Začátek boje o Bílý dům, taktizování a vyšetřování. Jaký bude Trumpův rok 2019

Daniel Anýž Daniel Anýž
28. 12. 2018 5:30
Vláda USA je už týden bez peněz, americký prezident Donald Trump a opoziční demokraté se přetlačují, kdo ustoupí ze svých požadavků. Současný "shutdown", stejně jako boj a politické taktizování mezi Trumpem a demokraty, které se odehrávaly v posledních týdnech právě končícího roku, byly ale jen předkrmem. Předzvěstí toho, co se ve Washingtonu bude dít v roce 2019.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Do následujícího roku vstoupí americká politická scéna s novým rozložením sil. Trumpovi republikáni v listopadových volbách do Kongresu přišli o většinu v dolní Sněmovně reprezentantů a prezident se tak od ledna, až začne úřadovat nově zvolený Kongres, bude muset o moc dělit s demokraty.

A bude to souboj pro obě strany. O to důležitější, že příští rok bude už i výchozím dějstvím amerických prezidentských voleb 2020. Obě strany - Donald Trump i demokraté - začnou už od prvních týdnů roku 2019 přesvědčovat voliče, že Bílý dům by měl za dva roky připadnout právě jim.

"Dostal jsem tak mnoho blahopřání k našemu Velkému Vítězství," napsal Donald Trump na Twitter po sečtení hlasů v listopadových volbách do Kongresu. Skutečností ale je, že bez spolupráce demokratů už nemusí prosadit žádný velký zákon. Demokratická sněmovna může veškeré jeho návrhy blokovat.

Stejně tak ale demokraté, pokud budou chtít uplatnit něco ze své agendy, budou muset hledat kompromis s Trumpem. Jeho republikáni, kteří stále drží většinu v Senátu, tam zase mohou blokovat demokratické návrhy.

"Můžeme spolupracovat," řekl Donald Trump na první tiskovce po listopadových volbách. A vyjmenoval několik věcí, ve kterých by i demokraté mohli mít zájem, jak už také oznámili, najít společnou řeč.

Například by to mohl být zákon, který by uvolnil až 1,5 bilionu dolarů do obnovy americké infrastruktury. Trump by tím splnil jeden ze svých předvolebních slibů.

A demokraté by to rovněž mohli prodat jako úspěch, když by podpořili desítky tisíc pracovních příležitostí pro lidi s nízkou kvalifikací. Mohla by to být "win-win" situace - výhra pro obě strany.

Spolupráce, nebo vyšetřování. Obojí nepůjde

Trump ale na zmíněné tiskové konferenci zdůraznil ještě jednu věc. Demokraté se musí vzdát svých plánů, že začnou vyšetřovat údajné porušování zákonů uvnitř Trumpova týmu a také přímo v jednání prezidenta.

"Oboje najednou nejde. Když budou dělat jedno (vyšetřovat), nebudeme dělat to druhé (spolupracovat)," vyhlásil Trump, že demokraté si budou muset vybrat. Pokud se budou chtít na něčem dohodnout, musí zapomenout na svoji vyšetřovací agendu.

Jenže demokraté, kteří budou od ledna předsedat všem sněmovním výborům, a budou tak určovat jejich jednací agendu, už mají seznam nejméně dvou desítek témat, kde prý chtějí okamžitě spustit vyšetřování.

"Základní řídící princip republikánů v posledních dvou letech byl: Nechme Trumpovu administrativu, ať si dělá, co chce, žádný dohled není třeba. A výsledkem je skutečná krize," potvrdil pro deník New York Times demokratický kongresman Jerry Nadler, který nastupuje do čela legislativního výboru sněmovny.

Ve stejném duchu se pak vyjádřili například i nastupující šéf výboru pro tajné služby Adam Schiff a také Elijah Cummings, který povede kontrolní a dozorčí výbor, v jehož působnosti je právě dozor nad administrativou USA.

Rusko, ženy, daně

Na přední příčce demokratického vyšetřovacího seznamu je ruská aféra. V ní jde o možné kontakty Trumpova týmu s Rusy v prezidentské kampani 2016.

Hned druhý den po listopadových volbách do Kongresu zaslal kongresman Jerry Nadler do Bílého domu, na ministerstvo spravedlnosti a do dalších vládních úřadů "dopisy k zachování informací".

Varoval v nich zmíněné instituce, že by se mohly "dopustit trestného činu", pokud by se pokusily "utajit, odstranit nebo zničit" jakékoli dokumenty, které s ruskou kauzou souvisejí.

Vedle toho budou prý demokraty zajímat i Trumpova daňová přiznání, ze kterých by se mělo ukázat, kde všude měla a má své podnikatelské aktivity společnost Trump Organization. A kde všude by tak prezident mohl být v konfliktu zájmů.

A demokraté si prý chtějí posvítit i na případ Trumpova bývalého osobního právníka Michaela Cohena. Ten se už přiznal, že údajně na Trumpův přímý pokyn v prezidentské kampani 2016 krátce před volbami vyplatil dvěma ženám statisíce dolarů za to, že pomlčí o svých někdejších milostných aférách s  Trumpem.

Podle soudu šlo o porušení zákona o financování předvolebních kampaní a Cohenovi bylo za tento a další trestné činy už vyměřeno tříleté vězení. Podle demokratů to navíc jasně implikuje, že trestný čin spáchal i Donald Trump.

Právě v souvislosti s tímto případem a také s ruskou kauzou někteří demokraté zmiňují i slovo "impeachment". Tedy možnost, že by vyvolali proces odvolání Donalda Trumpa z funkce.

Nebezpečné slovo "impeachment"

Vedení demokratů v Kongresu ale tyto radikální podněty už potlačuje. "Nemyslím, že bychom měli odvolávat prezidenta z politických důvodů. Nejdříve musíme vidět, jaká budou fakta," uklidňovala horké hlavy ve vlastní straně demokratka Nancy Pelosiová, která se s největší pravděpodobností stane novou předsedkyní Sněmovny reprezentantů.

Zkušená Pelosiová je v Kongresu od roku 1987 a demokraty vede už od roku 2003. Mezi lety 2007 a 2011 už byla šéfkou sněmovny a dobře si uvědomuje jednu věc: úplné vyhlášení války prezidentovi, kdy by demokraté působili jako ti, kdo vše jen negují a ničí, by se ve výsledku mohlo obrátit proti nim. Mohlo by posílit Trumpovy šance na obhajobu Bílého domu v roce 2020.

O tom se v polovině 90. let přesvědčili sami republikáni. Na konci druhého roku prezidentství Billa Clintona uštědřili v kongresových volbách 1994 jeho demokratům tvrdou porážku.

Jejich tvrdá politika ve stylu "vítěz bere vše" pak ale následně byla jedním z důvodů, proč Clinton o dva roky později obhájil Bílý dům.

A obdobná zkušenost vyplývá i z prezidentství Baracka Obamy. Také on utrpěl dva roky po příchodu do Bílého domu v kongresových volbách 2010 výprask.

Trump, červený hadr na demokraty

Taktika republikánů, kdy se jednoznačně rozhodli, že Obamovi vše zablokují, je však v následných prezidentských volbách spíše poškodila. Obama byl v roce 2012 zvolen znovu.

Popularita Donalda Trumpa je setrvale poměrně nízká, aktuálně ho vnímá pozitivně jen 42 procent Američanů. Průzkumy ale také ukazují, že středoví, nezávislí voliči, kteří bývají jazýčkem na vahách prezidentských voleb, nechtějí, aby se Washington zcela zasekl v zákopové válce.

Rok 2019 tak ve Washingtonu bude časem velkého taktizování. Mezi Trumpem a demokraty půjde o to, kdo se voličům nabídne jako lepší výchozí možnost do prezidentských voleb 2020. Uvnitř Demokratické strany se pak budou přetlačovat umírněnější politici s radikály.

A už v lednu 2019, nejpozději v únoru, přijdou první ohlášené demokratické kandidatury na prezidenta. Podle amerických médií působí Donald Trump na demokraty jako červený hadr. Očekává se tak, že do závodu proti němu se přihlásí rekordní počet kandidátů.

Video: Na bohoslužbu za George Bushe staršího dorazil Donald Trump a jeho někdejší sokyně Hillary Clintonová

Na smuteční bohoslužbu za George Bushe staršího, 41. amerického prezidenta, dorazil Donald Trump a jeho někdejší sokyně Hillary Clintonová. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy