Blíží se válka Trumpa s demokraty. Budeme vás vyšetřovat, hrozí prezidentovi

Daniel Anýž Daniel Anýž
14. 11. 2018 6:59
Americký prezident Donald Trump pohrozil demokratům, že si musejí vybrat. Pokud proti němu spustí vyšetřování v rámci tzv. ruské kauzy, mohou zapomenout na jakékoli politické kompromisy. Což by se jim za dva roky, během následujících prezidentských voleb, mohlo vrátit ve zlém.
O víkendu v Paříži protestovali lidé proti návštěvě Donalda Trumpa.
O víkendu v Paříži protestovali lidé proti návštěvě Donalda Trumpa. | Foto: ČTK

Američtí demokraté zatím avizují, že nebudou ztrácet ani den. Hned jak se na začátku ledna ujmou vedení Sněmovny reprezentantů Kongresu, podrobí Donalda Trumpa a jeho administrativu důsledné kontrole.

"Naším vůbec prvním svědkem bude pan Whitaker," uvedl k ruské kauze demokratický kongresman Jerry Nadler, nastupující předseda legislativního výboru sněmovny. K výpovědi před výborem tak hodlá pozvat Matthewa Whitakera, muže, kterého Trump minulý týden pověřil vedením ministerstva spravedlnosti.

"Je naprosto nekvalifikovaný," uvedl Nadler pro stanici CNN. Podle něj prezident jmenoval Whitakera jen jako "muže na špinavou práci", jehož úkolem je "zastavit Roberta Muellera". Tedy hlavního vyšetřovatele ruského vměšování do prezidentských voleb v roce 2016 a toho, zda se na těchto aktivitách nepodílel Trumpův předvolební tým.

Ruské kauze, kterou pokládá za stále nedostatečně objasněnou, se chce navíc věnovat i nastupující demokratický předseda výboru pro tajné služby, kongresman Adam Schiff.

Ten hodlá prošetřit například i to, zda Trump nezneužil "nástroje státní moci", když se podle Schiffa pokusil potrestat média, jmenovitě stanici CNN a deník Washington Post, která jsou k němu kritická.

A pak je tu rovněž demokrat Elijah Cummings, který se stane předsedou důležitého kontrolního výboru. I ten jmenoval několik témat, která hodlá vyšetřovat. Například kauzu pornoherečky Stormy Daniels, které měl Trump před volbami 2016 prostřednictvím svého právníka Michaela Cohena vyplatit peníze za to, že bude mlčet o jejich údajném šest let starém sexuálním vztahu.

Cummings také uvedl, že se bude domáhat Trumpových daňových prohlášení, která prezident odmítá zveřejnit. Cummings a ostatní demokraté zároveň potvrdili, že pokud by Bílý dům a Trumpovi lidé nechtěli poskytnout požadované dokumenty nebo by se odmítali dostavit k výpovědi před Kongres, demokraté využijí možnost soudního nařízení, takzvaný institut subpoena.

Zajít ještě dál?

"Neděláme to z politických důvodů, ale abychom našli pravdu," uvedla o víkendu demokratka Nancy Pelosiová, která se s největší pravděpodobností stane předsedkyní Sněmovny reprezentantů, a tedy nejvýše postavenou demokratkou v Kongresu.

Právě její vyjádření ovšem zároveň ukazuje, že jako celek řeší Demokratická strana vážný vnitřní spor.

Část voličské základny a někteří aktivisté by chtěli v odporu proti Trumpovi zajít ještě dál. Chtěli by vyvolat proces možného odvolání prezidenta, takzvaný impeachment.

Jenže podle Pelosiové a dalších zkušených členů demokratického vedení by to bylo kontraproduktivní, protože impeachment by musel schválit Senát. Tam ale mají a budou mít většinu republikáni, kteří by Trumpa v současnosti v žádném případě nevydali.

Snaha o impeachment by tak podle Pelosiové mohla demokraty jen zbytečně poškodit. Část amerických voličů - především ti středoví, kteří nejsou jednoznačně politicky zařazení - by to vnímala tak, že demokraté nemají kromě destrukce Trumpa žádný vlastní pozitivní program.

Za dva roky, v prezidentských volbách 2020, by se to mohlo obrátit proti demokratickému kandidátovi. A naopak Trumpovy šance na znovuzvolení by posílily.

Demokraté si budou muset vybrat

Demokraté v Kongresu doufají, že by s Trumpem mohli najít společnou řeč například v otázce investic do americké infrastruktury nebo ve věci snížení cen léčiv. A také Trump už dříve naznačil, že by se na tom dokázal dohodnout.

Po volbách do Kongresu však zároveň pohrozil, že pokud demokraté spustí svá kongresová vyšetřování, mohou na jakékoli politické kompromisy zapomenout. "Někdo říká, že lze dělat oboje. Ale to nejde. Když budete dělat jedno, nelze dělat druhé. Oboje prostě není možné," uvedl Trump minulou středu, den po volbách, že demokraté si budou muset vybrat.

Když začnou vyšetřovat, spustí válku. Anebo se mohou pokusit o nějaké společné výsledky.

"Pokud si demokraté myslí, že budou mrhat penězi daňových poplatníků, aby nás vyšetřovali, budeme obdobně nuceni vyšetřovat všechny jejich úniky tajných informací," varoval Trump na Twitteru.

Co doopravdy chtějí voliči?

Někteří demokratičtí politici a analytici ovšem upozorňují, že demokraté v Kongresu už ani nemohou odstoupit od svých předvolebních prohlášení, že začnou Trumpa a jeho administrativu agresivně vyšetřovat na všech frontách.

"Základní poučení voleb je, že Američané jsou znechuceni a unaveni z Trumpovy administrativy a chtějí po Kongresu, aby kontroloval vládu. A pokud někdo říká, že by to naštvalo lidi proti demokratům, tak to byla právě naštvanost, co dostalo demokraty k moci," uvedl Zat Petkanes, který byl v roce 2016 poradcem demokratické kandidátky Hillary Clintonové, pro deník Washington Post.

Podle něho voliči očekávají, že demokraté půjdou proti Trumpovi. A nebude jim prý ani vadit, když přitom neprosadí svoji vlastní agendu. Podle průzkumu pro americký deník Washington Post by většina demokratických voličů, konkrétně 64 procent, souhlasila i s vyvoláním impeachmentu.

Nicméně David Axelrod, který byl poradcem prezidenta Baracka Obamy, je naopak přesvědčen, že voliči poslali demokraty do Kongresu především proto, "aby udělali nějaké pozitivní věci, například ve zdravotním zabezpečení".

"A představa, že by od prvního dne měli utrácet veškerou energii na znemožnění Trumpa, je omyl," uvedl Axelrod pro deník New York Times. Ale jak Axelrod zároveň přiznal, pro demokraty bude v každém případě "velmi těžké najít správnou rovnováhu".

Video: Jste hrozný a nevychovaný člověk. Trump se na tiskovce ostře střetl s novinářem CNN

Jste hrozný a nevychovaný člověk. Trump se na tiskovce ostře střetnul s novinářem CNN | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy