A pokud se do 15. února nenajde kompromis, může přijít další shutdown. Nebo je Trump připraven, jak potvrdil v neděli v rozhovoru pro list Wall Street Journal, vyhlásit stav ohrožení a uvolnit peníze na zeď bez souhlasu Kongresu.
Prezident také uvedl, že je spíše skeptický k tomu, že by se našla dohoda o uvolnění peněz na zeď. "Osobně si myslím, že to je méně než 50 na 50," řekl Trump v rozhovoru pro Wall Street Journal.
21 days goes very quickly. Negotiations with Democrats will start immediately. Will not be easy to make a deal, both parties very dug in. The case for National Security has been greatly enhanced by what has been happening at the Border & through dialogue. We will build the Wall!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 26, 2019
Právě tento deník, jenž je jinak prezidentovi v jeho domácí politice vstřícně nakloněn, v sobotním redakčním komentáři označil předchozí rekordní shutdown za Trumpovo "fiasko".
"Trump podepsal zákon ke krátkodobému financování vlády bez peněz na pohraniční zeď. Politicky neměl příliš na výběr. Většina voličů mu dávala vinu za shutdown, jeho cena pro veřejnost rostla," napsal deník a vyjmenoval důvody, které Trumpa donutily k ústupku.
"Letecká zdržení se násobila, jak se kontroloři leteckého provozu prohlašovali za nemocné, a vrchní ekonomický poradce Bílého domu Kevin Hassett prohlásil, že shutdown poškozuje ekonomiku USA," napsal Wall Street Journal.
Sám prezident se snažil situaci vykreslit pozitivně, když prohlásil, že bylo dosaženo dohody, aby se federální zaměstnanci mohli vrátit do práce. Podle většinového hlasu médií a také zevnitř republikánského tábora ale prezident souboj o peníze na zeď prohrává a do dalších vyjednávání jde výrazně oslaben.
Demokraté přitom jasně setrvávají na svém, že Trumpovi peníze na zeď nedají. "Nevyjádřila jsem se ke zdi zcela jasně. Ne, řekla jsem to přece zcela jasně," potvrdila v pátek demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, že finance na zeď Trumpovi dát nehodlá.
I v případě Pelosiové deník Wall Street Journal uznal, že "ze shutdownu vyšla jako vítězka". Prezident Trump se navíc od pátku potýká s další nepříjemnou zápletkou, kterou přineslo vyšetřování Roberta Muellera v takzvané ruské kauze.
Obviněný důvěrník prezidenta
Trumpův dlouholetý poradce a důvěrník Roger Stone byl obviněn, že lhal, když před rokem v Kongresu vypovídal o svých kontaktech se serverem WikiLeaks během prezidentské kampaně 2016.
Podle Muellerova obvinění se Stone tehdy sám nabídl a zároveň byl osloven Trumpovými lidmi, aby byl prostředníkem mezi Trumpovou kampaní a šéfem WikiLeaks Julianem Assangem
Ten začal v létě 2016, necelé čtyři měsíce před volbami, zveřejňovat e-maily, které předtím ukradla ruská vojenská rozvědka z počítačů volebního štábu Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové.
Greatest Witch Hunt in the History of our Country! NO COLLUSION! Border Coyotes, Drug Dealers and Human Traffickers are treated better. Who alerted CNN to be there?
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 25, 2019
Prezident v reakci na obvinění Rogera Stonea zopakoval svoji mantru, že celá ruská aféra je "honem na čarodějnice".
Kombinace souboje o shutdown, což nejmenovaný republikánský senátor pro web Politico označil ze Trumpovu "kompletní a naprostou kapitulaci", a nového vývoje v ruské kauze, je pro Trumpa krajně nepříjemná a potenciálně velmi nebezpečná.
Kvůli shutdownu výrazně kleslo jeho hodnocení v očích většinové veřejnosti - negativně ho vidí už šest z deseti Američanů a jen 37 procent ho vnímá pozitivně.
Slaboch v Bílém domě
Pro Trumpa je navíc varovné, že začal ještě více ztrácet mezi středovými nezávislými voliči, kteří budou klíčovým hlasem v prezidentských volbách 2020. V této skupině vyskočilo negativní hodnocení prezidenta od loňského listopadu ke konci shutdownu z 53 na 63 procent.
A některé průzkumy dokonce ukázaly, že Trumpova popularita začala klesat i mezi jeho skalními voliči, kteří se dosud zdáli být ve své víře v prezidenta neotřesitelní.
Proti prezidentovi se kvůli shutdownu postavili i někteří zástupci konzervativní pravice, kteří trvají na tom, že musí splnit svůj předvolební závazek a postavit zeď na hranici s Mexikem.
Známá konzervativní komentátorka Anne Coulterová na Twitteru Trumpovi v pátek po konci shutdownu vzkázala, že je "ten největší slaboch, který kdy sloužil jako prezident Spojených států".
Obvinění Rogera Stonea vrátilo ruskou kauzu na stůl přesně ve chvíli, kdy se demokraté v Kongresu chystají rozjet sérii vyšetřování Trumpovy administrativy, podnikatelských aktivit jeho rodinného impéria i samotného prezidenta.
Good news for George Herbert Walker Bush: As of today, he is no longer the biggest wimp ever to serve as President of the United States.
— Ann Coulter (@AnnCoulter) January 25, 2019
Trumpova spojka na WikiLeaks?
Vyšetřovatel Robert Mueller ve svém zdůvodnění celkem sedmi obvinění uvedl, že Roger Stone byl v létě 2016 požádán členy Trumpova předvolebního týmu, a to na základě instrukcí z centra kampaně, aby v kontaktu se serverem WikiLeaks zjistil, jaké "poškozující informace má a chystá se zveřejnit" na Trumpovu tehdejší protikandidátku Hillary Clintonovou.
WikiLeaks v průběhu kampaně 2016 (poprvé na konci července) v několika várkách zveřejnil e-maily, které podle amerických tajných služeb předtím ukradla vojenská tajná služba Ruska z volební centrály Hillary Clintonové a z počítače šéfa její kampaně Johna Podesty.
Zveřejněné e-maily Clintonovou u veřejnosti poškodily, neboť například prokázaly, že vedení Demokratické strany jí jasně nadržovalo v jejím souboji s Bernie Sandersem nebo že Clintonová šla na ruku bohatým donátorům, které přitom v kampani kritizovala.
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange tvrdí, že zveřejněné e-maily nedostal od Rusů a podle Bílého domu páteční obvinění Rogera Stonea vůbec nic nedokazuje.
"Dnešní obvinění neprokazuje, že by Roger Stone nebo kdokoli jiný spolupracoval s Rusy," uvedl Jay Sekulow, právník prezidenta Donalda Trumpa.
Ale například bývalá federální žalobkyně Barbara McQuadová řekla pro deník New York Times, že jde o "závažné obvinění, neboť ukazuje na koordinaci mezi Trumpovou kampaní a WikiLeaks".
Všichni prezidentovi muži
Šestašedesátiletý Roger Stone, kterému nyní hrozí až 20 let vězení, v neděli prohlásil, že je nevinný a že se obhájí před soudem. Zároveň ale Stone, který byl po pátečním zatčení propuštěn na kauci ve výši 250 000 dolarů, nevyloučil, že by mohl s vyšetřovatelem Muellerem spolupracovat.
"Pokud by se něčeho špatného dopustil někdo jiný z kampaně, a o ničem takovém nevím, ale kdyby to tam bylo, tak by samozřejmě pravdivě svědčil," řekl Stone televizní stanici ABC.
Média si k tomu navíc všimla, že FBI měla kromě zatykače i povolení k domovní prohlídce. Jak ze Stoneova sídla na Floridě, kde byl v pátek za svítání zatčen, tak z jeho bytu v New Yorku si odnesla počítače a tiskoviny.
Roger Stone pro Donalda Trumpa v různých úkolech pracoval od poloviny 90. let. Lobboval v jeho podnikatelských kontraktech, ale coby zkušený "politický šíbr", jak ho nazval před pár lety jeden politický komentátor, naskočil v létě 2015 i do Trumpovy prezidentské kampaně.
Oficiálně ji sice po několika měsících opustil, ale s Trumpovým štábem byl nadále v kontaktu. Uprostřed kampaně se pak Stone sám opakovaně chlubil, že je zároveň v kontaktu s Julianem Assangem. Zpětně ovšem uvedl, že přeháněl a že přímo s ním nekomunikoval.
Demokratický kongresman Adam Schiff, který je od ledna novým předsedou sněmovního výboru pro tajné služby, už uvedl, že Stoneovo obvinění je velmi závažné a že jej chce prošetřit.
A v každém případě je to nová voda na mlýn demokratům, kteří se snaží vykreslit Trumpa jako nedůvěryhodného prezidenta. "Je velmi zajímavé vidět, kým se obklopoval prezident Spojených států. A ve spojení s integritou našich voleb je to rozhodně něco, kde se musíme dobrat pravdy," komentovala Stoneovo obvinění demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.