reklama
 
 

Minuta po minutě: Na Ukrajině sestřelili letadlo s 298 lidmi

Aktualizováno 18. 7. 2014 1:00
reklama
Události kolem havárie civilního letounu malajsijských aerolinií, které se zřítilo poblíž ukrajinského Doněcku, jsme sledovali v online reportáži.

Sestřelení malajsijského letounu nad Ukrajinou

reklama
01:00
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, pro tuto chvíli končíme online reportáž z východu Ukrajiny. Děkujeme za pozornost. Redakce Aktuálně.cz.

00:58

Okolí nizozemského velvyslanectví v Kyjevě se proměnilo v pietní místo. Lidé sem nosí květiny a zapalují svíčky, aby tak uctili památku pasažérů zříceného boeingu Malaysia Airlines. Více než polovinu lidí na palubě tvořili právě Nizozemci.

Obdobně vzdávají lidé hold i v jiných částech světa.

Ukrajina - Kyjev - Nizozemsko - MH17 Květiny a svíčky poblíž nizozemského velvyslanectví v Kyjevě. Lidé sem přišli uctít památku pasažérů zříceného boeingu Malaysia Airlines. | Foto: Reuters
00:46

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval ke "komplexnímu a transparentnímu mezinárodnímu vyšetření" okolností zřícení letounu Malaysia Airlines.

Reakce světa na ruskou invazi na Krymu Pan Ki-mun vyzval Rusko, aby nevyhrocovalo situaci. "Apeluji na Ruskou federaci, aby se vyhnula jakýmkoliv činům nebo rétorice, která by mohla vést k dalšímu napětí".
00:30

Ruské ministerstvo obrany zpochybňuje prohlášení Kyjeva, že jeho letectvo či raketová obrana v oblasti nestřílely. "Vzhledem k intenzivním bojům v tomto regionu je prakticky nemožné pronést takové definitivní stanovisko v tak krátkém čase," citovala agentura ITAR-TASS z tiskové zprávy.

00:07

Ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi volal i Obama. Podle tiskových agentur se shodli, že důkazy musí zůstat na Ukrajině, aby se mohla tragédie u Doněcku důkladně prošetřit. Separatisté tomu ovšem podle Kyjeva brání. Už dříve oznámili, že černé skříňky chtějí dopravit do Moskvy.

00:01

"Putinova raketa. Let MH17 sestřelen z oblohy" hlásá titulní strana britského bulvárního deníku The Sun.

 

ČTVRTEK:

23:55

Na YouTube se objevilo další video. Podle autorů se na něm systém protivzdušné obrany Buk-M2 přesouvá z obce Torez do města Snižne. Autenticitu nelze ověřit.

23:46

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso uvedl, že je nutné tuto "skutečně šokující" událost okamžitě objasnit.

Vlajka EU na hradě Foto: Ludvík Hradilek
23:43

Zpráva o zřícení boeingu šokovala světové státníky, mimo jiné unijního prezidenta Hermana Van Rompuye, britského premiéra Davida Camerona či jeho ruského kolegu Dmitrije Medveděva.

23:36

Spojené státy pošlou na Ukrajinu tým odborníků, kteří mají Kyjevu pomoci s vyšetřováním. Oznámil to viceprezident Biden.

23:23
Aktuálně.cz

DVTV: Redaktor Aktuálně.cz Martin Novák o pádu malajsijského letadla na Ukrajině. Dodává, jaký dopad bude mít tato událost na rusko-ukrajinský konflikt.

23:16

Malajsijský premiér prohlásil, že sestřelený boeing nevyslal žádné nouzové volání.

23:15

Oběti nehody dle státní příslušnosti:
Nizozemsko - 154
Austrálie - 27
Malajsie - 23
Indonésie - 11
Velká Británie - 6
Německo - 4
Belgie - 4
Filipíny - 3
Kanada - 1

Totožnost zbylých pasažérů doposud není známa. Podle dřívějších informací letounem cestovaly i více než dvě desítky Američanů.

Patnáctičlennou posádku tvořili výhradně Malajsijci.

Malajsie - MH17 Foto: Reuters
23:06

Mezi cestujícími na palubě letu MH17 nebyl podle dostupných informací žádný Čech. Více než polovinu lidí na palubě tvořili Nizozemci.

23:04

Rada bezpečnosti OSN se kvůli Ukrajině sejde v pátek večer. Jednání má začít v 19:00 SELČ.

Rada bezpečnosti OSN posvětila vojenskou akci vůči Libyi. Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi. | Foto: Reuters
22:57

Ruský prezident Vladimir Putin nepřímo obvinil z tragédie u Doněcku ukrajinské politiky. Podle něj by k nehodě MH17 nedošlo, pokud by Kyjev na východě neobnovil vojenskou operaci proti povstalcům.

22:52

Podle nejmenovaného amerického představitele byl boeing zřejmě zasažen střelou země-vzduch.

"Není jasné, kdo raketu vypálil, ani to zda to bylo z ukrajinského či ruského území," řekl televizi ABC News.

22:47

"Vládu ´Doněcké lidové republiky´ zajímá vyšetřování okolností tragédie a je připravena pustit mezinárodní experty k rozjasnění všech příčin katastrofy," prohlásil premiér samozvané republiky Aleksandr Borodaj.

Nevyloučil přitom, že letadlo mohla sestřelit ukrajinská protivzdušná obrana.

Ukrajina - Doněck - Borodaj (vpravo) Foto: Reuters
22:24

"Pokud (letoun) sestřelili separatisté, nemohli to udělat bez asistence Ruska."

Podle reportéra The Wall Street Journal to prohlásil nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany.

autoři: Zahraničí, Reuters | 17. 7. 2014 18:52

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama