Otiskl karikatury, teď mu hrozí poprava

vid
10. 3. 2006 12:25
Sanáa - Jemenští novináři, kteří otiskli karikatury proroka Mohameda, čelí žalobám. Šéfovi Yemen Observeru hrozí poprava.
Šéfredaktor Yemen Observeru Muhammad al-Asadí se svým právníkem. Je obžalován za otištění karikatur proroka Mohameda
Šéfredaktor Yemen Observeru Muhammad al-Asadí se svým právníkem. Je obžalován za otištění karikatur proroka Mohameda | Foto: Reuters

Šéfredaktor jemenského deníku, který vychází anglicky, potvrdil informaci, že prokurátoři budou s největší pravděpodobností požadovat trest smrti.

"Bojím se, ale zároveň mám naději," řekl dnes Muhammad al-Asadí agentuře Bloomberg. "Byli jsme proti karikaturám a chěli jsme jen vše vysvětlit. Doufám, že to soudce uzná."

Asadího žalují hned dvě strany: stát a také soukromí právníci, mezi kterými je prominentní islámský duchovní Šajch Abdulmažíd al-Zindání, kterého Spojené státy obviňují z podpory terorismu.

Možná jiné motivy obžaloby

Asadí byl zadržen v minulém měsíci podle tiskového zákona, který zakazuje poškozování islámské víry a jejích principů nebo jiných monoteistických náboženství a přesvědčení.

Editor novin ale podle Bloombergu řekl, že jeho stíhání by mohlo být motivováno tím, že jeho Observer informoval o korupci na jemenských ambasádách.

Společně s Asadím byli obžalováni také dva novináři z malého týdeníku al-Hurríja, který vychází v nákladu dvou tisíců výtisků a karikatury proroka Mohameda také otiskl. Vydávání obou tiskovin pak bylo jemenskými úřady pozastaveno.

Věřící se skládají na podání žalob

Další žaloby dnes podala skupina islamistických právníků. Požadují po všech třech finanční kompenzaci za "psychologickou újmu" z otištěných karikatur.

"Chceme, aby novináři vyplatili velkou náhradu za psychologickou újmu, kterou nám způsobili tím, když otiskli obrázky, které útočí na našeho milovaného Proroka," řekl podle agentury Reuters jeden z právníků.

Žaloba následuje jen několik dní poté, co šéf hlavní islamistické opoziční strany Šajch Abdul Madžíd al-Zindání oznámil, že vybral 5 milionů jemenských rialů (asi půl milionu Kč) od věřících v jemenských mešitách. Peníze chtěl použít právě na soudní řízení s novináři.

Při protestech muslimů proti karikaturám proroka Mohameda, které v září otiskl dánský deník Jyllands-Posten, již zemřelo dohromady přes 50 lidí.

V Dánsku tento týden zakázali umístit v prostorech nádraží reklamu na knihu, která vysvětluje, co je vlastně islám. Podle managementu dánských železnic se tak stalo pouze nedopatřením.
 Ukazuje to však na to, že karikatury jsou v některých zemích stále živé a citlivé téma.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy