Běženci v Africe se za ramadánu nepostí. Umírají hlady

Radim Klekner Radim Klekner
3. 8. 2011 18:00
V uprchlických táborech na severu Keni strádají statisíce hladovějících
Většinu uprchlíků tvoří Somálci.
Většinu uprchlíků tvoří Somálci. | Foto: Reuters

Mogadišu/Nairobi - Mohamed Dubow Saman hledá na večerní obloze srpek měsíce, aby se ubezpečil, že postní měsíc ramadán už skutečně nastal.

Tak jako 400 tisíc dalších uprchlíků, kteří nalezli útočiště u severokeňského města Dadábu, ztratil pojem o čase. Ten mu určuje jen pravidelné střídání dne a noci.

Měsíc ale v těchto dnech příliš k vidění není. Po nekonečných týdnech, kdy východ Afriky sužovalo strašlivé sucho, teď z nebe bez ustání padá déšť, který uprchlický tábor u Dadábu přeměnil v močál.

Běženci na severu Keni se v rozporu se svou vírou za letošního ramadánu nepostí. Umírají hlady.

Podle údajů OSN podlehly v uplynulých měsících hladomoru v oblasti Afrického rohu desetitisíce osob. Světová organizace zřídila do somálského hlavního města Mogadiša letecký most a s okamžitou platností uvolnila na humanitární pomoc jednu miliardu dolarů.

Prohlédněte si video, které ještě před propuknutím dešťů dala na server YouTube humanitární organizace Lékaři bez hranic:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Největší část uprchlíků pochází právě ze Somálska, ve kterém zuří již po léta urputné boje mezi jednotlivými islámskými frakcemi. Nejúčinněji je možné pomoci strádajícím tam, kde se nachází ohnisko všeho zla.

Rozhoduje každý den

Válka a katastrofální sucho, nejhorší, jaké Africký roh zažil za několik desetiletí, přinutily dát se na pochod statisíce osob. Přijala je relativně stabilní a na africké poměry prosperující Keňa, sama ale jejich příliv zvládnout nemůže.

Hladomorem je ohroženo dvanáct milionů lidí.
Hladomorem je ohroženo dvanáct milionů lidí. | Foto: Reuters

Uprchlíkům nedokáže bez asistence zvenčí náležitě pomoci ani Africká unie vytvořená před několika lety po vzoru EU. Na východě Afriky je ohroženo hladomorem nejméně dvanáct milionů lidí.

"O životě a smrti teď rozhoduje každý den," říká koordinátorka potravinové pomoci OSN Valerie Amosová. "Jedná se celosvětovou o zdaleka největší katastrofu spojenou s hladověním. Ty, kteří pomoc potřebují, musíme zastihnout tam, kde se nyní nacházejí. Smrt hladem hrozí statisícům lidí."

Africká unie naplánovala do hlavního etiopského města Addis Abeby na 9. srpna dárcovskou konferenci. Než se ale potravinová pomoc sejde, může být pro další desetitisíce hladovějících uprchlíků pozdě.

"Lidé na celém světě musí rychle sáhnout do svých kapes, aby Somálce uchránili před propastí, na jejímž okraji nyní stojí," citovala agentura Reuters náměstka předsedy komise Africké unie Erastuse Mwenchu.

Na pochod se daly statisíce lidí.
Na pochod se daly statisíce lidí. | Foto: Reuters

Výživa infuzemi

Tábor u Dadábu byl původně vybudován s tím, že bude moci přijmout 270 tisíc uprchlíků. Teď se ve stanech a provizorních přístřešcích z plastových plachet tísní téměř dvojnásobný počet osob.

Velký problém představuje přitom fakt, že běženci jsou natolik slabí a vyhladovělí, že nejsou schopni jídlo přijímat a trávit běžnou cestou.

"Lidé jsou tak dehydratovaní, že nedokážou pozřít pevnou stravu," upozorňuje prezident německé humanitární organizace Wolfgang Gross. "Musíme jim nejdříve poskytnout umělou výživu."

Znamená to, že velkou část humanitární pomoci představuje vedle sušeného mléka a léků také glukóza, kterou uprchlíci dostávají v infuzích.

"Museli jsme vydržet dlouhé dny bez jakéhokoliv jídla," říká Mohamed Dubow Saman. "Tento půst nám žádné vykoupení nepřinese."

 

Právě se děje

Další zprávy