Tragédie MH17: Nahrávky ukazují na proruské separatisty

Jiří Just Jiří Just
18. 7. 2014 6:00
"Letadlo se rozsypalo ve vzduchu," zní na jedné z nahrávek, které zachytila ukrajinská tajná služba. Na palubě letadla bylo 298 lidí.
Separatisté na místě tragédie.
Separatisté na místě tragédie. | Foto: Reuters

Doněck/Kyjev - Konflikt na východě Ukrajiny dostal mezinárodní rozměr. Nedaleko hranice s Ruskem se zřítil malajsijský dopravní letoun Boeing 777.

Podle dostupných informací to vypadá, že byl sestřelen proruskými separatisty.

"Zasáhli ho. Jo, nepřivezli ho zbytečně," raduje se na videu proruský separatista.

Oslavy dalšího bojového úspěchu teroristů se změnily v mezinárodní tragédii. Místo letounu ukrajinské armády, na který mířili, sestřelili civilní let MH17 s 298 lidmi na palubě.

Nepřímým potvrzením, že za neštěstím mohou stát ozbrojenci, kteří kontrolují část Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde k incidentu došlo, je komentář takzvaného ministra obrany samozvané "Doněcké lidové republiky" Igora Girkina (Strelkova).

"V oblasti Torezu byl právě sestřelen letoun An-26, válí se někde za dolem Progress. My jsme přeci varovali, aby nelétali na našem nebi. Ptáček se zřítil za výsypkou, obytnou část nezasáhl. Civilisté nebyli zraněni," chlubil se šéf doněckých ozbrojenců.

Ukrajinská armáda nicméně dementovala, že by ve čtvrtek vyslala do vzduchu stroj podobného typu. Následně se ukázalo, že se za obcí Torez, ležící zhruba 50 kilometrů od Doněcku, zřítil právě malajsijský boeing.

Letoun sestřelili kozáci?

Sestřelení letu MH17 separatisty potvrzuje také nahrávka, kterou zveřejnila ukrajinská tajná služba SBU. Na ní proruští teroristé hovoří o likvidaci letounu kozáky, kteří kontrolují obec Černuchino.

Na místě dopadu trosek ale ozbrojenci zjistili, že se jedná o civilní stroj. "Letadlo se rozsypalo ve vzduchu v oblasti dolu Petropavlovskij. Našli jsme první tělo. Je to civilista," podává hlášení terorista s přezdívkou Major. Jak zároveň dodává, trosky letadla spadly do dvorů obytných domů.

Jeho velitel Grek se přitom ptá, jestli se v troskách našly zbraně. "Vůbec žádné. Jen civilní věci. Léky, ručníky, toaletní papír," odpovídá Major.

Na nahrávce je také rozhovor neznámého muže s velitelem kozáků, kteří bojují na východě Ukrajiny, atamanem Michailem Kozicynem.

Kozicyn tvrdí, že sestřelený letoun s nápisem Malaysia Airlines vezl na Ukrajinu špiony. "Neměl sem letět, tady je teď válka," reaguje ruský kozák.

Separatisté mají Buky

Boeing, který letěl na lince z Amsterodamu do Kuala Lumpur, byl sestřelen ve výšce 10 kilometrů. Podle vojenských analytiků mají zbraně schopné zasáhnout stroj v takové výšce pouze Rusko a Ukrajina.

Ještě koncem června ale proruští separatisté obsadili základnu ukrajinských protivzdušných sil. Na ní ukořistili samohybné protiletadlové raketové komplexy Buk. Ty jsou schopny zasáhnout cíl letící ve výšce až 18 kilometrů.

Sami proruští separatisté přiznávají, že protiletadlové komplexy mají, ale pouze jeden a ten je nefunkční.

Separatisté nebudou bránit vyšetření nehody

Petro Porošenko během návštěvy Slavjansku.
Petro Porošenko během návštěvy Slavjansku. | Foto: Reuters

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že plánuje vytvořit mezinárodní komisi, která bude vyšetřovat příčiny tragédie.

Na vyšetřování by se měli podílet specialisté z Mezinárodní organizace pro civilní letectví, zástupci Malajsie a Nizozemska.

Představitel proruských vzbouřenců z takzvané "Doněcké lidové republiky" Denis Pušilin prohlásil, že separatisté jsou připraveni spolupracovat s mezinárodními experty, "aby byla letecká nehoda vyšetřena co nejrychleji a nejpečlivěji".

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy