Hamburk po summitu G20 uklízí, přišly tisíce dobrovolníků. Úřady slibují tresty pro násilníky

ČTK ČTK
10. 7. 2017 16:05
Summit nejvyspělejších ekonomik světa G20 zanechal v Hamburku své stopy. Město se nyní uklízí, do odstraňování škod se zapojili i dobrovolníci. Portál ze.tt uvedl, že jen ve čtvrti Schanzenviertel se úklidu zúčastnily tisíce lidí. Představitelé města také hovoří o trestech pro výtržníky. Zraněno bylo celkem 500 policistů.
Supermarket v Hamburku, který během summitu G20 zničili demonstranti.
Supermarket v Hamburku, který během summitu G20 zničili demonstranti. | Foto: ČTK

Hamburk - Život v severoněmeckém Hamburku se vrací k normálu. Minulý týden se tu během summitu skupiny předních ekonomik (G20) odehrály násilné střety mezi demonstranty a policií.

Město, které se od neděle kompletně uklízí a odstraňuje škody, v pondělí dalo na vědomí, že chce hnát k odpovědnosti všechny výtržníky a násilníky.

Policie pro vyšetřování incidentů již zřídila zvláštní komisi, napsala tisková agentura DPA.

Starosta Olaf Scholz, který je kvůli událostem pod tlakem svých kritiků, nehodlá rezignovat. Podporu mu vyslovili například sociálnědemokratický kandidát na německého kancléře Martin Schulz či městský radní Andy Grote.

Grote tvrdí, že silácké výzvy k odstoupení starosty ničemu nepomohou, neboť nyní je klíčová otázka potrestání viníků.

Schulz, který se na podzim ve volbách utká s nynější kancléřkou Angelou Merkelovou, chování výtržníků brojících proti kapitalismu označil za počínání podobné akcím teroristů. Dodal, že loupeživé bandy, které ve městě řádily, nemohou chtít žádnou politickou legitimitu.

Již během summitu se Schulz opakovaně vyslovil pro přísné potrestání radikálů, kteří zapalovali auta, rabovali obchody, útočili na policisty a stříkali barvou ve spreji protisystémová hesla na zdi domů a výloh.

Ostrými slovy na adresu výtržníků nešetřil ani německý ministr Thomas de Maizière. Ještě v průběhu summitu je označil za kriminálníky a ne demonstranty, nyní o nich hovoří jako o zavrženíhodných a násilných extremistech.

Laciné výroky

Policie, která hlásí na 500 zraněných příslušníků bezpečnostních složek, zřídila mobilní informační centrum pro poškozené.

Dopoledne středisko navštívili první obyvatelé čtvrti Schanzenviertel, na kterou násilnosti nejvíce dolehly, aby mohli podat trestní oznámení. Pomoc v podobě podpory a poradenství dostanou lidé i v dalších částech Hamburku.

Starosta Scholz navrhuje, aby část odpovědnosti přešla na pořadatele demonstrací, které přerostly v násilnosti.

Nejistá budoucnost čeká také dlouholeté městské centrum autonomní levice Rote Flora, jejíž příslušníci svolali demonstraci s názvem Welcome to Hell (Vítejte v pekle).

Scholz k tomu poznamenal, že město nechce dělat ukvapené závěry, proto před klíčovým rozhodnutím chce mít jasno, kdo je za co odpovědný. Prohlášení předáků krajní levice z Rote Flora, že nepořádek mají na svědomí zahraniční radikálové, považuje starosta za laciné výroky.

Do úklidu města se již v neděli pustili dobrovolníci, kteří se zorganizovali v rámci sousedství, ale i přes internet. Portál ze.tt uvedl, že jen ve čtvrti Schanzenviertel se úklidu zúčastnily tisíce lidí.

V době konání summitu 20 nejmocnějších zemí světa v německém Hamburku se místní hasiči potýkali s požárem prodejny luxusních vozů Porsche. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy