Somálský hladomor zabíjí deset dětí denně, varuje OSN

Zahraničí Zahraničí
18. 8. 2011 9:26
Z uprchlických táborů zní dětský pláč a kašel. Propukla epidemie spalniček
Hlad v Somálsku.
Hlad v Somálsku. | Foto: Reuters

Mogadišu - Počet somálských uprchlíků, kteří v Etiopii vinou nejničivějšího hladomoru za posledních šedesát let umírají, stoupá. Nejohroženější jsou podle OSN děti. Tábory totiž zachvátila epidemie spalniček.

"Situace je opravdu dramatická," citovala BBC Adriana Edwardse, mluvčího vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Nejohroženější jsou nově příchozí, kteří ještě nebyli očkovaní. Tábory jich přijímají přes dvě stovky denně. Uprchlíci pocházejí ze somálského venkova, odkud utíkají nejen před hladem, ale také před nekončícím konfliktem. Celkem ničivé sucho postihlo odhadem dvanáct miliónů lidí.

Síť táborů Dollo-Ado už ubytovala přes 121 tisíc lidí. Spalničky zatím stály život 11 dětí, dalších 150 je nakaženo. V táborech je podle zpráv OSN slyšet nářek dětí a kašel.

"Lidé umírají kvůli kombinaci spalniček a podvýživy. Stejně jako se to dělo v minulosti, kdy region zasáhl hladomor," dodal Edwards.

Uprchlíci odcházejí vedle Etiopie také do sousední Keni. Slabá prozatímní vláda v Mogadišu není schopná situaci zvládat.

OSN tvrdí, že okamžitou, životně důležitou pomoc potřebuje přes tři miliony Etiopanů. Dodávat jídlo a vodu je ale nesmírně obtížné, protože území ovládá islámská militantní skupina aš-Šabáb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy