Italský ministr padl - kvůli karikaturám

Reuters, Redakce ZAH
18. 2. 2006 19:55
Tripolis - Jedenáct lidí zabili policisté před italským konzulátem v Libyi při protestech proti karikaturám proroka Mohameda. Ty vedly večer k rezignaci italského ministra pro reformy. Uvnitř: FOTOGALERIE.
Policista u italského konzulátu v Libyi.
Policista u italského konzulátu v Libyi. | Foto: AP Photo/Libya TV via APTN

Incident se odehrál v pátek večer v přístavním městě Benghází.

"Konzulát obklopila zhruba tisícovka protestujících," popsal AP italský konzulární úředník v oblasti Antonio Simoes-Concalves.

Dav nejprve na budovu házel kameny a zápalné láhve, pak pronikl dovnitř, kde se střetl s libyjskou policií. Ta demonstranty rozháněla střelbou.

Jedenáct lidí zahynulo, poraněných bylo podle BBC až pětapadesát. Libyjská televize ukázala záběry požáru a hasičů, kteří se snažili jej uhasit.

Kaddáfí vyhodil ministra vnitra

Dav vážně poškodil nejméně pět vozidel. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí dnes večer propustil ministra vnitra i šéfa místní policie v Benghází, protože podle něj použili vůči protestujícím "přehnanou sílu."

Zároveň však Kaddáfího vláda odsoudila násilí demonstrantů.

Ti přišli ke konzulátu vyjádřit odpor k chování italského ministra pro reformy Roberta Calderoliho, který se dříve nechal fotografovat v tričku s potiskem jedné z karikatur, na níž je zobrazen prorok Mohamed.

"Ministr s tričkem" odstoupil

Calderoli dnes večer na funkci rezignoval, když ho o to již dříve požádal i premiér Silvio Berlusconi. Ten po nočním incidentu telefonicky hovořil s Kaddáfím.

Ministr Calderoli pověřený agendou institucionálních reforem zastupoval v nynější vládě pravicového Berlusconiho populistickou a xenofobní Ligu severu. Je znám tvrdými vyjádřeními na adresu muslimů a imigrantů.

"Odstupuji, protože nechci dále stupňovat manipulace, které používají vůči mé osobě i Lize severu strany vládní koalice," prohlásil Calderoli. V rozhovoru pro deník La Repubblica odmítl odpovědnost za nepokoje v Benghází.#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy