Somálský hladomor zabíjí deset dětí denně, varuje OSN

Zahraničí Zahraničí
18. 8. 2011 9:26
Z uprchlických táborů zní dětský pláč a kašel. Propukla epidemie spalniček
Hlad v Somálsku.
Hlad v Somálsku. | Foto: Reuters

Mogadišu - Počet somálských uprchlíků, kteří v Etiopii vinou nejničivějšího hladomoru za posledních šedesát let umírají, stoupá. Nejohroženější jsou podle OSN děti. Tábory totiž zachvátila epidemie spalniček.

"Situace je opravdu dramatická," citovala BBC Adriana Edwardse, mluvčího vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Nejohroženější jsou nově příchozí, kteří ještě nebyli očkovaní. Tábory jich přijímají přes dvě stovky denně. Uprchlíci pocházejí ze somálského venkova, odkud utíkají nejen před hladem, ale také před nekončícím konfliktem. Celkem ničivé sucho postihlo odhadem dvanáct miliónů lidí.

Síť táborů Dollo-Ado už ubytovala přes 121 tisíc lidí. Spalničky zatím stály život 11 dětí, dalších 150 je nakaženo. V táborech je podle zpráv OSN slyšet nářek dětí a kašel.

"Lidé umírají kvůli kombinaci spalniček a podvýživy. Stejně jako se to dělo v minulosti, kdy region zasáhl hladomor," dodal Edwards.

Uprchlíci odcházejí vedle Etiopie také do sousední Keni. Slabá prozatímní vláda v Mogadišu není schopná situaci zvládat.

OSN tvrdí, že okamžitou, životně důležitou pomoc potřebuje přes tři miliony Etiopanů. Dodávat jídlo a vodu je ale nesmírně obtížné, protože území ovládá islámská militantní skupina aš-Šabáb.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy