zadržení

Francouzská policie zadržela čtvrtého člověka v souvislosti s útokem v Pařížii

V souvislosti s pátečním útokem u policejní stanice v Rambouillet nedaleko Paříže v sobotu francouzské úřady zadržely čtvrtého člověka. Trojici osob, které byly zadrženy už v pátek, vyslechli vyšetřovatelé se specializací na terorismus. Snaží se zjistit motiv činu 36letého Tunisana a rozkrýt jeho případné vazby na extremistickou scénu. Prezident Emmanuel Macron dnes navštívil rodinu 49leté policejní úřednice, jíž útočník podřízl hrdlo.

Mezi zadrženými osobami je otec útočníka, kterého policie v pátek po činu zastřelila, uvedla agentura AP s odvoláním na justiční zdroj. Vyslechnuta byla také dvojice, u níž podezřelý jistou dobu žil.

Páteční útok přiměl francouzskou vládu zvážit další kroky na ochranu policie. Ministr vnitra Gérald Darmanin zdůraznil, že boj proti islamistickému terorismu neskončí "dnes nebo příští den". 

O útočníkovi je mimo jiné známo, že do Francie přišel nelegálně v roce 2009 a povolení k pobytu dostal až loni a podle médií neměl záznam v rejstříku trestů, ani v souvislosti s radikalismem. Svědci pátečního útoku však podle informací AP vypověděli, že volal arabsky "Alláhu akbar" (Bůh je veliký).

Zdroj: ČTK

Policie odhalila v kamionech na jihu Moravy šestici migrantů z Afghánistánu

Policie v Jihomoravském kraji zajistila dalších deset běženců, všichni pocházejí z Afghánistánu. Dvě skupiny po pěti cestovaly v kamionech. Jednu policisté zajistili poblíž Lažan na Blanensku, druhou na dálnici D2 poblíž hraničního přechodu Lanžhot. Na policejním webu to v pátek uvedl mluvčí Bohumil Malášek. Zajištěných běženců na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Skupiny policisté zajistili ve čtvrtek, první v odpoledních hodinách. "Při odpočinku poblíž Lažan na silnici I/43 zaslechl devětapadesátiletý šofér kamionu DAF z nákladového prostoru hlasy a následně bušení. Přivolaná policejní hlídka v náklaďáku objevila pětici mužů ve věku od osmnácti do jedenadvaceti let," uvedl mluvčí. Tvrdili, že jsou z Afghánistánu. Do kamionu se mohli podle řidiče dostat při zastávce v Rumunsku.

Další pětici Afghánců v podobném věku objevili policisté při podvečerní kontrole rumunského kamionu na dálnici D2 poblíž hraničního přechodu Lanžhot. "Kamion řídil devětadvacetiletý Rumun. Policisté nyní zjišťují další okolnosti případů," uvedl mluvčí. Mimo jiné zjišťují, jaký podíl mohou mít řidiči na nelegální přepravě cizinců.

Zachycených migrantů v Jihomoravském kraji v poslední době přibylo. Například o uplynulém víkendu policie u Lanžhota zajistila šest běženců, tři z Afghánistánu a tři z Bangladéše. Schovávali se v kamionu, prozradil je přístroj detekující tlukot srdce.

Zdroj: ČTK

Rus natočil satirické video o soudu s Putinem, zatkla ho policie kvůli "výzvám k terorismu"

V ruském Tatarstánu policisté zatkli autora virtuálního soudního procesu s "bývalým prezidentem" Vladimirem Putinem. Karim Jamadajev, který se na internetu představil v roli soudce, byl zadržen ve městě Naberežnyje Čelny kvůli "výzvám k terorismu", uvedl zpravodajský server Newsru.com.

Aktivistovi také hrozí postih za urážku hlavy státu kvůli zmíněnému videu. To sice začíná upozorněním, že jde o zcela smyšlené umělecké dílo a případná shoda se skutečnými osobami je čistě náhodná, nicméně Jamadajev v něm hraje soudce, který v roce 2022 - rok po lidové vzpouře proti zkorumpovanému režimu - vynáší verdikt nad "bývalým prezidentem" a jeho spolupracovníky, mluvčím Dmitrijem Peskovem a šéfem státní ropné společnosti Igorem Sečinem.

Zdroj: ČTK
Pokračovat