Mezi nejrizikovější cestovatelské destinace se od pondělí zařadí Chorvatsko a Madeira

ČTK ČTK
12. 2. 2021 18:37
Mezi velmi riziková území budou nově od pondělí patřit Chorvatsko a portugalská Madeira, zpřísní se tak podmínky při cestování. Mezi státy s vysokým rizikem budou Irsko a Litva, které dosud patřily do nejrizikovější kategorie. Režim se zmírní také při cestách z Dánska, které bude na takzvané mapě cestovatele oranžové, a Islandu.
Ponta do Sol, Madeira, Portugalsko
Ponta do Sol, Madeira, Portugalsko | Foto: iStock

Při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem, značených tmavě červenou barvou, je povinný test před cestou do Česka, po příjezdu musí cestující absolvovat karanténu. Po pěti dnech si mohou udělat druhý PCR test, který v případě negativního výsledku umožní karanténu ukončit. Do této kategorie patří většina členských států Evropské unie i třetích zemí.

U červených zemí s vysokou mírou rizika je nutný kromě testu před cestou i další, do pěti dnů od přicestování, a to PCR test. Do té doby musí být osoba v samoizolaci. Řadit se k nim od pondělí budou Belgie, Bulharsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko a Azorské a Kanárské ostrovy.

Pro návrat z oranžových, středně rizikových států podle cestovatelského semaforu je povinné absolvovat antigenní nebo PCR test před cestou do České republiky. Patřit mezi ně budou Dánsko, Finsko, Norsko a Řecko.

U všech těchto tří kategorií je nutné nosit po dobu deseti dnů od příjezdu všude mimo domov zdravotnickou roušku nebo respirátor. Zaměstnanci a studenti zároveň mají povinnost předložit výsledek testu zaměstnavateli či škole, kde studují.

Žádná z povinností neplatí pro zelené země s nízkým rizikem nákazy. Dosud k nim patřil z evropských států jen Vatikán, od pondělí přibude Island. Z dalších zemí se do zelených řadí Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur a Thajsko.

Do Česka nesmějí cizinci přicestovat z jiných než nezbytných důvodů. Kabinet nedávno zakázal pobyt cizinců v ČR s výjimkami v případě cest do zaměstnání a škol, nezbytných cest za rodinou či blízkými osobami, cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo například na svatbu či pohřeb.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy