Dánský list se omluvil Saúdům

čtk, zah
19. 2. 2006 21:54
Rijád - Saúdskoarabský tisk dnes zveřejnil omluvu šéfredaktora dánského listu Jyllands-Posten, který jako první otiskl kontroverzní karikatury proroka Mohameda.

Podle agentury AP omluva vyjadřuje "hluboké politování" a zdůrazňuje, že list rozhodně nechtěl islámského proroka pošpinit.

Omluva v arabském jazyce se objevila ve třech významných saúdských denících Al-Džazíra, Ar-Rijád a Al-Jaum a také v listu Aš-Šark al-Avsat, který je distribuován v celém arabském světě.

"Omlouváme se za velké nedorozumění, k němuž došlo ohledně kreseb, které zobrazují vznešeného proroka Mohameda," napsal šéfredaktor dánského listu Carsten Juste.

"Účelem těchto kreseb nebylo zlehčovat osobnost proroka či snižovat jeho důležitost. Spíše to mělo být otevření dialogu o svobodě vyjadřování, kterou v naší zemi vysoce oceňujeme. Neuvědomili jsme si v té době rozsah citlivosti této záležitosti pro muslimy, kteří žijí v Dánsku, a pro miliony muslimů na celém světě," vysvětlil Juste.

"Dovolte mi jménem Jyllands-Posten přednést vám svou omluvu za to, co se stalo, a odsoudit jakýkoli krok, který by měl zranit zejména náboženství, etnikum či národ. Naším přáním je mírová koexistence mezi národy a doufáme, že duch dialogu převáží, i když se budou názory lišit."

V Saúdské Arábii začal po zveřejnění karikatur bojkot všech dánských výrobků, zejména potravin. Podobnému embargu čelí Dánové i v několika dalších muslimských zemích.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy