Merkelová si dál stojí za volbou Hamburku pro summit G20. Zodpovědnosti se nezříkám, vzkázala

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2017 20:55
Kancléřka Angela Merkelová si stojí za volbou města Hamburku jako místa konání setkání zemí skupiny největších ekonomik světa G20. Merkelová k události řekla, že má také svou zodpovědnost, které se nechce zříkat. Odsoudila násilí a poděkovala bezpečnostním orgánům. Merkelová rovněž potvrdila, že pokud bude znovu zvolena, plánuje zůstat ve funkci kancléřky další čtyři roky, a odmítla obvinění, že její vláda zanedbává investice do infrastruktury.
Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters

Berlín - Angela Merkelová si stojí za spornou volbou Hamburku jako místa pro setkání zemí skupiny největších ekonomik světa G20 a nebude se zříkat odpovědnosti. Německá kancléřka to řekla ve svém pravidelném letním rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD.

Odmítla rovněž obvinění, že by její vláda nedostatečně investovala do infrastruktury, píší agentury DPA a Reuters.

Hamburk se během summitu G20 stal centrem násilností a nepokojů. Starosta Hamburku Olaf Scholz se občanům města omluvil za to, že úřady nedokázaly udržet ve městě pořádek. Merkelová k události uvedla, že má také svou zodpovědnost, které se nechce zříkat. Odsoudila násilí a poděkovala bezpečnostním orgánům.

Distancovala se také od výzvy některých regionálních politiků z její strany, kteří požadovali, aby starosta Hamburku kvůli nepokojům odstoupil.

Merkelová rovněž potvrdila, že pokud bude znovu zvolena, plánuje zůstat ve funkci kancléřky další čtyři roky, a odmítla obvinění, že její vláda zanedbává investice do infrastruktury. Vláda již podle ní "masivně" zvýšila investice do digitalizace, silnic a předškolních zařízení. Upozornila, že problémem zvýšení investic nejsou chybějící peníze, ale pomalé plánování. Ve střednědobém finančním plánu jsou dodatečné investice již podle ní zakotveny na mnoha místech.

Šéf Sociálnědemokratické strany (SPD) Martin Schulz kritizoval Merkelovou, že podle něj dělá pouze prázdné sliby ohledně budoucnosti ekonomiky a politiky Německa a představil vlastní plán na posílení investic a evropské jednoty. Také Mezinárodní měnový fond již několikrát vyzval Německo, aby zvýšilo investice, což by podpořilo dovoz a oživení v dalších zemích a snížilo obrovský obchodní přebytek Německa.

Merkelová rovněž zopakovala, že je proti zavedení limitu počtu uprchlíků, který může Německo ročně přijmout, jak požadují členové spojenecké Křesťanskosociální unie (CSU) z Bavorska. Podle ní existují jiná opatření, kterými lze kontrolovat příliv migrantů.

Merkelová poskytla rozhovor deset týdnů před volbami. Předvolební průzkumy zatím dávají jejím Křesťanským demokratům nejvíce hlasů. Pokud by se ujala znovu funkce kancléřky až do roku 2021, byla by ve funkci celkem 16 let, upozornila agentura Bloomberg.

Výsledek německých zemských voleb v Meklenbursku – Předním Pomořansku ukazuje velký protest. Kurz německé vlády zůstane stejný, říká Procházková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy