Somálský hladomor zabíjí deset dětí denně, varuje OSN

Zahraničí Zahraničí
18. 8. 2011 9:26
Z uprchlických táborů zní dětský pláč a kašel. Propukla epidemie spalniček
Hlad v Somálsku.
Hlad v Somálsku. | Foto: Reuters

Mogadišu - Počet somálských uprchlíků, kteří v Etiopii vinou nejničivějšího hladomoru za posledních šedesát let umírají, stoupá. Nejohroženější jsou podle OSN děti. Tábory totiž zachvátila epidemie spalniček.

"Situace je opravdu dramatická," citovala BBC Adriana Edwardse, mluvčího vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Nejohroženější jsou nově příchozí, kteří ještě nebyli očkovaní. Tábory jich přijímají přes dvě stovky denně. Uprchlíci pocházejí ze somálského venkova, odkud utíkají nejen před hladem, ale také před nekončícím konfliktem. Celkem ničivé sucho postihlo odhadem dvanáct miliónů lidí.

Síť táborů Dollo-Ado už ubytovala přes 121 tisíc lidí. Spalničky zatím stály život 11 dětí, dalších 150 je nakaženo. V táborech je podle zpráv OSN slyšet nářek dětí a kašel.

"Lidé umírají kvůli kombinaci spalniček a podvýživy. Stejně jako se to dělo v minulosti, kdy region zasáhl hladomor," dodal Edwards.

Uprchlíci odcházejí vedle Etiopie také do sousední Keni. Slabá prozatímní vláda v Mogadišu není schopná situaci zvládat.

OSN tvrdí, že okamžitou, životně důležitou pomoc potřebuje přes tři miliony Etiopanů. Dodávat jídlo a vodu je ale nesmírně obtížné, protože území ovládá islámská militantní skupina aš-Šabáb.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 41 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy