Na Ukrajině spadl boeing s 295 lidmi. Údajně byl sestřelen

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 7. 2014 18:53
Společnost Malaysia Airlines potvrdila, že nad ukrajinským územím ztratila kontakt s letem MH17.
Trosky velkého dopravního letadla, které se zřítilo na Ukrajině.
Trosky velkého dopravního letadla, které se zřítilo na Ukrajině. | Foto: Youtube

Kyjev/Moskva - Na Ukrajině nedaleko hranice s Ruskem se zřítilo velké malajsijské dopravní letadlo. Letělo z Amsterodamu do Kuala Lumpuru.

Podle agentury Interfax bylo letadlo sestřeleno.

Zahynulo 280 cestujících a 15 členů posádky, cituje Interfax poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heratčenka. "Letadlo bylo zasaženo raketou protiletecké obrany typu Buk," řekl.

Pozice malajsijského letounu, který se zřítil nedaleko hranic Ukrajiny s Ruskem.
Pozice malajsijského letounu, který se zřítil nedaleko hranic Ukrajiny s Ruskem. | Foto: Twitter - Flightradar24

Střelu Buk podle něj odpálili separatisté.

Záchranáři už na místě našli minimálně stovku těl, jejich části jsou rozptýleny v okruhu patnácti kilometrů.

"Úlomky a těla dopadla na soukromou část obce nedaleko nemocnice. Lidé v uniformách sbírají a odvážejí těla," uvedl svědek z obce Rassypnaja.

"Jsem šokován zprávami o nehodě. Zahajujeme okamžitě vyšetřování," napsal na Twitteru malajsijský premiér Najib Razak.

Kdo střílel?

K verzi o separatistech se přiklání i přední ukrajinský analytik Dmitrij Tymčuk. Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia tvrdí, že "ukrajinská armáda v zóně protiteroristické operace nemá prostředky protivzdušné obrany".

Na YouTube se objevilo video, které nehodu zřejmě zachycuje.
Na YouTube se objevilo video, které nehodu zřejmě zachycuje. | Video: Youtube

"Tyto zbraně naopak v regionu opakovaně používají proruští teroristé a jednotky ruských ozbrojených sil," uvedl.

Verzi o střele z Ruska razí i šéfredaktor ukrajinského serveru Cenzor.Net Jurij Butusovs. Odkazuje na zdroj v generálním štábu ukrajinské armády.

"Raketu na letoun Boeing 777 malajsijských aerolinek vypálila ruská protivzdušná obrana z pohraničí nebo přímo z hranice s Ukrajinou. Je to jednoznačně ruský protiletadlový komplex - pravděpodobně S-300 nebo Buk. Letadlo letělo ve výšce více než 10 tisíc metrů. Protiletadlový přenosný raketový komplet nemá takový dolet. Ukrajina nemá v oblasti Doněcku prostředky protivzdušné obrany dlouhého dosahu. Takové prostředky nemají ani teroristé."

Burza prudce klesla

"Ukrajinské ozbrojené složky neprováděly žádnou akci proti jakýmkoli leteckým cílům," uvedl ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Nevylučujeme, že letadlo bylo sestřeleno," dodal.

Premiér Arsenij Jaceňuk už nařídil vyšetřování "letecké katastrofy".

Videozáznam pořízený místními lidmi zachycuje z dálky hořící letadlo nedaleko hranic Ukrajiny s Ruskem.
Videozáznam pořízený místními lidmi zachycuje z dálky hořící letadlo nedaleko hranic Ukrajiny s Ruskem. | Video: Youtube

Americká burza zareagovala na zprávu o nehodě prudkým poklesem.

Letadlo bylo sestřeleno asi 10 km nad východní Ukrajinou, upřesnila agentura Reuters. Podle Interfaxu zbývalo malajsijskému letadlu 32 kilometrů k ruské hranici.

Strojem, který se zřítil, je Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines. Aerolinky potvrdily, že s letem MH17 ztratily kontakt a že poslední známá poloha letadla byla v ukrajinském vzdušném prostoru.

Společnost Boeing už vyslovila soustrast pozůstalým a ujistila úřady, že je jim plně k dispozici v rámci vyšetřování.

O nehodě byl podle Bílého domu okamžitě informován i americký prezident Barack Obama. Následně telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

V 12:14 z Amsterodamu

Ukrajinský letový provoz nehodu potvrdil. Let MH17 odstartoval z Amsterodamu v 12:14 místního času.

Vedoucí ruského letového provozu uvedl, že letoun v době nehody nevstoupil na ruské území.

Expertka na leteckou bezpečnost Mary Schiavo stanici CNN řekla, že trasa, kterou stroj z Amsterodamu do Kuala Lumpuru letěl, je běžná. Letadlo nicméně právě překonávalo krizovou oblast a v takových případech je nezbytností intenzivní komunikace s místním řízením letového provozu.

V nepřátelských nebo krizových oblastech může být "jakékoli odchýlení od kursu problém".

Jiná dopravní letadla v oblasti, kde k incidentu došlo, zřejmě mění kurs. Vyplývá to z informací letecké řídící organizace Eurocontrol, která je odklání jinam.

Událost sledujeme.

 

Právě se děje

teď

Johnson už nad Labouristy vede o 18 procentních bodů, tvrdí průzkum. Strana pro brexit výrazně ztratila

Podpora Konzervativní strany britského premiéra Borise Johnsona se podle všeho před prosincovými volbami dál zvyšuje a v novém průzkumu společnosti Kantar se dostala už na 45 procent. Úterní čísla dávají vládní straně osmnáctibodový náskok před opozičními labouristy, jejichž podpora se proti poslední anketě Kantar nezměnila. Obecně v posledních týdnech průzkumy svědčí o nárůstu preferencí dvou hlavních politických stran a propadu těch menších.

Konzervativci si u Kantar od minulého týdne polepšili o osm procentních bodů, zatímco Strana pro brexit europoslance Nigela Farage spadla z devíti na dvě procenta. Liberální demokraté byli v nejnovějším průzkumu na 16 procentech, což znamená zhoršení o jeden procentní bod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy