Somálský hladomor zabíjí deset dětí denně, varuje OSN

Zahraničí Zahraničí
18. 8. 2011 9:26
Z uprchlických táborů zní dětský pláč a kašel. Propukla epidemie spalniček
Hlad v Somálsku.
Hlad v Somálsku. | Foto: Reuters

Mogadišu - Počet somálských uprchlíků, kteří v Etiopii vinou nejničivějšího hladomoru za posledních šedesát let umírají, stoupá. Nejohroženější jsou podle OSN děti. Tábory totiž zachvátila epidemie spalniček.

"Situace je opravdu dramatická," citovala BBC Adriana Edwardse, mluvčího vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Nejohroženější jsou nově příchozí, kteří ještě nebyli očkovaní. Tábory jich přijímají přes dvě stovky denně. Uprchlíci pocházejí ze somálského venkova, odkud utíkají nejen před hladem, ale také před nekončícím konfliktem. Celkem ničivé sucho postihlo odhadem dvanáct miliónů lidí.

Síť táborů Dollo-Ado už ubytovala přes 121 tisíc lidí. Spalničky zatím stály život 11 dětí, dalších 150 je nakaženo. V táborech je podle zpráv OSN slyšet nářek dětí a kašel.

"Lidé umírají kvůli kombinaci spalniček a podvýživy. Stejně jako se to dělo v minulosti, kdy region zasáhl hladomor," dodal Edwards.

Uprchlíci odcházejí vedle Etiopie také do sousední Keni. Slabá prozatímní vláda v Mogadišu není schopná situaci zvládat.

OSN tvrdí, že okamžitou, životně důležitou pomoc potřebuje přes tři miliony Etiopanů. Dodávat jídlo a vodu je ale nesmírně obtížné, protože území ovládá islámská militantní skupina aš-Šabáb.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy