Nizozemsko v černém. Vlajky jsou na půl žerdi

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
18. 7. 2014 11:16
Na palubě havarovaného letadla zemřelo 173 Nizozemců. Po celé zemi jsou vlajky na půl žerdi.
Nizozemsko truchlí.
Nizozemsko truchlí. | Foto: Aktuálně.cz

Schiphol - Rozrušení a vzlykající příbuzní se shromáždili na amsterodamském letišti Schiphol. Nizozemsko se snaží vzpamatovat ze čtvrteční katastrofy malajsijského letadla, píše agentura AFP.

"To snad nemůže být pravda!" napsala na Facebook Alicia de Boerová, když se dozvěděla, že její přítel, mladý Holanďan Cor Pan, byl patrně na palubě zříceného boeingu. Těsně před nástupem do letadla na internet poslal fotografii letounu s komentářem: "Jestli někde zmizí - tak vypadá takhle."

Lidé u nizozemské ambasády v Kyjevě.
Lidé u nizozemské ambasády v Kyjevě. | Foto: Reuters

Cor Pan, který do Malajsie letěl s vidinou dovolené na pláži, fotografii poslal jako vtipnou poznámku s ohledem na pohřešovaný malajsijský letoun. Po pádu letadla ale jeho zpráva nabrala tragický smysl a ve čtvrtek večer už ji na Facebooku sdílelo více než deset tisíc lidí.

Nizozemský smutek

Nizozemské vlajky byly po celé zemi i na všech nizozemských velvyslanectvích ve světě spuštěny na půl žerdi. Prohlášení a kondolence rodinám zveřejnil nizozemský král, premiér i řada vládních činitelů.

Zpráva o zřícení letadla mnoho obyvatel Nizozemska šokovala. Stala se jen čtyři měsíce poté, co jiné letadlo společnosti Malaysia Airlines zmizelo beze stopy nad Indickým oceánem s 298 lidmi na palubě.

Viceprezident společnosti Malaysia Airlines Huib Gorter na tiskové konferenci na letišti Schiphol prohlásil, že společnost přepraví letadlem příbuzné obětí na Ukrajinu na místo neštěstí, pokud si to budou přát.

"Blesk nikdy neudeří dvakrát do stejného místa"

Ve čtvrtek šokovaní cestující, kteří měli nastoupit do dalšího spoje do Kuala Lumpuru, shodně uváděli, že je neštěstí od cesty neodradí. "Nastoupím do letadla. Jsem si jist, že letecká společnost teď přijme potřebná opatření," řekl agentuře AFP jeden z cestujících. "Blesk nikdy neudeří dvakrát do stejného místa," dodal další fatalisticky.

Katastrofa malajsijského letadla představuje druhou nejvyšší ztrátu pro Nizozemsko při leteckém neštěstí od děsivé srážky dvou letadel Boeing 747 na Kanárských ostrovech, při níž v roce 1977 zahynulo 238 Nizozemců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy