Kim je velmi talentovaný, chválil po schůzce Trump. Lídra KLDR chce pozvat do Bílého domu

Živě
V Singapuru proběhla historická schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una. Úřadující americký prezident se zde poprvé v dějinách setkal se severokorejským lídrem. Trump s Kimem na klíčovém summitu řešili hlavně jaderné ozbrojení, kterým KLDR děsí nejen okolní státy. Událost jsme sledovali v online reportáži.
Donald Trump na tiskové konferenci: Severní Korea demoluje středisko na testování jaderných zbraní | Video: Asociated Press
Živě
Aktualizovat reportáž
14:30

Vážení čtenáři, tímto končíme naši online reportáž. Dění okolo KLDR se budeme věnovat v dalším zpravodajství.

14:12

Kim Čong-un pravděpodobně opět odletí ze Singapuru vypůjčeným čínským Boeingem 747 společnosti Air China. Do dějiště summitu už před hodinou přilétly z Pekingu tyto dva stroje.

Kim by měl Singapur opustit ve 21:00 místního času (15:00 SELČ). Naopak americký prezident Donald Trump již odletěl.

Severokorejský vůdce cestoval moderním čínským boeingem už v neděli. Svým soukromým tryskáčem - přestárlým sovětským Iljušinem Il-62 - neletěl.

13:55

V minulosti to byla KLDR, kdo lhal a podváděl. Jenže teď je i v Bílém domě muž, který je na štíru s fakty a pravdou, píše ve své analýze na Aktuálně.cz Daniel Anýž.

13:41

Vyjádření českého ministerstva zahraničí k summitu.

13:28

"Z vraha Kima je svou zemi milující muž, země mimo Ameriku jsou podle Trumpova úředníka "svině", spojenec Trudeau je nečestný slaboch, zatímco k Putinovi Trump cítí respekt," hodnotí summit komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.

13:17

Nestihli jste tiskovou konferenci Donalda Trumpa, na které mluvil o svém jednání s Kim Čong-unem? Pusťte si video.

Donald Trump na tiskové konferenci: Severní Korea demoluje středisko na testování jaderných zbraní

Kim Čong-un a Donald Trump na historickém summitu v Singapuru.
0:48
Donald Trump na tiskové konferenci: Severní Korea demoluje středisko na testování jaderných zbraní | Video: Asociated Press
13:12

Trump ve svém letounu Air Force One už odletěl směrem domů. Po cestě se ještě staví na americkém tichomořském ostrově Guam.

13:07

Jihokorejci tvrdí, že i v době summitu severokorejští hackeři pokračují ve svých aktivitách. Napsal to deník Security News. Ten cituje bezpečnostního experta, podle něhož severokorejská hackerská skupina Kimsuky rozeslala e-maily obsahující škodlivý software několika jihokorejským novinářům, kteří pokrývají summit.

12:28

Bílý dům zveřejnil celé znění deklarace, kterou Trump a Kim podepsali.

12:19

Írán varoval Kim Čong-una, že Donald Trump by mohl zrušit jakoukoliv dohodu s Pchjongjangem o jaderném odzbrojení. "Stojíme proti muži, který ruší svůj podpis (smlouvy), když je v zahraničí," uvedl íránský vládní mluvčí Mohammad Bákir Nobacht.

V květnu Trump vypověděl účast Spojených států na mezinárodní jaderné dohodě s Íránem z roku 2015, která umožnila zmírnění protiíránských sankcí výměnou za ústupky Teheránu v jeho jaderném programu.

12:00

Na summit reaguje i Jižní Korea. Tu evidentně zmátlo Trumpovo vyjádření o konci "válečných her" neboli manévrů amerických vojáků s jihokorejskou armádou.

"Musíme zjistit přesný význam a záměr (komentáře) prezidenta Trumpa," uvedla jihokorejská prezidentská kancelář.

11:55

"Respektuji vedení prezidenta Trumpa a jeho snahu," reagoval na summit japonský premiér Šinzó Abe. 

"Japonsko bude pokračovat v řešení problémů kolem Severní Koreje, jako jsou únosy, jaderné zbraně a rakety, a to ve spolupráci s USA, Jižní Koreou, Čínou, Ruskem a celým světem."

11:44

K summitu se už vyjádřil i český premiér Andrej Babiš (ANO). Schůzku mezi Trumpem a Kimem hodnotí pozitivně. Doufá, že se podaří věci dotáhnout do konce a odstraní se riziko války v regionu.

Babiš řekl, že Trump je obchodník a snaží se řešit problémy. "Pokud to dopadne a nedemokratický režim se vzdá jaderných zbraní, tak to bude velký úspěch. Na druhé straně ho americká média kritizují za to, že si s tím člověkem, reprezentantem nedemokratického režimu, vůbec sedl za stůl," řekl český premiér.

Foto: Ludvík Hradilek
11:32

Kim Čong-un zatím Singapur neopustil, chystá se tak učinit až ve 21:00 místního času (15:00 SELČ). Americký prezident Donald Trump podle původních informací plánuje odlet zhruba o hodinu či dvě dříve.

11:20

Trumpova tisková konference už končí. Americký prezident na ní například radil Severokorejcům, jak nastartovat ekonomiku. Podle něj jsou v KLDR "úžasné pláže", na kterých však probíhají vojenská cvičení.

"Vysvětlil jsem jim: 'Mohli byste mít ty nejlepší hotely na světě,'" řekl Trump. A vyzval je prý, aby "přemýšleli z pohledu realitního byznysu".

11:03

Jednání mezi americkými a severokorejskými zástupci budou pokračovat příští týden.

10:53

Na setkání Kima a Trumpa už zareagovali Rusové, kteří výsledek schůzky přivítali. "Ďábel se skrývá v detailech," citovala však agentura TASS ruské ministerstvo zahraničí.

10:43

Trump také uvedl, že ve vhodnou dobu pozve Kima na návštěvu do Bílého domu. A že sám eventuálně navštíví Pchjongjang.

10:40

Že je Kim Čong-un "talentovaný muž", řekl Donald Trump už po podepsaní deklarace. Podívejte se na video.

Trump po podepsání dokumentu s Kim Čong-unem: Je to velmi talentovaný muž

Summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una. 12. 6. 2018.
1:49
Trump po podepsání dokumentu s Kim Čong-unem: Je to velmi talentovaný muž | Video: Asociated Press
10:36

Trump nejasně uvedl, že ukončí "válečné hry" na Korejském poloostrově. Nejprve řekl, že nezvažuje snížení počtu amerických vojáků v Jižní Koreji. Pak ale svá slova popřel.

Později upřesnil, že tyto "válečné hry" neboli manévry s jihokorejskou armádou jsou velmi drahé. Američané tak v budoucnu pravděpodobně stáhnou část svých 28 500 vojáků rozmístěných na jihokorejském území, i když není jasné kdy. Právě tento krok Pchjongjang v minulosti požadoval jako podmínku pro denuklearizaci.

10:31

Trump o Kimovi řekl, že je "velmi talentovaný", vzhledem k tomu, že se dostal k moci ve velmi nízkém věku.

Novináři se tak prezidenta zeptali i na lidská práva v KLDR a smrt amerického studenta Otto Warmbiera, který zemřel na následky mučení v Severní Koreji. Trump řekl, že bez Warmbiera "by se tohle (summit) nestalo".

Student Otto Warmbier v únoru 2016.
Student Otto Warmbier v únoru 2016. | Foto: ČTK
10:26

Donald Trump také uvedl, že Kim už spustil zničení střediska na testování jaderných zbraní. Tento bod nicméně v podepsané deklaraci není. Trump novináře ujistil, že Spojené státy a další země budou tento slib ověřovat.

10:22

Jednání s Kimem bylo podle Trumpa "upřímné, přímé a produktivní". O sankcích nicméně amerických prezident řekl, že zůstávají v platnosti.

10:21

"Jak už historie ukázala, nepřátelé se mohou stát přáteli," vzkázal na adresu KLDR Trump. Severní Korea se podle něj může připojit ke zbytku světa a otevřít se obchodu.

Kim Čong-un podle něj "vyjádřil neochvějně, že mu jde o denuklearizaci Korejského poloostrova". Spolu se chtějí co nejdříve vrátit k dalším jednáním.

10:19

Severní Korea má podle Trumpa velký potenciál stát se "úžasným místem". Zažil prý ohromných 24 hodin.

10:17

"Je mou ctí oslovit dnes všechny lidi světa, kteří sledují tuto historickou událost," uvedl na úvod tiskové konference Trump. "Jsem zde jako vyslanec amerického lidu, abych předal mírové poselství."

10:11

Všichni nyní očekávají tiskovou konferenci Donalda Trumpa, kde promluví o schůzce se severokorejským vůdcem. Živě ji můžete sledovat ZDE.

10:08

Americký prezident Donald Trump na Twitteru zveřejnil videosestřih ze summitu s vůdcem KLDR.

10:05

"Trump udělal velký, jak by se možná řeklo jeho jazykem "neuvěřitelně obří", krok do neznáma," píše Martin Ehl na webu Hospodářských novin. Jeho celý komentář si přečtěte ZDE.

Martin Ehl
Foto:
10:00

V KLDR je běžné, že zpravodajství se nevysílá živě a mívá zpoždění. V severokorejské státní televizi tak zpravodajská relace začala jako obvykle v 15:00 tamního času. Místo informování o schůzce Trumpa a Kima ale hlasatelka mluvila o tom, jak Kim navštívil památky v Singapuru.

9:57

Kim nevypadal moc nadšeně, když Trump před obědem zažertoval, že fotografové udělají snímek, na kterém budou oba vypadat "krásně a štíhle".

9:48

Severokorejský závazek k jadernému odzbrojení poloostrova hodnotí odborníci jako velmi vágní. Analytik Adam Mount řekl americké stanici CNN, že dokument je v bodě, který se týká denuklearizace, překvapivě slabý. Dokonce slabší než předchozí závazky KLDR.

"Abych byl upřímný, čekal jsem něco tvrdšího," upozornil.

9:45

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo napsal na Twitter, že už mluvil s ministry Japonska a Jižní Koreje.

9.42

Čínské ministerstvo zahraničí v reakci na podpis společného prohlášení Trumpa a Kima navrhlo zvážit uvolnění sankcí proti Severní Koreji.

Čínská státní agentura Xinhua uvedla, že setkání obou vůdců "vzbuzuje naděje na politické řešení jaderného problému Korejského poloostrova". A dodává: "Nikdo však nemůže čekat, že půldenní summit dokáže vyřešit všechny rozdíly."

9:36

Nabízíme souhrn nejdůležitějších faktů o summitu Kima s Trumpem:

 • Kim Čong-un již z dějiště summitu odjel. Donald Trump je stále v singapurském hotelu a v 10 hodin by měl promluvit na tiskové konferenci.
 • Trump a Kim podepsali společnou deklaraci, ve které se KLDR zavazuje k jadernému odzbrojení poloostrova. Oba státy mají usilovat o mírové soužití. Americko-severokorejské vztahy se rovněž podle dokumentu zlepší.
 • Donald Trump si v úvodu summitu poprvé podal ruku s Kim Čong-unem. Oba lídři se usmívali. Vypadali uvolněně, všímá si stanice CNN.
 • "Nice to meet you, Mr president," řekl Trumpovi na úvod v angličtině Kim. (v překladu: Rád vás poznávám, pane prezidente.)
 • "Překonali jsme všechny druhy skepticismu a spekulace ohledně tohoto summitu a já věřím, že je to dobré pro mír," prohlásil také Kim.
 • Prezident USA vůdci KLDR řekl: "Budeme spolupracovat a postaráme se o to."
 • Donald Trump o Kim Čong-unovi řekl, že "je to velmi talentovaný muž a velmi miluje svou zem".
9:31

Co přesně se píše v podepsané deklaraci? Celý text v angličtině si můžete přečíst ZDE.

9:26

Do summitu Kim Čong-una s Donaldem Trumpem vkládají velké naděje i severokorejští špioni, kteří byli zatčeni v Jižní Koreji. Například Kim Jang-sik strávil 26 let v jihokorejském vězení. Nyní je na svobodě, ale touží po jediné věci. Vrátit se do KLDR

9:14

Zbaví se Severní Korea jaderných zbraní? Podívejte se na živý speciál Aktuálně.cz a DVTV. Hosty jsou reportéři Daniel Anýž a Martin Novák z Hospodářských novin a Aktuálně.cz.

9:01

Stále ještě není oficiálně zveřejněna podoba dokumentu. Z fotografie zveřejněné světovými médii je ale jasné, co obsahuje:

- Spojené státy a KLDR se zavazují vybudovat nové vzájemné vztahy v souladu s touhou obou národů po míru a prosperitě.

- Spojené státy a KLDR budou usilovat o vybudování trvalého a stabilního mírového režimu na Korejském poloostrově.

- Znovu se potvrzuje deklarace z Pchanmundžomu z 27. dubna 2018, kde se KLDR zavazuje ke kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova.

8:45

Světová média se snaží vyčíst z fotografie podepsaného dokumentu to, na čem se Donald Trump a Kim Čong-un dohodli.

Reportér ABC z ní vyčetl, že Trump se v něm zavázal poskytnout KLDR bezpečnostní záruky a Kim potvrdil svůj "neochvějný závazek dokončit denuklearizaci Korejského poloostrova".

8:40

Podívejte se na grafický souhrn toho, co všechno dnešnímu historickému summitu předcházelo a co si od něj obě strany slibovaly:

 

8:31

Takhle vypadá titulní strana severokorejských novin. Je plná fotek Kim Čong-una v Singapuru.

8:26

Kim Čonng-un už opustil místo konání summitu.

Kim Čong-un opouští summit.
Kim Čong-un opouští summit. | Foto: Reuters
8:17

Americký prezident také slíbil, že "určitě" pozve Kima do Bílého domu. O této možnosti mluvil již dříve, pokud bude summit úspěšný.

Kim Čong-un a Donald Trump na historickém summitu v Singapuru.
Kim Čong-un a Donald Trump na historickém summitu v Singapuru. | Foto: Reuters
8:08

Po podpisu šéf Bílého domu řekl, že proces jaderného odzbrojení KLDR začne velmi rychle. Kim odmítl na opakovanou otázku novinářů ohledně denuklearizace Severní Koreje odpovědět.

8:03

Šéfka Jihokorejského Červeného kříže Čung Je-un řekla reportérovi Aktuálně.cz v Soulu, že summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una povede k obnově humanitární pomoci pro obyvatele Severní Koreje a také k obnově kontaktů mezi rodinami rozdělenými korejskou hranicí.

"Devět let žádné kontakty nebyly. Nechtěla je naše konzervativní vláda ani Severní Korea. Po summitu korejských prezidentů a teď schůzce v Singapuru by toto měla být jedna z prvních věcí, která se změní."

7:59

Donald Trump o Kim Čong-unovi řekl, že "je to velmi talentovaný muž a velmi miluje svou zem".

7:54

Summit Kima s Trumpem pravděpodobně skončil. Oba lídři se na venkovní chodbě singapurského hotelu pozdravili a prezident USA řekl, že se znovu uvidí.

Poté se rozešli každý na jinou stranu.

7:52

Podle televize CNN má podepsaný dokument stvrdit dosažené pokroky a zajistit pokračování rozhovorů mezi USA a KLDR.

Donald Trump na otázku novinářů odpověděl, že se s Kim Čong-unem určitě znovu sejde.

 

7:49

Takhle probíhala podepisovací ceremonie. Kim Čong-un dokument podepsal perem Donalda Trumpa.

7:49

Takhle probíhala podepisovací ceremonie. Kim Čong-un dokument podepsal perem Donalda Trumpa.

7:45

Co přesně lídři KLDR a USA podepsali, ještě není jasné. 

"Vše se dozvíte v pravý čas, dokument je velice komplexní," řekl Trump po jeho podpisu.

7:45

Podívejte se na video, co si lídři na summitu řekli:

V Singapuru proběhla schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una. Podívejte se, co si lídři řekli

Summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una. 12. 6. 2018.
1:39
V Singapuru proběhla schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una. Podívejte se, co si lídři řekli | Video: Reuters
7:44

"Náš vztah s KLDR teď bude úplně jiný než v minulosti," prohlásil Donald Trump.

7:41

"Dnes jsme měli historické setkání. Minulost jsme nechali za námi a podepíšeme přelomový dokument. Svět zaznamená významnou změnu. Rád bych vyjádřil vděk prezidentu Trumpovi za to, že se toto setkání uskutečnilo," řekl Kim a podepsal dokument.

7:39

Donald Trump a Kim Čong-un právě usedají společně ke stolu.

7:38

V místnosti, kde se podepíše zatím blíže neurčený dokument, se novináři doslova strkají. U klíčového momentu chce být každý.

7:15

Oba lídři se chystají k podpisu dokumentu:

7:08

V čem je dnešní summit tak převratný? Jaký k němu mají postoj američtí spojenci? A co Čína? Martin Ehl z HN nabízí otázky a odpovědi.

7:03

"Summit jde lépe, než si kdokoliv umí představit," komentoval Trump schůzku s Kimem podle britského listu The Guardian.

7:00

Jak historický summit probíhá? Opět nabízíme souhrn:

 • Skončil pracovní oběd americké a severokorejské delegace. Podával se krevetový koktejl, korejská nakládaná okurka, hovězí žebra nebo vanilková zmrzlina.
 • Donald Trump po přestávce oznámil, že s Kimem podepíše neupřesněný dokument. "To se dozvíte během několika minut," reagoval na otázky novinářů, o jakou deklaraci se bude jednat.
 • V 10 hodin středoevropského času by měl Trump vystoupit před médii. O tři hodiny později ze Singaparu odletí. Kim dějiště summitu opustí dříve.
 • Donald Trump si v úvodu poprvé podal ruku s Kim Čong-unem. Oba lídři se usmívali. Vypadali uvolněně, všímá si CNN.
 • "Nice to meet you, Mr president," řekl Trumpovi na úvod v angličtině Kim. (v překladu: Rád vás poznávám, pane prezidente.)
 • "Překonali jsme všechny druhy skepticismu a spekulace ohledně tohoto summitu a já věřím, že je to dobré pro mír," prohlásil také Kim.
 • Prezident USA vůdci KLDR řekl: "Budeme spolupracovat a postaráme se o to."
Summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una. 12. 6. 2018.
Summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una. 12. 6. 2018. | Foto: Reuters
6:54

Státní deník v KLDR dnes vyšel na titulní straně s fotkami Kim Čong-una ze Singapuru. Severokorejská média, která podléhají přísné cenzuře, o summitu v Singapuru informovala poprvé až v pondělí.

6:52

Na otázku, jaký dokument oba lídři podepíší, reagoval Donald Trump takto: "Oznámíme to během několika minut."

6:50

Donald Trump oznámil, že po pracovním obědě spolu s Kimem podepíše blíže nespecifikovaný dokument.

6:45

Donald Trump si nyní podal ruku s Kim Čong-unem a obě delegace se rozdělily. Vypadá to, že summit právě končí.

Kim Čong-un a Donald Trump po obědě.
Kim Čong-un a Donald Trump po obědě. | Foto: Reuters
6:40

Kim Čong-un a Donald Trump právě doobědvali. Oba lídři jsou nyní před hotelem a diskutují v hloučku svých poradců

6:32

Jihokorejský prezident Mun Če-in sleduje se svým kabinetem jednání v Singapuru:

6:25

Donald Trump popsal v prvních chvílích osobní setkání s Kim Čong-unem dvěma slovy. Na dotaz novinářů odpověděl, že mají "výborný vztah".

6:20

Bývalá basketbalová hvězda Denis Rodman navštívil několikrát KLDR a Kima popsal jako přítele na celý život. Přímo ze Singapuru poskytl rozhovor stanici CNN. V emotivním videu Rodman řekl, že "dnešek je skvělý den." Dokonce se rozplakal. 

6:16

Tady je video ze zahájení slavnostního oběda:

6:11

Lídři USA a KLDR zasedli ke slavnostnímu obědu. 

6:10

U tohoto stolu spolu jednali Kim Čong-un s Donaldem Trumpem:

6:07

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si dovezl na summit v Singapuru vlastní přenosnou toaletu. Podle jihokorejského deníku Čoson ilbo tak chce zabránit tomu, aby cizí rozvědky mohly zjistit podrobnosti o jeho zdravotním stavu. Přenosné zařízení ochrání "stolici nejvyššího vůdce", aby se k ní nedostali "odhodlaní čističi stok", tvrdí list.

Nejen pro KLDR jsou patrně exkrementy jejich nejvyššího představitele přísně střeženým tajemstvím. Je známo, že za éry sovětského vůdce Josifa Stalina analyzovali výkaly cizích státníků ruští vědci s cílem zjistit o nich co nejvíce podrobností

6:00

Jak historický summit zatím probíhá? Nabízíme souhrn:

 • Donald Trump si v úvodu poprvé podal ruku s Kim Čong-unem. Oba lídři se usmívali. Vypadali uvolněně, všímá si CNN.
 •  "Nice to meet you, Mr president," řekl Trumpovi na úvod v angličtině Kim. (v překladu: Rád vás poznávám, pane prezidente.)
 • "Překonali jsme všechny druhy skepticismu a spekulace ohledně tohoto summitu a já věřím, že je to dobré pro mír," prohlásil také Kim.
 • Prezident USA vůdci KLDR řekl: "Budeme spolupracovat a postaráme se o to."
 • Po soukromém jednání mezi čtyřma očima se k oběma státníkům připojily delegace. Ty jednaly až do 5:30 středoevropského času. Nyní probíhá přestávka na oběd.
 • K obědu se podává krevetový koktejl, korejská nakládaná okurka, hovězí žebra nebo vanilková zmrzlina.
 • V 10 hodin středoevropského času by měl Trump vystoupit před médii. O tři hodiny později ze Singaparu odletí. Kim dějiště summitu opustí dříve.
Foto: Reuters
5:57

Od našeho zpravodaje v Jižní Koreji:

Jihokorejská překladatelka Jo Čin (na snímku vpravo) si myslí, že jak Trump, tak Kim Čong-un milují show a že hlavně o to v Singapuru jde. "Podstatné je, jak se bude plnit to, na čem se dohodnou. A všichni Jihokorejci vědí, že dohodnout se se Severní Koreou je jedna věc, a naplnit tu dohodu v praxi druhá. Takže uvidíme."

Foto: Martin Novák
5:52

Podle médií trvalo podání ruky 12 vteřin, což na Donalda Trumpa není moc. Například s japonským premiérem Šinzó Abem se držel za ruku celých 26 vteřin. Trump Kima ani nepoplácal po rameni, jak má ve zvyku. Komentátoři se shodují, že oba státníci se spolu snaží jednat jako rovný s rovným.

5:49

Takhle si reportéři fotili historické podání ruky Donalda Trumpa a Kim Čong-una.

5:40

Lídři USA a KLDR by podle plánu měli v 5:30 našeho času mít přestávku na oběd. Co se bude podávat?

Kim s Trumpem si pochutnají například na nadívané okurce, krevetovém koktejlu nebo chobotnici. Podávat se bude i hovězí maso a vanilková zmrzlina.

5:35

V kolik hodin summit v Singapuru skončí?

Přesný čas není znám. V 16:00 místního času (10:00 SELČ) má Trump vystoupit před médii. Odlet ze Singapuru plánuje šéf Bílého domu kolem 19:00 místního času (13:00 SELČ).

Kim patrně opustí dějiště historické vrcholné schůzky ještě dříve, údajně již ve 14:00 místního času (08:00 SELČ).

5:33

Od našeho zpravodaje z Jižní Koreji.

Severokorejský uprchlík Kim Jeng-il vede v Soulu ve skromných podmínkách v zadní části jednoho obchodu neziskovou organizaci Lidé za úspěšné korejské sjednocení (PSCORE). Pomáhá hlavně mladým Severokorejcům se vzděláním a sháněním práce. Protože sám poznal, jaký je život v Severní Koreji, příliš
nevěří v pozitivní změny po schůzce v Singapuru.

"V minulosti už bylo několik dohod, ale pro Severní Koreou nic neznamenaly. Pokud se nezmění režim a systém, není žádná naděje na ekonomický rozvoj. Nejsou tam podmínky pro normální zahraniční investice," říká Kim Jeng-il.

Foto: Martin Novák
5:31

Pamětní mince, které nechal před summitem vyrobit Bílý dům, nakonec nepřišly vniveč. Lidé na Twitteru si však všimli, že státníci si při historickém setkáním prohodili strany.

5:18

"Mnoho lidí na světě bude tohle považovat za nějakou scénu ze sci-fi filmu," řekl podle CNN Kim Čong-un Donaldu Trumpovi.

5:17

Od našeho zpravodaje v Jižní Koreji:

Jihokorejská televize vysílá téměř nepřetržité zpravodajství ze Singapuru už od pondělí. V zemi ale převládá v očekávání velká opatrnost. Nový jihokorejský prezident Mun Če-in je doma populární. Mnozí Jihokorejci mají za to, že změněné chování Severní Koreje je právě Munova zásluha. Nabídl Kim Čong-
unovi smír, a ten přijal.

Severokorejský diktátor se sešel nejprve s ním, teď s Trumpem. Jihokorejci se v názorech na režim v KLDR i na možné sjednocení poloostrova v budoucnosti liší, ale v jednom je většina z nich zajedno: nechtějí válku. Proto se radikální rétoriky Donalda Trumpa a jeho slov o "totálním zničení Severní Koreje" obávali a proto prezident Mun Če-in žádal od Washingtonu záruky, že jakákoliv vojenská akce bude dopředu konzultována se Soulem.

 

Foto: Martin Novák
5:15

Jednání severokorejské a americké delegace bude podle CNN trvat do 11:30 singapurského času (05:30 SELČ), kdy je plánována přestávka na oběd.

5:13

Kdo jedná na straně KLDR?

Samozřejmě vůdce země Kim Čong-un. Kromě něj také ministr zahraničí Ri Jong-ho, místopředseda ústředního výboru Korejské strany práce Ri So-jong a bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol. Navzdory očekáváním se schůzky s Trumpem neúčastní sestra diktátora Kim Jo-Jong.

5:10

Donald Trump se s Kim Čong-unem nejprve sešel mezi čtyřma očima. Jejich osobní schůzka trvala podle agentury AP 45 minut. "Nice to meet you, Mr president," řekl Trumpovi na úvod v angličtině Kim.

5:07

"Překonali jsme všechny druhy skepticismu a spekulace ohledně tohoto summitu a já věřím, že je to dobré pro mír," nechal se podle agentury Reuters slyšet severokorejský diktátor Kim Čong-un.

Foto: Reuters
5:00

V Singapuru začala klíčová schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una.

Jde o vůbec první schůzku amerického prezidenta s nejvyšším představitelem Severní Koreje.

Hlavním tématem má být jaderné odzbrojení KLDR. Obě strany by mohly jednat také o podpisu mírové dohody, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka z let 1950-53.

Foto: Reuters
4:59

Singapurský ministr zahraničí si s Kim Čong-unem udělal selfie.

4:56

Kim Čong-un řešil před summitem delikátní otázku: Jak se na něj dostat, když má jen přestárlé letouny? Nakonec do Singapuru letěl Boeingem 747 společnosti Air China.

4:53

Kim si večer před summitem vyšel na procházku po Singapuru.

4:49

Od zpravodaje Aktuálně.cz v Jižní Koreji:

4:42

Rakety KLDR dostřelí i do České republiky. Právě zbrojení Severní Koreji bude jedním je jedním z ústředních témat summitu. Podívejte se na naši přehlednou grafiku.

4:35

Severokorejská média až do neděle o plánovaném summitu Kim Čong-una s Donaldem Trumpem mlčela.

4:31

Donald Trump se ještě před začátkem summitu setkal s premiérem Singapuru Lee Hsien Loongem.

Donald Trump a premiér Singapuru Lee Hsien Loong
Donald Trump a premiér Singapuru Lee Hsien Loong | Foto: Reuters
4:26

Tudy letěl do Singapuru Kim Čong-un:

4:20

Do summitu Kima s Trumpem vkládají velké naděje i špioni KLDR, kteří nuceně žijí v Jižní Koreji.

4:11

Kim Čong-un přiletěl do Singapuru letounem společnosti Air China.

4:07

Co summitu v Singapuru předcházelo a jaké očekávání od něj mají Spojené státy a KLDR? Připomeňte si naši velkou grafiku:

4:00

Dobré ráno, vážení čtenáři, vítáme vás u sledování online reportáže z historického summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského lídra Kim Čong-una.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 12. 6. 2018 14:30
 

Právě se děje

Další zprávy