Egyptský soud poslal exprezidenta Mursího na smrt

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 16. 5. 2015 12:05
Kromě něj dostalo trest smrti dalších 105 členů Muslimského bratrstva.
Mursí byl zvolen ve volbách, posléze svržen armádou. Následné demonstrace stály život stovky lidí.
Mursí byl zvolen ve volbách, posléze svržen armádou. Následné demonstrace stály život stovky lidí. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptský soud vynesl rozsudek smrti nad bývalým prezidentem Muhammadem Mursím a dalšími 105 členy Muslimského bratrstva.

Přísný trest přišel organizaci hromadného útěku z vězení v lednu 2011 a za konspiraci se zahraničními radikálními organizacemi.

Jako všechny ostatní hrdelní rozsudky musí i sobotní trest smrti potvrdit velký muftí, který je nejvyšší náboženskou autoritou v zemi.

Trestů přibývá

Jak napsala agentura ČTK, ve dvou procesech projednávaných v Káhiře byl exprezident z řad Muslimského bratrstva obžalován kromě jiného i ze špionáže ve prospěch Kataru, nebo ze spiknutí s palestinským radikálním hnutím Hamas za účelem destabilizace země.

Není to první rozsudek, který si exprezident vyslechl.

V dubnu byl odsouzen ke 20 rokům žaláře, a to poté, co ho porota uznala vinným z podněcování k násilí a zabíjení demonstrantů na konci roku 2012.

Mursí se stal v roce 2012 jako kandidát Muslimského bratrstva prezidentem, když zvítězil ve druhém kole voleb. Armáda se však proti němu stavěla od počátku kriticky a dávala mu za vinu zhoršující se ekonomickou situaci a chaos v zemi.

V červenci 2013 jej vojáci převratem svrhli a zatkli celé vedení Muslimského bratrstva. Do čela státu se postavil šéf armády Abdal Fattáh Sísí, který následně ovládl i prezidentské volby.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy