reklama
 
 

Soutěž karikatur židů čeká na vítěze

5. 5. 2006 17:00
Teherán - Emoce vyvolané karikaturami proroka Mohameda opadly a v zapomnění skončila i soutěž o nejlepší karikaturu holocaustu, která právě dnes končí.

Do nejčtenějšího íránského deníku Hamšahrí mohli téměř tři měsíce posílat výtvarníci z celého světa své výtvory.

Západ zkoušku tolerance zvládl

Kdo vyhrál a kolik karikatur se opravdu sešlo, se dozvíme až v následujících týdnech. Již teď je ale jasné, že zkoušku tolerance složil Západ na výbornou.

Infobox

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

 • Speciál: Karikatury, jež rozbouřily svět
 • Soutěž o karikatury holocaustu začíná

CO SI MYSLÍ:

 • "Boj o karikatury"

Kolekce textů naprosto rozdílných autorů na téma karikatury proroka Mohameda v západním tisku.

Bouře srovnatelné s protesty muslimského světa se nekonaly a na soutěž si většina Evropanů už ani nevzpomene.

Anglická a perská výzva uveřejněná na webových stránkách deníku "Jaké jsou hranice západní svobody projevu?" se nedočkala reakce.

A to přesto, že oproti původnímu záměru byla soutěž tematicky rozšířena a účastníci mohli kreslit kupříkladu i na téma "americké a izraelské zločiny".

"Nejde nám o odplatu za kresby Proroka. Chceme jen ukázat, že svoboda je na Západě omezená," tvrdil v únoru výtvarný redaktor Davúd Kázemí.

"Očekáváme, že ony listy, které publikovaly karikatury proroka Mohameda, přetisknou také karikatury, jež budou vybrány v průběhu naší soutěže," dodal.

Vše začalo Koránem pro děti

Celá aféra měla své kořeny v celkem nevinné snaze dánského spisovatele Kare Bluitgena udělat svatou knihu islámu čtivější a přepsat ji pro děti.

Karikatury v dánském tisku měly autorovi pomoci najít ilustrátora svého díla. Po vlně protestů v muslimském světě však bude nová verze Koránu bohužel (nebo bohudík) bez ilustrací.

"Nemyslím si, že moje dílo bude kontroverzní. Pouze několik fanatiků bude rozčílených," prohlásil Bluitgen pro dánský deník Kristeligt Dagbladet.

Také nejmenovaný expert na islám z kodaňské univerzity nevidí v přepsání Koránu nic nepřípustného. "Protesty jako v případě karikatur neočekávám."

Dánský ímám Ahmed Akkarí je však jiného mínění. "Korán byl sepsán v arabštině, a tak by to mělo zůstat. Dokud však dílo neuvidím, nehodlám ho komentovat."

Dánská inovace Koránu by měla vyjít již začátkem příštího roku.

Smějeme se sami sobě

Soutěž karikatur nevypsal v uplynulých měsících pouze íránský deník, ale také dvojice izraelských nadšenců. 

Svého vítěze již má Izraelská antisemitská soutěž karikatur s podtitulem "Smějeme se sami sobě".

Stovky výtvorů karikujících židovský stát mohli do soutěže poslat pouze židé z celého světa a vítězem se stal čtyřiadvacetiletý Američan Aron Katz s karikaturou "Šumař na střeše".

autor: Lenka Málková | 5. 5. 2006 17:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama