V Somálsku už umřelo hlady skoro třicet tisíc dětí

Zahraničí Zahraničí, Václav Viták
4. 8. 2011 17:47
Hladomor ohrožuje především děti do pěti let
Hladomor v Somálsku, děti umírají po tisících.
Hladomor v Somálsku, děti umírají po tisících. | Foto: Reuters

Washington, Mogadišu - Hladomoru v Somálsku podlehlo už 29 000 dětí ve věku do pěti let. Ve středu to při slyšení před výborem Kongresu uvedla představitelka americké vládní humanitární organizace US AID Nancy Lindborgová.

OSN uvádí, že během nejhoršího hladomoru v Somálsku za posledních 60 let zemřely desetitisíce lidí a že 640 tisíc dětí trpí těžkou podvýživou. Počet malých dětí, které čeká smrt hlady, tak bohužel ještě poroste.

Lindborgová kongresovému výboru řekla, že zmíněných 29 000 malých Somálců zemřelo během posledních devadesáti dní. OSN přitom ve středu rozšířila oblast postiženou hladomorem o tři další zóny.

Je pravděpodobné, že do tří týdnů do ní bude spadat celý jih Somálska.

Do somálského hlavního města Mogadiša přicházejí každý den stovky dalších vesničanů postižených katastrofálním suchem v naději, že se dostanou alespoň k nějaké potravinové pomoci.

Na cestu se vydávají navzdory tomu, že se jim v tom snaží zabránit islamistické milice Šabáb, které ovládají většinu jižního Somálska.

V uprchlických táborech v Mogadišu je již nejméně 400 000 lidí. Kvůli válce v zemi se však OSN a humanitárním organizacím nedaří dostat se k nim s potravinovou pomocí.

Šabáb popírá, že by v zemi vládl hlad a do jím ovládaných oblastí odmítá pustit pracovníky Světového potravinového programu, největší organizací na světě distribuující potravinovou pomoc.

Statisíce Somálců již utekly do uprchlických táborů v Etiopii, Keni a v Mogadišu. OSN vydala na potravinovou pomoc pro ně již stamiliony dolarů, varuje však, že vzhledem k rozsahu této humanitární katastrofy bude další stamiliony potřebovat.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy