Historická schůzka Kima s Trumpem může skončit fiaskem. O těchto tématech mají jednat

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 16. 5. 2018 22:59
Prezident USA Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un by se v polovině června měli poprvé tváří v tvář. Summit, který se má konat v Singapuru, je však v ohrožení. KLDR v úterý varovala, že schůzka se nemusí vůbec uskutečnit kvůli společnému vojenskému cvičení USA a Jižní Koreje. Přesto přípravy na historické setkání vrcholí. Podívejte se, o jakých tématech by měl Trump s Kimem jednat.
Foto: Reuters

Rozzuřená KLDR

V úterý vedení Severní Koreje pohrozilo Spojeným státům, že se přelomová schůzka Kim Čong-una s Donaldem Trumpem nemusí uskutečnit. Proč?

Pchjongjangu se nelíbí společné vojenské cvičení Jižní Koreje a USA. Severní Korea kvůli manévrům dokonce zrušila ministerská jednání s představiteli sousední země. 

O několik hodin později hovořila KLDR o nepřípustném nátlaku Washigntonu na denuklearizaci země.

Náměstek severokorejského ministra zahraničí podle oficiální agentury KCNA prohlásil, že jeho země nebude mít zájem o summit, pokud by se měl stát jednostrannou záležitostí, během níž bude Trump tlačit na Kima, aby se vzdal jaderných zbraní.  

 

Právě se děje

před 46 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy