Švédská vláda v krizi. Kvůli karikaturám

man
21. 3. 2006 16:00
Stockholm - Karikatury, tsunami a klesající preference vlastní strany. To jsou důvody, které dnes vedly k rezignaci šéfku švédské diplomacie Lailu Freivaldsovou.
Laila Freivaldssová na tiskové konferenci s premiérem Göranem Perssonem poté, co oznámila svoji rezignaci.
Laila Freivaldssová na tiskové konferenci s premiérem Göranem Perssonem poté, co oznámila svoji rezignaci. | Foto: Aktuálně.cz

Ukázalo se totiž, že čtyřiašedesátiletá ministryně lhala. A to v citlivé kauze, spojené s karikaturami muslimského proroka Mohameda.

O co jde? Úředníci švédského ministerstva zahraničí v únoru nutili soukromou internetovou firmu, aby uzavřela webovou stránku jedné ze švédských krajně pravicových stran.

Ta na stránky umístila kresby proroka Mohameda, které předtím vedly k bojkotu dánských výrobků ze strany islámského světa.

Foto: Aktuálně.cz

Snaha ministerstva byla kritizována jako útok na svobodu slova, svoji nevoli dal najevo i premiér Göran Persson. Freivaldsová nejprve tvrdila, že o činnosti svých podřízených nevěděla. 

Nově zveřejněné dokumenty a záznamy ale ukázaly, že to nebyla pravda a ministryně o tlaku na privátní firmu věděla. V době, kdy vládní sociální demokracie čelí poklesu popularity a ve volbách na konci roku jí hrozí porážka, tak musí odejít.

"Za současné situace nepovažuji za možné pokračovat ve své práci a proto rezignuji," oznámila dnes na tiskové konferenci.

Kritika za tsunami

Freivaldsová se stala ministryní v roce 2003. V úřadě nahradila Annu Lindhovou, kterou zavraždil nožem ve stockholmském nákupním středisku srbský imigrant. Sama Freivaldsová se nenarodila ve Švédsku, ale v Lotyšsku, odkud s rodiči uprchla kvůli sovětskému komunistickému režimu.

Terčem ostré kritiky se šéfka švédské diplomacie stala už na konci roku 2004. V den, kdy udeřila v Asii vlna tsunami, šla do divadla. Přitom v postižené oblasti se nacházely tisíce Švédů, přes pět stovek jich zahynulo.

Laila Freivaldsová.
Laila Freivaldsová. | Foto: Reuters
 

Ministryně se bránila tím, že v den katastrofy nesledovala zprávy a neměla úplné informace.

"Je dobře, že celá ta aféra se tímhle konečně uzavřela," prohlásil dnes Peter Eriksson, předseda strany Zelených, která v parlamentu podporuje menšinovou vládu sociálních demokratů.

Sociálním demokratům hrozí porážka

Předvolební průzkumy ale naznačují, že sociální demokracie, která od začátku minulého století vládne až na občasné výjimky téměř nepřetržitě, může prohrát.

Pravicová Umírněná strana si udržuje tříprocentní náskok. Slibuje snížení firemních daní a prodej státních podílů v některých velkých společnostech.

Pravici nahrál i skandál z minulého měsíce. Polciie zjistila, že anonymní pomlouvačné emaily, které dostávala některá média o šéfovi Umírněné strany Fredriku Reinfeldtovi, byly odesílány jedním zaměstnancem sociální demokracie.

 

Právě se děje

Další zprávy