Sociální demokraté ztrácejí. V předvolební kampani v Německu přibývá osobních útoků

Tereza Těšínská
31. 7. 2017 16:28
Do parlamentních voleb v Německu zbývá osm týdnů. V posledních průzkumech mají křesťanští demokraté náskok 14 procentních bodů před Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD), jejímž volební lídrem je Martin Schulz. SPD však nyní útočí na kancléřku Angelu Merkelovou, která podle nich nemá na věci jasný názor. Průzkumy jsou podle ministryně ze sociální demokracie zkreslené obdobím dovolených. Náskok konzervativců prý není tak velký.
Volební lídr německých sociálních demokratů Martin Schulz.
Volební lídr německých sociálních demokratů Martin Schulz. | Foto: Reuters

Berlín - Německá sociální demokracie osm týdnů před parlamentními volbami ztrácí na konzervativce v průzkumech 14 procentních bodů.

I proto se zřejmě rozhodla přejít do osobnějších útoků, jak to například předvedla ministryně pro rodinné záležitosti, sociální demokratka Katarina Barleyová, v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag.

"Chci věci posouvat kupředu. To lze lépe se Sigmarem Gabrielem než s kancléřkou, která na nic nemá skutečný názor," řekla na dotaz, s kým se jí lépe spolupracuje. Barleyová zná Gabriela - exšéfa strany a nyní ministra zahraničí - z vedení sociálních demokratů.

Podle v neděli zveřejněného průzkumu agentury Emnid pro list Bild am Sonntag by konzervativní koalice CDU/CSU získala 38 % hlasů. Druhé místo by obsadili sociální demokraté s 24 %. Na třetím a čtvrtém místě by se shodně s devíti procenty umístila Levice a Alternativa pro Německo.

V této době ale podle Barleyové nemají průzkumy potřebnou výpovědní hodnotu.

"Počkejte, až se lidé vrátí z dovolených a politická kampaň nabere správný směr. Potom ukážeme, že můžeme nabídnout na nejdůležitější politické otázky ty správné odpovědi, na rozdíl od CDU/CSU. Přibližně třetina voličů se ještě nerozhodla. Nechme tedy zatím být ankety anketami," řekla.

Barleyová je přesvědčena, že veřejnost je Angelou Merkelovou a její politikou přesycena.

SPD hledá nová témata pro nové voliče

Sociální demokraté mají od jara nového volebního lídra Martina Schulze. Během několika týdnů vstoupilo do sociální demokracie 22 000 nových členů.

Vzhledem ke stagnaci v předešlých letech jde téměř o explozi. Podle Katariny Barleyové to svědčí o napjaté atmosféře ve společnosti.

Když sociální demokraté zvolili Schulze do svého čela, stáhli náskok CDU/CSU na pouhých šest procent. Tento efekt ale již zřejmě pominul.

Sociální demokraté tak hledají témata, jimiž by přitáhli voliče. Schulz minulý týden navštívil Itálii, která se potýká s vlnou uprchlíků, a snažil se téma imigrantů využít proti své soupeřce, kancléřce Angele Merkelové. Ta už potvrdila, že se chce ucházet o čtvrté volební období ve funkci.

Němci přijdou k volebním urnám 24. září 2017. V průzkumech je většina dotázaných přesvědčena, že programové rozdíly mezi křesťanskými a sociálními demokraty jsou minimální. Pro občany jsou totiž klíčové otázky migrace a financování EU. A v obou těchto bodech se Merkelová a Schulz víceméně shodují.

Hloupá politika kancléřky Merkelové

Schulz se vůči Merkelové proto snaží vymezit a nebojí se osobnějších útoků. Obvinil ji dokonce z arogance a z útoků na demokracii. Nechal se slyšet, že její politiku považuje za hloupou a volební program za bezobsažný. 

"Zoufalství nikdy nesmí být tak velké, aby si demokraté navzájem předhazovali útoky na demokracii," uvedl po jeho výpadu generální tajemník CDU Peter Tauber, který přislíbil, že CDU vede férovou kampaň, a SPD veřejně vyzval, aby dělala totéž.

CDU Schulzův útok na Angelu Merkelovou vnímá jako projev zoufalství a bezradnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy