Soutěž karikatur židů čeká na vítěze

Lenka Málková
5. 5. 2006 17:00
Teherán - Emoce vyvolané karikaturami proroka Mohameda opadly a v zapomnění skončila i soutěž o nejlepší karikaturu holocaustu, která právě dnes končí.

Do nejčtenějšího íránského deníku Hamšahrí mohli téměř tři měsíce posílat výtvarníci z celého světa své výtvory.

Západ zkoušku tolerance zvládl

Kdo vyhrál a kolik karikatur se opravdu sešlo, se dozvíme až v následujících týdnech. Již teď je ale jasné, že zkoušku tolerance složil Západ na výbornou.

Infobox

Protesty proti karikaturám

PŘEČTĚTE SI:

  • Speciál: Karikatury, jež rozbouřily svět
  • Soutěž o karikatury holocaustu začíná

CO SI MYSLÍ:

  • "Boj o karikatury"

Kolekce textů naprosto rozdílných autorů na téma karikatury proroka Mohameda v západním tisku.

Bouře srovnatelné s protesty muslimského světa se nekonaly a na soutěž si většina Evropanů už ani nevzpomene.

Anglická a perská výzva uveřejněná na webových stránkách deníku "Jaké jsou hranice západní svobody projevu?" se nedočkala reakce.

A to přesto, že oproti původnímu záměru byla soutěž tematicky rozšířena a účastníci mohli kreslit kupříkladu i na téma "americké a izraelské zločiny".

"Nejde nám o odplatu za kresby Proroka. Chceme jen ukázat, že svoboda je na Západě omezená," tvrdil v únoru výtvarný redaktor Davúd Kázemí.

"Očekáváme, že ony listy, které publikovaly karikatury proroka Mohameda, přetisknou také karikatury, jež budou vybrány v průběhu naší soutěže," dodal.

Vše začalo Koránem pro děti

Celá aféra měla své kořeny v celkem nevinné snaze dánského spisovatele Kare Bluitgena udělat svatou knihu islámu čtivější a přepsat ji pro děti.

Karikatury v dánském tisku měly autorovi pomoci najít ilustrátora svého díla. Po vlně protestů v muslimském světě však bude nová verze Koránu bohužel (nebo bohudík) bez ilustrací.

Foto: http://en.wikipedia.org/

"Nemyslím si, že moje dílo bude kontroverzní. Pouze několik fanatiků bude rozčílených," prohlásil Bluitgen pro dánský deník Kristeligt Dagbladet.

Také nejmenovaný expert na islám z kodaňské univerzity nevidí v přepsání Koránu nic nepřípustného. "Protesty jako v případě karikatur neočekávám."

Dánský ímám Ahmed Akkarí je však jiného mínění. "Korán byl sepsán v arabštině, a tak by to mělo zůstat. Dokud však dílo neuvidím, nehodlám ho komentovat."

Dánská inovace Koránu by měla vyjít již začátkem příštího roku.

Smějeme se sami sobě

Soutěž karikatur nevypsal v uplynulých měsících pouze íránský deník, ale také dvojice izraelských nadšenců. 

Svého vítěze již má Izraelská antisemitská soutěž karikatur s podtitulem "Smějeme se sami sobě".

Stovky výtvorů karikujících židovský stát mohli do soutěže poslat pouze židé z celého světa a vítězem se stal čtyřiadvacetiletý Američan Aron Katz s karikaturou "Šumař na střeše".

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy