Smrtící injekce? Carnajev může na popravu čekat desetiletí

ČTK ČTK
16. 5. 2015 22:34
Odborníci se shodují, že rozsudek smrti nad bombovým atentátníkem z Bostonu může být z mnoha důvodů pouze symbolický.
Porota v americkém státě Massachusetts odsoudila Džochara Carnajeva k trestu smrti. Carnajev byl obžalován z podílu na útoku během maratonu v Bostonu. | Video: Asociated Press

Boston - Džochara Carnajeva sice porota v pátek odsoudila k trestu smrti za podíl na atentátu na bostonský maraton v dubnu 2013, avšak může trvat desetiletí, než dojde k popravě, pokud vůbec, upozorňují média i experti.

Bombový útok, připravený Džocharem a jeho starším bratrem Tamerlanem, později zabitým v přestřelce s policisty, si v davu u cílové rovinky běhu vyžádal tři mrtvé a více než 260 raněných.

Zdlouhavý odvolací proces, faktické moratorium na vykonávání poprav na federální úrovni a klesající podpora pro hrdelní trest mezi Američany napovídají, že Carnajevovo usmrcení injekcí ani zdaleka není jisté. Rozsudek tak může být čistě symbolický, poznamenala agentura Reuters.

"Každým rokem bude pravoděpodobnost provedení popravy klesat," uvedla profesorka Deborah Dennová z newyorské Fordhamské univerzity.

Půl na půl

V Carnajevově případu nicméně chybí řada argumentů, obvykle používaných odpůrci trestu smrti, jako bývá nedostatečná obhajoba, anebo popírání viny. V týmu Carnajevových obhájců byla i jedna z nejuznávanějších odbornic na trest smrti Judy Clarkeová, která se ani nepokusila přesvědčovat soud o nevině svého klienta.

Absence této kritiky, jakož i čirá hrůza ze spáchaného zločinu, by podle profesora Douglase Bermana z Ohijské státní univerzity mohly udělat z Carnajevovy kauzy perfektní test pro budoucnost nejvyššího trestu ve Spojených státech. "Vidím to půl na půl. Mohl by to být případ, který mají lidé na mysli, když říkají, že trest smrti by měl být vyhrazen nejhorším z nejhorších," řekl.

Soud se sice konal v americkém státě Massachusetts, kde byl trest smrti před více než 30 lety zrušen, ale mladý muslim čečenského původu byl souzen podle federálních zákonů, které hrdelní trest připouštějí. Popraven však v Massachusetts být nemůže.

Předpokládá se, že bude přepraven do federální věznice Terre Haute ve státu Indiana, kde by měl jako 62. vězeň v oddělení smrti čekat na popravu, a to nejspíš hodně dlouho. Coby 21letý zde bude nejmladším vězněm.

"Odsouzení k trestu smrti na federální úrovni jsou krajně vzácná a odsouzení k nejvyššímu trestu neznamená, že poprava bude vykonána v blízké budoucnosti vzhledem k odvolacím procedurám, které zaberou dlouhá léta," řekl agentuře AFP Robert Dunham, ředitel nevládního střediska DPIC monitorujícího popravy.

Američané chtějí tresty smrti, ale nikoli popravy

V Terre Haute byli od roku 2001 popraveni tři vězni. Nejznámější byl Timothy McVeigh, který byl popraven smrtící injekcí 11. června 2001 ve věku 33 let za atentát v Oklahoma City z roku 1995 se 168 oběťmi na životech.

O osm dnů později následoval Juan Garza, odsouzený za zavraždění tří lidí při pašování drog. Bývalý veterán války v Perském zálivu Louis Jones, byl popraven 18. března 2003 za znásilnění a vraždu jedné vojačky v Texasu.

Za stejnou dobu bylo ve vězenicích amerických států popraveno 722 vězňů. Další tři tisícovky odsouzenců na trest smrti čekají.

Použití smrtících injekcí se nicméně stalo kontroverzní záležitostí od nepovedené popravy usvědčeného vraha Claytona Locketta v dubnu 2004 ve státě Oklahoma.

Nejvyšší soud USA nyní zvažuje ústavnost tří látek používaných ve smrtící injekci v Oklahomě. Několik dalších států, používající podobné metody, pozdrželo provedení poprav do rozhodnutí soudu. Mezitím prezident Barack Obama nařídil vládě přezkoumat použití smrtící injekce, jakož i upozornil na důležité otázky, zda se trest smrti uplatňuje spravedlivě.

Profesor Frank Zimring z Kalifornské univerzity si myslí, že nízký počet poprav na federální úrovni v USA - od roku 1988 jen tři ze 74 odsouzenců byli popraveni - odráží nejen složitý a dlouhý odvolací proces, ale i rostoucí nechuť k provádění poprav.

Někteří odborníci se domnívají, že přístup Obamovy administrativy ukazuje, že vládu více zajímá symbolické vítězství v podobě verdiktu s trestem smrti, než jeho uskutečnění. "Je mnoho známek toho, že Američané chtějí tresty smrti, ale nikoli popravy," soudí profesor Austin Sarat.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy