Švédská vláda v krizi. Kvůli karikaturám

man
21. 3. 2006 16:00
Stockholm - Karikatury, tsunami a klesající preference vlastní strany. To jsou důvody, které dnes vedly k rezignaci šéfku švédské diplomacie Lailu Freivaldsovou.
Laila Freivaldssová na tiskové konferenci s premiérem Göranem Perssonem poté, co oznámila svoji rezignaci.
Laila Freivaldssová na tiskové konferenci s premiérem Göranem Perssonem poté, co oznámila svoji rezignaci. | Foto: Aktuálně.cz

Ukázalo se totiž, že čtyřiašedesátiletá ministryně lhala. A to v citlivé kauze, spojené s karikaturami muslimského proroka Mohameda.

O co jde? Úředníci švédského ministerstva zahraničí v únoru nutili soukromou internetovou firmu, aby uzavřela webovou stránku jedné ze švédských krajně pravicových stran.

Ta na stránky umístila kresby proroka Mohameda, které předtím vedly k bojkotu dánských výrobků ze strany islámského světa.

Foto: Aktuálně.cz

Snaha ministerstva byla kritizována jako útok na svobodu slova, svoji nevoli dal najevo i premiér Göran Persson. Freivaldsová nejprve tvrdila, že o činnosti svých podřízených nevěděla. 

Nově zveřejněné dokumenty a záznamy ale ukázaly, že to nebyla pravda a ministryně o tlaku na privátní firmu věděla. V době, kdy vládní sociální demokracie čelí poklesu popularity a ve volbách na konci roku jí hrozí porážka, tak musí odejít.

"Za současné situace nepovažuji za možné pokračovat ve své práci a proto rezignuji," oznámila dnes na tiskové konferenci.

Kritika za tsunami

Freivaldsová se stala ministryní v roce 2003. V úřadě nahradila Annu Lindhovou, kterou zavraždil nožem ve stockholmském nákupním středisku srbský imigrant. Sama Freivaldsová se nenarodila ve Švédsku, ale v Lotyšsku, odkud s rodiči uprchla kvůli sovětskému komunistickému režimu.

Terčem ostré kritiky se šéfka švédské diplomacie stala už na konci roku 2004. V den, kdy udeřila v Asii vlna tsunami, šla do divadla. Přitom v postižené oblasti se nacházely tisíce Švédů, přes pět stovek jich zahynulo.

Laila Freivaldsová.
Laila Freivaldsová. | Foto: Reuters
 

Ministryně se bránila tím, že v den katastrofy nesledovala zprávy a neměla úplné informace.

"Je dobře, že celá ta aféra se tímhle konečně uzavřela," prohlásil dnes Peter Eriksson, předseda strany Zelených, která v parlamentu podporuje menšinovou vládu sociálních demokratů.

Sociálním demokratům hrozí porážka

Předvolební průzkumy ale naznačují, že sociální demokracie, která od začátku minulého století vládne až na občasné výjimky téměř nepřetržitě, může prohrát.

Pravicová Umírněná strana si udržuje tříprocentní náskok. Slibuje snížení firemních daní a prodej státních podílů v některých velkých společnostech.

Pravici nahrál i skandál z minulého měsíce. Polciie zjistila, že anonymní pomlouvačné emaily, které dostávala některá média o šéfovi Umírněné strany Fredriku Reinfeldtovi, byly odesílány jedním zaměstnancem sociální demokracie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy