Německo od půlnoci považuje Českou republiku za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, výrazně proto omezilo již tak komplikované možnosti cestování mezi oběma zeměmi. Německý ministr vnitra Horst Seehofer v nedělním rozhovoru pro Bild am Sonntag řekl, že kvůli kontrolám se mohou tvořit na hranicích fronty, policisté chtějí prověřovat každého.
"Nic jiného nám nezbývá," řekl Kretschmer na okraj sobotní piety k připomínce bombardování Drážďan za druhé světové války.
Sasko se dosud podle zemského premiéra snažilo o to, aby se k českým příhraničním oblastem přistupovalo stejným způsobem jako k těm německým. Uvedl, že pokud by některý německý region hlásil 1100 nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období, jako se děje v okresu Cheb, následovalo by jasné omezení pohybu a další uzavírky obchodů. "Pokud je to na české straně jinak, pak se také my musíme jinak chránit," řekl.
"Až do nynějška jsme v posledních týdnech měli společné pochopení. Zdá se ale, že v České republice je to nyní jinak," řekl Kretschmer. Zdůraznil, že není možné, aby na jedné straně hranice byly uzavřené školy a obchody a aby byl zásadně omezen život veřejnosti, zatímco na druhé straně začíná "večírek". Reagoval tak na to, že parlament v Česku neprodloužil nouzový stav, který tak dnes skončí. "Čelíme extrémní hrozbě," dodal.
Ne velikonoční dovolenou zapomeňte
V rozhovoru pro list Bild am Sonntag varoval, že Němci si ani přes nynější úspěšný boj s pandemií nebudou moci o Velikonocích dopřát cestu na dovolenou. "Zastávám názor, že je třeba říkat pravdu. Velikonoční dovolená letos v Německu bohužel nebude," řekl. Turismus již v dubnu by podle něj zapůsobil jako jed. "Zničili bychom vše, čeho jsme od poloviny prosince dosáhli," uvedl. Rozvolňování proto musí být opatrné a velmi pozvolné.
To, že Německo si chce chránit stále se lepšící epidemickou situaci v zemi, dokládá i obnovení hraničních kontrol s Českem.
Kontroly, které Německo formálně obnovilo od půlnoci z noci na dnešek, mohou podle spolkového ministra vnitra Seehofera vést ke kolonám, protože policie chce postupovat přísně. "Pokud někdo nebude patřit k těm několika málo výjimkám, vstoupit (do Německa) moci nebude," řekl. "Kontroly také místy povedou k delším čekacím dobám. Spolková policie nebude dopravu pouštět jen mávnutím ruky," vysvětlil. Kontrolovat chtějí policisté každého.
Problémy na saské a ani bavorské části hranice s Českem zatím hlášeny nejsou. "Situace je nyní velmi klidná," uvádí pohraniční policie v bavorském Pasově. "V pracovní den, kdy se pokusí přijet pendleři, to bude zcela jistě vypadat jinak," dodala.
Mezi Českem a Německem je v obou směrech přerušen také provoz vlaků. Nejezdí mezistátní expresy ani regionální spoje do Bavorska a Saska. Agentura DPA upozornila, že se na kontroly musí připravit i lidé, kteří z Prahy letí na největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle mluvčího místního útvaru spolkové policie se od půlnoci kontroluje, zda z Česka do Německa přilétají jen němečtí občané, případně cizinci žijící trvale v zemi. Kontroluje se také osvědčení o negativním testu na koronavirus. V neděli z pražského letiště odlétá do Frankfurtu jen jeden spoj.
Do Německa nyní mohou z Česka s negativním testem přicestovat jen němečtí občané a lidé, kteří v zemi žijí. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají pendleři v kritické infrastruktuře, především zdravotníci, a nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit podložit humanitárními důvody.
Německý automobilový průmysl se obává, že nově zavedené hraniční kontroly způsobí výpadky dodávek součástek z Česka, Slovenska, Maďarska, Ukrajiny a ze severní Itálie. Už v pondělí by se tak musely zavřít některé výrobny automobilů, jako jsou továrny v Ingolstadtu, Řezně nebo Lipsku. Uvedl to mluvčí Německého sdružení automobilového průmyslu (VDA). Sdružení žádá, aby řidiči kamionů nemuseli předkládat potvrzení o negativním testu na koronavirus ne starší 48 hodin ve třech jazycích. Chce také, aby je bylo možné rychle otestovat přímo na hranici.
Německo: Česko je ohniskem britské mutace
Označení České republiky za oblast s výskytem nebezpečných mutací a obnovení hraničních kontrol bylo správné a pragmatické rozhodnutí. Na dnešní tiskové konferenci na hraničním přechodu Schirnding/Cheb to řekl bavorský premiér Markus Söder. Podle něj není pochyb o tom, že Česko je ohniskem britské mutace koronaviru, což ohrožuje dosavadní úspěšné tažení Německa proti nemoci covid-19. Söder vyslovil lítost nad posledním vývojem v Česku kvůli nejistotě o pokračování nouzového stavu. Zopakoval také bavorskou nabídku postarat se o české pacienty.
"Český parlament se rozhodl zrušit nouzový stav," řekl Söder. "Zda to bylo moudré, to si musí říct Češi," uvedl. Parlament sice nouzový stav neprodloužil, ale vláda se dnes rozhodla vyhlásit nový na žádost hejtmanů.
Novinářům dnes Söder řekl, že před ně dnes předstupuje se smíšenými pocity. "Pozitivní je, že naše opatření fungují," řekl Söder. Druhou stranou mince jsou mutace koronaviru, které podle něj mohou epidemické úspěchy Bavorska a celého Německa zhatit. "Nedosáhli jsme toho zadarmo," uvedl. Zdůraznil, že postup Bavorska se řídí rozumem, proto není možné, aby na druhé straně hranice se opatření rušila, zatímco v Německu by stále platila.
Tohle není konec Evropy
"Obnovení kontrol není koncem Evropy, jak někteří říkají. To je nesmysl. Evropu to naopak posílí, pokud zvládneme předejít další vlně," uvedl Söder. "Jsme velcí přátelé volného pohybu. Bezpečnost ale v tuto chvíli dostala přednost," řekl.
Stejně se vyslovil i bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. "Hranice jsme nezavřeli. Do země mohou přijet ti, kteří splní výjimky," řekl. Dodal, že k těmto výjimkám patří mimo jiné doprava zboží či dojíždění za prací u vybraných profesí.
Zatímco Sasko udělilo karanténní výjimku jen těm českým pendlerům, kteří pracují ve zdravotnictví, pečovatelství a v zemědělství, Bavorsko postupuje volněji. Přeshraniční pracovníci mohou do Bavorska dále jezdit, pokud od místních úřadů a od zaměstnavatele dostanou potvrzení o své nepostradatelnosti. Čas na to mají do úterý, ve středu ho pak musí předkládat při kontrolách.
Na dotaz, jaké profese jsou důležité, odpověděl Herrmann, že to nejsou jen zdravotníci, ale také třeba dělníci. Jako příklad uvedl zaměstnance, kteří vyrábějí skleněné lahvičky pro farmaceutické firmy. Söder dále zmínil vodohospodáře. Důležití jsou z bavorského pohledu i zaměstnanci elektráren, rozvodných sítí či potravinové výroby.
Podle Herrmanna bude na okresních či městských úřadech, aby stanovily, kdo výjimku z karantény dostane. Učinit by tak úřady měly v pondělí a úterý, protože od středy už se do Bavorska pendleři bez potvrzení nedostanou. "Základní podmínka ale je, že se všichni budou muset prokázat negativním testem," dodal bavorský ministr vnitra.
Bavorská televize BR v reakci na komentáře, proč se Německo rozhodlo zpřísnit opatření proti Česku až nyní, kdy je podle některých již pozdě, uvedla, že bavorská vláda si očividně uvědomuje, jak jsou pendleři pro její hospodářství důležití. Dodala také, že zároveň není možné označit všechny české přeshraniční pracovníky za ty, kdo koronavirus roznášejí. Němečtí politici se takovému hodnocení rovněž brání, upozorňují ale, že jistou souvislost dojíždění mít může, neboť nejvíce postiženy jsou příhraniční regiony v Bavorsku a Sasku.
Bavorsko mezitím ohlásilo, že zesílí prevenci ve svých lokálních ohniscích, což jsou především pohraniční regiony. Tamní epidemické situaci se budou věnovat skupiny vytvořené z představitelů okresu a hygieny. Jako příklad Söder uvedl testovací karavany, které budou nabízet rychlotesty třeba u supermarketů.