Na Ukrajině spadl boeing s 295 lidmi. Údajně byl sestřelen

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 7. 2014 18:53
Společnost Malaysia Airlines potvrdila, že nad ukrajinským územím ztratila kontakt s letem MH17.
Trosky velkého dopravního letadla, které se zřítilo na Ukrajině.
Trosky velkého dopravního letadla, které se zřítilo na Ukrajině. | Foto: Youtube

Kyjev/Moskva - Na Ukrajině nedaleko hranice s Ruskem se zřítilo velké malajsijské dopravní letadlo. Letělo z Amsterodamu do Kuala Lumpuru.

Podle agentury Interfax bylo letadlo sestřeleno.

Zahynulo 280 cestujících a 15 členů posádky, cituje Interfax poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heratčenka. "Letadlo bylo zasaženo raketou protiletecké obrany typu Buk," řekl.

Pozice malajsijského letounu, který se zřítil nedaleko hranic Ukrajiny s Ruskem.
Pozice malajsijského letounu, který se zřítil nedaleko hranic Ukrajiny s Ruskem. | Foto: Twitter - Flightradar24

Střelu Buk podle něj odpálili separatisté.

Záchranáři už na místě našli minimálně stovku těl, jejich části jsou rozptýleny v okruhu patnácti kilometrů.

"Úlomky a těla dopadla na soukromou část obce nedaleko nemocnice. Lidé v uniformách sbírají a odvážejí těla," uvedl svědek z obce Rassypnaja.

"Jsem šokován zprávami o nehodě. Zahajujeme okamžitě vyšetřování," napsal na Twitteru malajsijský premiér Najib Razak.

Kdo střílel?

K verzi o separatistech se přiklání i přední ukrajinský analytik Dmitrij Tymčuk. Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia tvrdí, že "ukrajinská armáda v zóně protiteroristické operace nemá prostředky protivzdušné obrany".

Na YouTube se objevilo video, které nehodu zřejmě zachycuje.
Na YouTube se objevilo video, které nehodu zřejmě zachycuje. | Video: Youtube

"Tyto zbraně naopak v regionu opakovaně používají proruští teroristé a jednotky ruských ozbrojených sil," uvedl.

Verzi o střele z Ruska razí i šéfredaktor ukrajinského serveru Cenzor.Net Jurij Butusovs. Odkazuje na zdroj v generálním štábu ukrajinské armády.

"Raketu na letoun Boeing 777 malajsijských aerolinek vypálila ruská protivzdušná obrana z pohraničí nebo přímo z hranice s Ukrajinou. Je to jednoznačně ruský protiletadlový komplex - pravděpodobně S-300 nebo Buk. Letadlo letělo ve výšce více než 10 tisíc metrů. Protiletadlový přenosný raketový komplet nemá takový dolet. Ukrajina nemá v oblasti Doněcku prostředky protivzdušné obrany dlouhého dosahu. Takové prostředky nemají ani teroristé."

Burza prudce klesla

"Ukrajinské ozbrojené složky neprováděly žádnou akci proti jakýmkoli leteckým cílům," uvedl ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Nevylučujeme, že letadlo bylo sestřeleno," dodal.

Premiér Arsenij Jaceňuk už nařídil vyšetřování "letecké katastrofy".

Videozáznam pořízený místními lidmi zachycuje z dálky hořící letadlo nedaleko hranic Ukrajiny s Ruskem.
Videozáznam pořízený místními lidmi zachycuje z dálky hořící letadlo nedaleko hranic Ukrajiny s Ruskem. | Video: Youtube

Americká burza zareagovala na zprávu o nehodě prudkým poklesem.

Letadlo bylo sestřeleno asi 10 km nad východní Ukrajinou, upřesnila agentura Reuters. Podle Interfaxu zbývalo malajsijskému letadlu 32 kilometrů k ruské hranici.

Strojem, který se zřítil, je Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines. Aerolinky potvrdily, že s letem MH17 ztratily kontakt a že poslední známá poloha letadla byla v ukrajinském vzdušném prostoru.

Společnost Boeing už vyslovila soustrast pozůstalým a ujistila úřady, že je jim plně k dispozici v rámci vyšetřování.

O nehodě byl podle Bílého domu okamžitě informován i americký prezident Barack Obama. Následně telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

V 12:14 z Amsterodamu

Ukrajinský letový provoz nehodu potvrdil. Let MH17 odstartoval z Amsterodamu v 12:14 místního času.

Vedoucí ruského letového provozu uvedl, že letoun v době nehody nevstoupil na ruské území.

Expertka na leteckou bezpečnost Mary Schiavo stanici CNN řekla, že trasa, kterou stroj z Amsterodamu do Kuala Lumpuru letěl, je běžná. Letadlo nicméně právě překonávalo krizovou oblast a v takových případech je nezbytností intenzivní komunikace s místním řízením letového provozu.

V nepřátelských nebo krizových oblastech může být "jakékoli odchýlení od kursu problém".

Jiná dopravní letadla v oblasti, kde k incidentu došlo, zřejmě mění kurs. Vyplývá to z informací letecké řídící organizace Eurocontrol, která je odklání jinam.

Událost sledujeme.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy