Hamburk po summitu G20 uklízí, přišly tisíce dobrovolníků. Úřady slibují tresty pro násilníky

ČTK ČTK
10. 7. 2017 16:05
Summit nejvyspělejších ekonomik světa G20 zanechal v Hamburku své stopy. Město se nyní uklízí, do odstraňování škod se zapojili i dobrovolníci. Portál ze.tt uvedl, že jen ve čtvrti Schanzenviertel se úklidu zúčastnily tisíce lidí. Představitelé města také hovoří o trestech pro výtržníky. Zraněno bylo celkem 500 policistů.
Supermarket v Hamburku, který během summitu G20 zničili demonstranti.
Supermarket v Hamburku, který během summitu G20 zničili demonstranti. | Foto: ČTK

Hamburk - Život v severoněmeckém Hamburku se vrací k normálu. Minulý týden se tu během summitu skupiny předních ekonomik (G20) odehrály násilné střety mezi demonstranty a policií.

Město, které se od neděle kompletně uklízí a odstraňuje škody, v pondělí dalo na vědomí, že chce hnát k odpovědnosti všechny výtržníky a násilníky.

Policie pro vyšetřování incidentů již zřídila zvláštní komisi, napsala tisková agentura DPA.

Starosta Olaf Scholz, který je kvůli událostem pod tlakem svých kritiků, nehodlá rezignovat. Podporu mu vyslovili například sociálnědemokratický kandidát na německého kancléře Martin Schulz či městský radní Andy Grote.

Grote tvrdí, že silácké výzvy k odstoupení starosty ničemu nepomohou, neboť nyní je klíčová otázka potrestání viníků.

Schulz, který se na podzim ve volbách utká s nynější kancléřkou Angelou Merkelovou, chování výtržníků brojících proti kapitalismu označil za počínání podobné akcím teroristů. Dodal, že loupeživé bandy, které ve městě řádily, nemohou chtít žádnou politickou legitimitu.

Již během summitu se Schulz opakovaně vyslovil pro přísné potrestání radikálů, kteří zapalovali auta, rabovali obchody, útočili na policisty a stříkali barvou ve spreji protisystémová hesla na zdi domů a výloh.

Ostrými slovy na adresu výtržníků nešetřil ani německý ministr Thomas de Maizière. Ještě v průběhu summitu je označil za kriminálníky a ne demonstranty, nyní o nich hovoří jako o zavrženíhodných a násilných extremistech.

Laciné výroky

Policie, která hlásí na 500 zraněných příslušníků bezpečnostních složek, zřídila mobilní informační centrum pro poškozené.

Dopoledne středisko navštívili první obyvatelé čtvrti Schanzenviertel, na kterou násilnosti nejvíce dolehly, aby mohli podat trestní oznámení. Pomoc v podobě podpory a poradenství dostanou lidé i v dalších částech Hamburku.

Starosta Scholz navrhuje, aby část odpovědnosti přešla na pořadatele demonstrací, které přerostly v násilnosti.

Nejistá budoucnost čeká také dlouholeté městské centrum autonomní levice Rote Flora, jejíž příslušníci svolali demonstraci s názvem Welcome to Hell (Vítejte v pekle).

Scholz k tomu poznamenal, že město nechce dělat ukvapené závěry, proto před klíčovým rozhodnutím chce mít jasno, kdo je za co odpovědný. Prohlášení předáků krajní levice z Rote Flora, že nepořádek mají na svědomí zahraniční radikálové, považuje starosta za laciné výroky.

Do úklidu města se již v neděli pustili dobrovolníci, kteří se zorganizovali v rámci sousedství, ale i přes internet. Portál ze.tt uvedl, že jen ve čtvrti Schanzenviertel se úklidu zúčastnily tisíce lidí.

V době konání summitu 20 nejmocnějších zemí světa v německém Hamburku se místní hasiči potýkali s požárem prodejny luxusních vozů Porsche. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy