Pákistán se bouří proti karikaturám

Red Zah, ČTK
14. 2. 2006 14:32
Islámábád - Dva lidé dnes přišli o život a několik dalších utrpělo zranění během protestů proti karikaturám proroka Mohameda.
Foto: Reuters

V metropoli Islámábádu zasahovala policie slzným plynem a vodními děly proti studentům, kteří se ze stejného důvodu bouřili v místní diplomatické čtvrti.

Bezpečnost udržována střelbou do davu

V Láhauru zastřelili příslušníci soukromé bezpečnostní služby dva účastníky demonstrace, kteří se pokoušeli zapálit bankovní pobočku v centru města, sdělil pákistánský ministr vnitra Aftab Ahmad Chán Šarpao. Zranění byli většinou zasaženi kulkami či vrženými kameny při střetech demonstrantů s policií.

Infobox

ČTĚTE VÍCE O KAUZE KARIKATURY:

Karikatury, jež rozbouřily svět

Protestní akce v Láhauru se zúčastnilo na 15.000 lidí, kteří vytloukli okna restaurace McDonald's, Pizza Hut a hotelu Holiday Inn a vypálili budovu provinčního shromáždění, dvě banky a restauraci KFC. Zničeno či poškozeno bylo na 200 automobilů a desítky obchodů.

Nespokojenci také vyplenili kancelář norské telekomunikační společnosti Telenor, odkud si odnášeli počítače, telefony a další vybavení. Nakonec úřad zapálili. I v Láhauru policisté použili slzný plyn. Ve městě byli rozmístěni členové polovojenských jednotek, aby obnovili pořádek.

V Islámábádu "hořela" diplomatická čtvrť

V Islámábádu vnikla skupina asi 1000 studentů do oplocené diplomatické čtvrti a postupovala k francouzskému, britskému a americkému zastupitelskému úřadu, dokud je policisté nevytlačili ze čtvrti ven. Zaměstnanci diplomatických misí byli po celou dobu uzavřeni ve svých komplexech. Vně diplomatické čtvrti rozbíjeli nespokojenci pouliční světla, pálili pneumatiky a provolávali smrt Americe. Policisté asi 50 výtržníků naložili do aut.

Foto: Reuters

K oddělené demonstraci se v Islámábádu sešlo 4000 osob a na jiném místě protestovalo asi 50 poslanců. Vyšli od budovy parlamentu a zastavili se u střežené diplomatické zóny, kde zůstali pět minut mlčky stát a pak se rozešli.

Akce na protest proti kresbám, které se poprvé objevily v září v dánském tisku a na jedné z nichž je prorok Mohamed znázorněn s turbanem ve tvaru bomby, se konají v Pákistánu téměř denně od lednového přetištění karikatur v řadě evropských médií. Muslimští radikálové již oznámili, že na 3. března vyhlásili v Pákistánu generální stávku.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy