Egyptský soud poslal exprezidenta Mursího na smrt

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 16. 5. 2015 12:05
Kromě něj dostalo trest smrti dalších 105 členů Muslimského bratrstva.
Mursí byl zvolen ve volbách, posléze svržen armádou. Následné demonstrace stály život stovky lidí.
Mursí byl zvolen ve volbách, posléze svržen armádou. Následné demonstrace stály život stovky lidí. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptský soud vynesl rozsudek smrti nad bývalým prezidentem Muhammadem Mursím a dalšími 105 členy Muslimského bratrstva.

Přísný trest přišel organizaci hromadného útěku z vězení v lednu 2011 a za konspiraci se zahraničními radikálními organizacemi.

Jako všechny ostatní hrdelní rozsudky musí i sobotní trest smrti potvrdit velký muftí, který je nejvyšší náboženskou autoritou v zemi.

Trestů přibývá

Jak napsala agentura ČTK, ve dvou procesech projednávaných v Káhiře byl exprezident z řad Muslimského bratrstva obžalován kromě jiného i ze špionáže ve prospěch Kataru, nebo ze spiknutí s palestinským radikálním hnutím Hamas za účelem destabilizace země.

Není to první rozsudek, který si exprezident vyslechl.

V dubnu byl odsouzen ke 20 rokům žaláře, a to poté, co ho porota uznala vinným z podněcování k násilí a zabíjení demonstrantů na konci roku 2012.

Mursí se stal v roce 2012 jako kandidát Muslimského bratrstva prezidentem, když zvítězil ve druhém kole voleb. Armáda se však proti němu stavěla od počátku kriticky a dávala mu za vinu zhoršující se ekonomickou situaci a chaos v zemi.

V červenci 2013 jej vojáci převratem svrhli a zatkli celé vedení Muslimského bratrstva. Do čela státu se postavil šéf armády Abdal Fattáh Sísí, který následně ovládl i prezidentské volby.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy