Karikatury: Evropa slibuje podporu Dánům

Adam Junek
15. 2. 2006 15:47
Štrasburk / od zvláštního zpravodaje / – Podporu Dánsku v případu karikatur slibují evropští politici. Zároveň však uklidňují muslimské země. Uvnitř VIDEO
Šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana uklidňoval muslimy i v Egyptě
Šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana uklidňoval muslimy i v Egyptě | Foto: Reuters/M.Jaber

"Kauza karikatur proroka Mohameda nesmí způsobit naprostý rozkol mezi Evropskou unií a muslimy," tvrdil zástupce unie pro zahraniční politiku Javier Solana při své návštěvě v Egyptě.

Evropská unie navenek uklidňuje...

Solana zároveň vyzval k dialogu a vzájemnému respektu, které "jediné mohou zachránit dlouho budované dobré vztahy".

Solana společně s Evropskou unií především chtějí zabránit tomu, aby se podobná situace opakovala. "Chtějí vyvinout určité mechanismy, aby se tomu předešlo," potvrdila Solanova mluvčí Cristina Gallachová bez uvedení podrobností.

Přes tato ujištění bude krize patrně nadále eskalovat. Nejnovějším cílem se stala německá ambasáda v Teheránu, poté co německé noviny zveřejnily kresbu íránských fotbalistů v podobě bombových atentátníků.

Olej do ohně přilila i Itálie. Ministr Roberto Calderoli se totiž nechal slyšet, že začne nosit tričko s karikaturami z dánských novin, které celou kauzu vyvolaly.

...ale zároveň podporuje Dánsko

Na stranu Dánů a svobody projevu se postavil téměř jednohlasně i Evropský parlament a Evropská komise. O své rezoluci bude europarlament hlasovat až zítra, ale žádné překvapení se nečeká: Je třeba respektovat práva a odsuzovat extrémy, ale rozhodně chceme podpořit dánskou vládu.

Na druhou stranu dala unie jasně najevo, že nechce potichu ustupovat. "Každý bojkot jednoho členského státu je útokem na celou Evropskou unii," poukázal šéf komise José Barroso na muslimský bojkot dánského zboží. Írán dokonce přiznal, že takový bojkot inicializoval.

S jeho postojem souhlasila většina zástupců parlamentních stran. Někteří jako třeba Hans-Gert Pöttering, šéf nejsilnější frakce EPP-ED, upozorňovali na stovky kreseb zesměšňujících křesťanské hodnoty v muslimských médiích.

Ne všichni poslanci se shodnou

"Demokracie potřebuje ke své existenci humor," mínil Brian Crowley z Unie pro Evropu národů. "Nikdo nemohl čekat, že to přeroste v takovouto katastrofu," dodal.

Tradičně provokativní byl Jens-Peter Bonde ze Skupiny Nezávislých/Demokracie. "Dobré ráno Evropo, je tu globalizace," zahřímal na úvod své řeči.

"Takováto maličkost dnes může rozpoutat třetí světovou válku, podobně jako atentát na vévodu Františka Ferdinanda rozpoutal první světovou válku," zaspekuloval ve svém projevu Bonde.

České řešení: Platit Dánsku škody z evropské kasy

Se svým řešením dopadů kauzy karikatur přišel i český ministr zahraničí Cyril Svoboda. A výrazně tím rozvířil nejisté bruselské vody. Jak výraznou podporu Dánsku poskytnout, totiž zatím nikdo nedefinoval.

"Mělo by se uvažovat o finanční kompenzaci ztrát dánské ekonomiky. A nejde jen o bojkot dánského zboží, ale i o poškozené ambasády. Peníze by měly být nalezeny v evropské kase," uvedl Svoboda.

"Jde rozhodně o zajímavý a dobrý nápad," reagoval europoslanec Jan Zahradil. Podle něj ale nyní více evropské politiky tíží směrnice o službách a ostatní problémy jsou tak "odstaveny na druhou až třetí kolej".

Česká vláda ovšem na dnešním zasedání rozhodla, že Svoboda předloží za Česko tento návrh Radě ministrů ve složení šéfů resortu zahraničí.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy