitská soutěž karikatur s podtitulem "Smějeme se sami sobě".

Stovky výtvorů karikujících židovský stát mohli do soutěže poslat pouze židé z celého světa a vítězem se stal čtyřiadvacetiletý Američan Aron Katz s karikaturou "Šumař na střeše".

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 12 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy