Policie na Slovensku podle veřejného ochránce práv Róberta Dobrovodského za nynější silné migrační vlny zadržuje běžence delší dobu, než přiznává. Ombudsman proto kvůli podezření z nezákonného omezování osobní svobody cizinců požádal o spolupráci generálního prokurátora, informoval o tom ombudsmanův mluvčí Branislav Gigac. Policie obvinění odmítla.
Pracovníci kanceláře slovenského ombudsmana byli minulý týden na neohlášené kontrole týkající se zacházení s cizinci v areálu jedné z hal na jihu země, kde policie shromažďuje uprchlíky v souvislosti s nelegální migrací.
"Příslušníci Policejního sboru uvedli, že cizinci jsou omezeni na osobní svobodě jen v časovém rozsahu 24 hodin a v případě, že se v objektu nacházejí osoby, které jsou tam déle, tak tam zůstávají dobrovolně. Toto tvrzení příslušníků vyvrátili dotazovaní cizinci, kteří shodně tvrdili, že všichni, kteří jsou v objektu umístěni, jsou tam umístěni bez možnosti odejít," uvedl úřad ombudsmana. Dodal, že nemožnost opustit areál potvrdili zaměstnanci kanceláře veřejného ochránce práv, protože hala byla ohrazena plotem a střežena policisty.
Podle ombudsmana cizinci tvrdili, že jsou v areálu zadržovaní čtyři až sedm dnů. "Tvrzení o tom, že cizinci z objektu nemohou odejít, jakož i další výroky veřejného ochránce práv, se nezakládají na pravdě. Ti cizinci, jejichž záležitost nebyla vyřízena do 24 hodin, se v objektu nacházeli dobrovolně kvůli registraci a následnému vydání potvrzení o setrvání na území SR," napsalo slovenské policejní prezidium. Dodalo, že migrantům bylo umožněno opustit areál například kvůli nákupu potravin, a oni se pak vrátili zpět. Podle policie cizinci byli v areálu maximálně tři dny.