V Somálsku už umřelo hlady skoro třicet tisíc dětí

Zahraničí Zahraničí, Václav Viták
4. 8. 2011 17:47
Hladomor ohrožuje především děti do pěti let
Hladomor v Somálsku, děti umírají po tisících.
Hladomor v Somálsku, děti umírají po tisících. | Foto: Reuters

Washington, Mogadišu - Hladomoru v Somálsku podlehlo už 29 000 dětí ve věku do pěti let. Ve středu to při slyšení před výborem Kongresu uvedla představitelka americké vládní humanitární organizace US AID Nancy Lindborgová.

OSN uvádí, že během nejhoršího hladomoru v Somálsku za posledních 60 let zemřely desetitisíce lidí a že 640 tisíc dětí trpí těžkou podvýživou. Počet malých dětí, které čeká smrt hlady, tak bohužel ještě poroste.

Lindborgová kongresovému výboru řekla, že zmíněných 29 000 malých Somálců zemřelo během posledních devadesáti dní. OSN přitom ve středu rozšířila oblast postiženou hladomorem o tři další zóny.

Je pravděpodobné, že do tří týdnů do ní bude spadat celý jih Somálska.

Do somálského hlavního města Mogadiša přicházejí každý den stovky dalších vesničanů postižených katastrofálním suchem v naději, že se dostanou alespoň k nějaké potravinové pomoci.

Na cestu se vydávají navzdory tomu, že se jim v tom snaží zabránit islamistické milice Šabáb, které ovládají většinu jižního Somálska.

V uprchlických táborech v Mogadišu je již nejméně 400 000 lidí. Kvůli válce v zemi se však OSN a humanitárním organizacím nedaří dostat se k nim s potravinovou pomocí.

Šabáb popírá, že by v zemi vládl hlad a do jím ovládaných oblastí odmítá pustit pracovníky Světového potravinového programu, největší organizací na světě distribuující potravinovou pomoc.

Statisíce Somálců již utekly do uprchlických táborů v Etiopii, Keni a v Mogadišu. OSN vydala na potravinovou pomoc pro ně již stamiliony dolarů, varuje však, že vzhledem k rozsahu této humanitární katastrofy bude další stamiliony potřebovat.

 

Právě se děje

Další zprávy