Do Somálska míří pomoc, ta z Česka nakrmí 15 tisíc lidí

Zahraničí Zahraničí
10. 8. 2011 18:21
Humanitární pomoc organizuje společnost Člověk v tísni. Přispět může každý
Foto: Reuters

Mogadišo/Praha - Tanzanie pošle Somálsku, postiženému hladomorem, 300 tun kukuřice. Dáresalám to přislíbil dnes, kdy je v Tanzanii na návštěvě somálský prezident Sharif Sheikh Ahmed. Somálsko a další státy Afrického rohu se potýkají s následky katastrofálního sucha, které je nejhorší za posledních 60 let.

Situaci komplikují boje islámských milicí. Ahmed slíbil, že Somálsko se těchto skupin zbaví. Hladovějícím Somálcům pomáhá v Etiopii také česká organizace Člověk v tísni (ČvT).

Běženci

Hladem je ohroženo asi 12 milionů občanů zemí Afrického rohu, přitom většina z nich je v Somálsku. Pomoc ve výši více než 160 milionů dolarů slíbila Organizace OSN pro výživu a zemědělství, OSN odděleně v pondělí rozhodla o humanitární pomoci pro Africký roh ve výši 105 milionů dolarů, Američané pomohli 560 miliony dolarů.

"Hluboce nás zneklidňuje současná situace v Somálsku, kde čelí hladomoru miliony lidí," sdělil dnes tanzanský prezident Jakaya Mrisho Kikwete.

Tisíce Somálců před hladem prchají, většina z nich míří do táborů v sousední Keni. Tam se ale stávají obětí kriminálních gangů a keňská policie dnes oznámila, že je proti těmto skupinám bezmocná. Také úřady přiznávají, že jsou zavaleny agendou k zajištění běženců, jichž je v Keni nyní asi půl milionu.

Foto: Reuters
.

Znásilňování

OSN a USA sice ocenily ochotu, s níž se Keňa potřebných ujala, ale Nairobi už dalo najevo, že další Somálce už nemůže přijmout. Prezident Mwai Kibaki sdělil manželce amerického viceprezidenta Jill Bidenové, která uprchlický tábor Dadaab tento týden navštívila, že uprchlická krize mimořádně vyčerpává zdroje jeho země. Řekl, že další tábory už by neměly být zřizovány na keňském území, ale na somálském, u hranice s Keňou. Tábor Dadaab je například určen pro zhruba 100 000 osob a nyní je jich tam 400 000.

Některé Somálky, z nichž mnohým zemřely jejich děti na cestě do Keni, gangy v táboře znásilnily. Policejní velitel z oblasti, v níž se nachází Dadaab, řekl, že policisté už nedokážou spolehlivě kontrolovat hranici a chránit běžence.

Foto: Reuters

Humanitární pomoc

Někteří Somálci odcházejí také do Etiopie. Tam ČvT podle svého dnešního prohlášení poskytla potraviny 4000 uprchlíkům. Dostali hlavně cukr, sezamový olej a kukuřici, ale potřebují víc. V příštích dnech proto z centrální Etiopie vyrazí další konvoj se 120 tunami humanitární pomoci, který přiveze kromě potravin dětskou výživu, kanystry, hygienické potřeby, tablety na čištění vody a plachty na přístřešky. ČvT zahájil v pohraniční oblasti Gode šestiměsíční program pro 15 000 lidí, kterým bude poskytnuta humanitární pomoc.

Češi mohou přispět Somálcům na sbírkové konto 7069 7069/0300 nebo prostřednictvím zprávy DMS SOSSOMALSKO na číslo 87777.

Foto: Reuters

Situaci v Somálsku komplikuje občanský konflikt. Největší z islámských radikálních skupin jsou milice Šabáb. Před čtyřmi dny se stáhly z Mogadiša, pravděpodobně kvůli prohlubujícím se neshodám mezi veliteli. Vláda v úterý nabídla amnestii těm bojovníkům, kteří v Mogadišu i po stažení spolubojovníků stále jsou. Mírové jednotky AMISOM pomáhají vládě v boji proti islamistům a tvrdí, že po zklidnění Mogadiša by se mohla urychlit potravinová pomoc lidem hladovějícím hlavně na jihu Somálska.

 

Právě se děje

Další zprávy