Sociální demokraté ztrácejí. V předvolební kampani v Německu přibývá osobních útoků

Tereza Těšínská
31. 7. 2017 16:28
Do parlamentních voleb v Německu zbývá osm týdnů. V posledních průzkumech mají křesťanští demokraté náskok 14 procentních bodů před Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD), jejímž volební lídrem je Martin Schulz. SPD však nyní útočí na kancléřku Angelu Merkelovou, která podle nich nemá na věci jasný názor. Průzkumy jsou podle ministryně ze sociální demokracie zkreslené obdobím dovolených. Náskok konzervativců prý není tak velký.
Volební lídr německých sociálních demokratů Martin Schulz.
Volební lídr německých sociálních demokratů Martin Schulz. | Foto: Reuters

Berlín - Německá sociální demokracie osm týdnů před parlamentními volbami ztrácí na konzervativce v průzkumech 14 procentních bodů.

I proto se zřejmě rozhodla přejít do osobnějších útoků, jak to například předvedla ministryně pro rodinné záležitosti, sociální demokratka Katarina Barleyová, v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag.

"Chci věci posouvat kupředu. To lze lépe se Sigmarem Gabrielem než s kancléřkou, která na nic nemá skutečný názor," řekla na dotaz, s kým se jí lépe spolupracuje. Barleyová zná Gabriela - exšéfa strany a nyní ministra zahraničí - z vedení sociálních demokratů.

Podle v neděli zveřejněného průzkumu agentury Emnid pro list Bild am Sonntag by konzervativní koalice CDU/CSU získala 38 % hlasů. Druhé místo by obsadili sociální demokraté s 24 %. Na třetím a čtvrtém místě by se shodně s devíti procenty umístila Levice a Alternativa pro Německo.

V této době ale podle Barleyové nemají průzkumy potřebnou výpovědní hodnotu.

"Počkejte, až se lidé vrátí z dovolených a politická kampaň nabere správný směr. Potom ukážeme, že můžeme nabídnout na nejdůležitější politické otázky ty správné odpovědi, na rozdíl od CDU/CSU. Přibližně třetina voličů se ještě nerozhodla. Nechme tedy zatím být ankety anketami," řekla.

Barleyová je přesvědčena, že veřejnost je Angelou Merkelovou a její politikou přesycena.

SPD hledá nová témata pro nové voliče

Sociální demokraté mají od jara nového volebního lídra Martina Schulze. Během několika týdnů vstoupilo do sociální demokracie 22 000 nových členů.

Vzhledem ke stagnaci v předešlých letech jde téměř o explozi. Podle Katariny Barleyové to svědčí o napjaté atmosféře ve společnosti.

Když sociální demokraté zvolili Schulze do svého čela, stáhli náskok CDU/CSU na pouhých šest procent. Tento efekt ale již zřejmě pominul.

Sociální demokraté tak hledají témata, jimiž by přitáhli voliče. Schulz minulý týden navštívil Itálii, která se potýká s vlnou uprchlíků, a snažil se téma imigrantů využít proti své soupeřce, kancléřce Angele Merkelové. Ta už potvrdila, že se chce ucházet o čtvrté volební období ve funkci.

Němci přijdou k volebním urnám 24. září 2017. V průzkumech je většina dotázaných přesvědčena, že programové rozdíly mezi křesťanskými a sociálními demokraty jsou minimální. Pro občany jsou totiž klíčové otázky migrace a financování EU. A v obou těchto bodech se Merkelová a Schulz víceméně shodují.

Hloupá politika kancléřky Merkelové

Schulz se vůči Merkelové proto snaží vymezit a nebojí se osobnějších útoků. Obvinil ji dokonce z arogance a z útoků na demokracii. Nechal se slyšet, že její politiku považuje za hloupou a volební program za bezobsažný. 

"Zoufalství nikdy nesmí být tak velké, aby si demokraté navzájem předhazovali útoky na demokracii," uvedl po jeho výpadu generální tajemník CDU Peter Tauber, který přislíbil, že CDU vede férovou kampaň, a SPD veřejně vyzval, aby dělala totéž.

CDU Schulzův útok na Angelu Merkelovou vnímá jako projev zoufalství a bezradnosti.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy