Vysoká hra o Koreu: Trump s Kimem přepíšou historii. Vše o "rakeťákovi" i plánech USA

Martin Novák Jan Hejl Daniel Anýž Jiří Kropáček šp Martin Novák, Jan Hejl, Daniel Anýž, Jiří Kropáček, šp
11. 6. 2018 5:30
Jejich stisk rukou bude sledovat celý svět. Donald Trump se v úterý stane prvním úřadujícím americkým prezidentem, který se setká s lídrem Severní Koreje. Historický summit s Kim Čong-unem se po dlouhém vyjednávání uskuteční v Singapuru. Co všechno je ve hře? A skončí KLDR s jaderným zbrojením, jímž straší nejen okolní státy? Podívejte se na naši velkou grafiku.

Před summitem dlouho nebylo jasné, zda se vůbec bude konat. Severní Korea na začátku května pohrozila, že ho zruší, když poradce Donalda Trumpa pro otázky bezpečnosti John Bolton hovořil o nutnosti naprostého jaderného odzbrojení KLDR po vzoru Libye. 24. května naopak zrušil setkání Trump a řekl, že americká armáda je připravena na severokorejské provokace. Dva dny poté uvedl, že přípravy na summit pokračují a setká se s Kim Čong-unem v Singapuru v původním termínu 12. června. Poté poslal Kim Trumpovi dopis, ve kterém schůzku potvrdil.

Severní Korea očekává

• Samotné konání summitu je pro Kim Čong-una úspěchem. USA jednají s KLDR jako rovný s rovným, režim to takto bude prezentovat obyvatelstvu.

• Ekonomickou pomoc výměnou za ústupky v jaderném programu a zastavení raketových zkoušek.

• Záruky, že Spojené státy na Kimův režim nezaútočí.

• Do budoucnosti zastavení americko-jihokorejských společných vojenských cvičení a snížení počtu amerických vojáků v Jižní Koreji.

Kim Čong-un

Asi 35 let (přesné datum narození není známo)

Ve funkci od roku 2011.

USA očekávají

• Demontáž všech severokorejských atomových zbraní, zařízení na výrobu atomových bomb a mezikontinentálních raket

• Konec testů balistických raket a útoků na Jižní Koreu, jakými bylo potopení jihokorejské korvety nebo střelba na ostrov Jonpchjong v roce 2010

Donald Trump

Narozen 14. června 1946

Prezidentem od roku 2017.

Válka slov×

Měli bychom nepřátele přerazit vejpůl, zcela jim přetnout cévy, a tak jim ukázat, co je to skutečná válka.”

Kim Čong-unBřezen 2013

Bláznivý Dennis Rodman tvrdí, že s ním chci jet do Severní Koreje. Nikdy jsme o tom nemluvili, vůbec nemám zájem, poslední místo na zemi, kam bych jel.”

Donald TrumpKvěten 2014

Masakr, který spáchali američtí imperialističtí agresoři v Sinčonu (událost z podzimu 1950), jasně ukazuje, že jsou kanibalové a vrazi, kteří si libují v krveprolití.”

Kim Čong-unListopad 2014

Bez ohledu na to, jak zoufale Spojené státy řvou, je to jen řev bezzubého vlka. Ztělesnění veškerého zla, impérium ďáblů je odsouzeno k tomu, aby zestárlo a spadlo do ruin. To je zákon historického vývoje.”

severokorejská státní agentura KNCAProsinec 2014

Sedí tam (v Severní Koreji) maniak a má jaderné zbraně. Někdo by měl raději o Severní Koreji začít přemýšlet.”

Donald Trumpzáří 2015

Pokud se nás útočníci a provokatéři zvenku třeba jen lehce dotknou, budeme nemilosrdní, pevně odpovíme svatou válkou spravedlnosti.”

Kim Čong-unLeden 2016

Přiměl bych Čínu, aby ten chlapík (Kim Čong-un) zmizel, ať už tak, nebo tak. Slyšel jsem ty nejhorší věci, upřímně, tenhle chlapík je mizera – a nepodceňujte ho.”

Donald TrumpÚnor 2016

Když právě teď stiskneme tlačítko k vyhlazení našich nepřátel, všechna ohniska provokací se v momentu změní v moře ohně a prachu.”

severokorejská státní agentura KCNABřezen 2016

Severní Korea je schopna osadit mezikontinentální balistické střely silnějšími jadernými hlavicemi a mít všechny žumpy zla ve světě, včetně vnitrozemí USA, na dostřel.”

Kim Čong-unProsinec 2016

Jako velmi mladý byl (Kim Čong-un) schopen převzít moc. Jsem si jistý, že hodně lidí mu ji chtělo vzít, ať už to byl jeho strýc, nebo někdo jiný. On si ji udržel. Takže on je evidentně hodně chytrá hlavička.”

Donald TrumpDuben 2017

Za odpovídajících podmínek bych se s ním setkal, rozhodně. Bylo by mi ctí to udělat.”

Donald TrumpKvěten 2017

Američtí bastardi nebudou mít velkou radost z dárku (vystřelení raket), který jim pošlu na výročí 4. července (Den nezávislosti). Pravidelně Yankees posíláme takové dárečky.”

Kim Čong-unČervenec 2017

Severní Korea právě odpálila další raketu. Nemá ten chlapík v životě nic lepšího na práci?”

Donald TrumpČervenec 2017

S takovým člověkem bez rozumu není možný solidní dialog, platí na něj jen naprostá síla.”

Kim Čong-unSrpen 2017

zobrazit další výroky

Severní Korea by už raději neměla vyhrožovat Spojeným státům. Jinak zažijí oheň a zlobu, jaké svět ještě neviděl.”

Donald TrumpSrpen 2017

Spojení státy si musejí vybrat! Je na vás, jestli země s názvem Spojené státy bude existovat na této planetě, nebo ne.”

Kim Čong-unzáří 2017

USA mohou Severní Koreu naprosto zničit. Rakeťák je na sebevražedné misi.”

Donald Trumpzáří 2017

Ať už Donald Trump zamýšlel cokoli, bude čelit věcem mimo jeho očekávání. Jistě a konečně ohněm zkrotím toho starého amerického zabedněnce.”

Kim Čong-unzáří 2017

Proč by mě Kim Čong-un urazil, když mě označuje za „starého“. Já bych ho nikdy nenazval „malým a tlustým“. Ach jo, tak moc jsem zkoušel být jeho přítelem – a možná, že se to jednoho dne stane!”

Donald TrumpListopad 2017

Mohl by mu někdo z jeho vysáté a vyhladovělé země laskavě oznámit, že i já mám jaderné tlačítko, ale je mnohem větší a mocnější než to jeho a mé tlačítko funguje!”

Donald TrumpLeden 2018

Celé Spojené státy jsou v dosahu našich jaderných zbraní, a jaderné tlačítko je stále na mém stole. To je realita, ne vyhrůžka.”

Kim Čong-unLeden 2018

Z toho, co vidíme, je Kim Čong-un velmi otevřený a velmi čestný.”

Donald TrumpDuben 2018

Nedokážu potlačit své překvapení z tak ignorantských a hloupých poznámek, hrnoucích se z úst viceprezidenta USA. Jestli se s námi Spojené státy setkají v jednacím sále, nebo při jaderném střetu, záleží zcela na jejich rozhodnutí a chování.”

náměstkyně ministerstva zahraničí Čche Son-huimKvěten 2018

Smutné, že na základě obrovského hněvu a otevřeného nepřátelství, které se objevily ve vašem posledním prohlášení, mám pocit, že v tuto chvíli není vhodné uskutečnit toto dlouho plánované setkání.”

Donald TrumpKvěten 2018

Korejská válka 1950–1953×

načítám grafiku

Místo summitu×

Ačkoliv některá média spekulovala dokonce o Praze, přelomový summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una se uskuteční v Singapuru.

Volba to rozhodně není náhodná:
Singapur je historicky neutrální, a navíc má příhodnou polohu pro oba státy.
Od Severní Koreje se nachází zhruba 4800 kilometrů. Je proto bez mezipřistání a dotankování v dosahu letounů starých vládních iljušinů Kima.
Země je podle Bílého domu bez problémů schopna zajistit bezpečnost obou státníků.
Singapur udržuje diplomatické vztahy se Spojenými státy i se Severní Koreou. Pchjongjang má ambasádu přímo v obchodní čtvrti v centru města, která bude plnit obrovské nároky vůdce KLDR na logistiku i bezpečnost.

celý text

Singapur je pro USA významným obchodním partnerem a druhým největším asijským investorem. USA s městským státem, který dlouhodobě podporuje americkou vojenskou přítomnost v regionu, navázaly diplomatické styky v roce 1966.
Země se už v minulosti jako pořadatel klíčových summitů osvědčila. Před třemi lety Singapur například hostil schůzku prezidentů znepřátelených států: Číny a Tchaj-wanu. Bylo to poprvé od roku 1949, co se vůdce pevninské Číny a ostrova setkali.
v Singapuru od roku 1965 vládne stále stejná strana, vláda zakazuje demonstrace a striktně kontroluje média. Kim s Trumpem tedy budou mít zajištěný poklidný průběh summitu.

Historické summity amerických prezidentů×

načítám grafiku

Vztahy USA a KLDR×

Summit Donalda Trumpa s Kim Čong-unem bude milníkem ve vztazích USA a KLDR. Jejich schůzka ale bude zároveň zatím poslední dramatickou zápletkou, kterými vztahy mezi Bílým domem a Pchjongjangem v posledních desetiletích už prošly.

+ zvětšit× zmenšit

První cílené diplomatické úsilí o vyřešení napětí na Korejském poloostrově, které by zahrnovalo i otázku severokorejského jaderného programu, zahájila v polovině 90. let administrativa prezidenta Billa Clintona. Zlomovým bodem ve zprvu neúspěšné snaze, kdy USA naopak uvažovaly o vojenském úderu na severokorejské jaderné zařízení, byla v červenci 1994 cesta bývalého amerického prezidenta Jimmy Cartera (na snímku) do Pchjongjangu. Výsledkem jeho mise byla v říjnu 1994 rámcová dohoda mezi USA a KLDR. Severokorejský režim se zavázal – výměnou za potravinovou, surovinovou a ekonomickou pomoc – ke zmrazení svého jaderného programu. Pchjongjang se následně zavázal také k moratoriu na raketové testy. V roce 2000 se stala tehdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightová nejvyšším představitelem USA, který dosud navštívil Pchjongjang, kde jednala s tehdejším vůdcem Kim Čong-ilem.

Za následné administrativy George Bushe ale diplomatický proces degradoval. V roce 2002 George Bush obvinil KLDR, že pokračuje v tajném jaderném programu, a zařadil Pchjongjang do „osy zla“. Korea následně oficiálně odstoupila od smlouvy o nešíření jaderných zbraní. V roce 2005 Pchjongjang přiznal, že na svoji „sebeobranu“ vyvinul jadernou zbraň. O rok později provedla Korea první jaderný test.

+ zvětšit× zmenšit

Ekonomické a obchodní sankce uvalené na KLDR ale mezitím přinesly i výsledky u jednacího stolu. V takzvaných Šestistranných rozhovorech (KLDR, Jižní Korea, USA, Japonsko, Čína a Rusko) Pchjongjang souhlasil s návratem inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) do země a s uzavřením reaktoru v Jongbjonu (na snímku). George Bush v roce 2008 odebral Severní Koreu ze seznamu zemí, které podle USA podporují terorismus.

celý text

Na úvod prezidentství Baracka Obamy, v roce 2009, se ale tento nadějný vývoj opět zkomplikoval. KLDR nejdříve provedla zkoušku střely s dlouhou dráhou letu a v květnu 2009 uskutečnila druhý jaderný test. Zábleskem možného zlepšení byla následná návštěva Billa Clintona v Pchjonjangu, kde dojednal propuštění dvou amerických novinářů. KLDR signalizovala, že by znovu mohla začít s Washingtonem mírové rozhovory. Na konci roku 2011 ale umírá Kim Čong-il, na jeho místo nastupuje Kim Čong-un a urychluje raketový i jaderný program.

Prezident Obama a také OSN stupňovali sankce, například v listopadu 2016 přijalo OSN opatření, které o 60 procent omezilo vývoz uhlí z Číny. V letech 2013 až 2016 ale Severní Korea mezitím provedla další tři jaderné testy, každý silnější než ten předchozí.

Donald Trump už od své prezidentské kampaně v roce 2016 a pak i po nástupu do Bílého domu praktikoval svého druhu metodu „cukru a biče“, když střídal otevřenost k diplomatickým rozhovorům s ekonomickým nátlakem v podobě tvrdých sankcí a s hrozbami vojenskou silou.

V průběhu loňského roku Kim odpovídal eskalací napětí, když v červenci odpálil balistickou střelu a v září provedl dosud nejsilnější jaderný test. Letos v březnu ale přišlo obrovské překvapení, patrně především pod dopadem sankcí Kim Čong-un avizuje možnou cestu diplomacie, a to hned na té nejvyšší úrovní. Nabídl Donaldu Trumpovi osobní jednání. A Donald Trump tuto výzvu bez dlouhého přemýšlení a konzultací se svým bezpečnostním týmem přijal.

Americko-korejský rok×

Od začátku roku 2017 si lídři USA a Severní Koreje vyměnili komplimenty i tvrdou kritiku. Podívejte se na klíčové momenty, které předcházely historický summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una.

Fotografie: Reuters | ČTK | Shutterstock | Wikipedia | Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 22 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 51 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 52 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy