reklama
 
 

Rusové zasáhli do voleb v USA výrazněji, než se předpokládalo, tvrdí nové analýzy

17. 12. 2018 21:55
Rusko se před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 snažilo přes sociální sítě ovlivnit mínění americké veřejnosti v mnohem větším rozsahu, než se dosud předpokládalo. S kontroverzními praktikami přitom dál pokračuje. Uvádějí to dvě analýzy soukromých společností, jejichž výsledky dnes zveřejnil výbor Senátu USA pro kontrolu tajných služeb.

Analytická společnost New Knowledge a také tým Oxfordské univerzity spolupracující s analytickou firmou Graphika se shodly se závěry amerických tajných služeb, že stopy vedou k ruské Agentuře pro výzkum internetu (AII). Ta bývá označována jako trollí farma. Analytici navíc zjistili, že internetoví trollové, tedy provokatéři v diskusích na webu, v šíření propagandy pokračují.

"Tyto útoky jsou mnohem provázanější, rafinovanější a rozšířenější, než bylo dosud odhaleno," uvedl podle agentury Reuters senátor Mark Warner, který je nejvýše postaveným demokratem v senátním výboru pro kontrolu tajných služeb. Republikánský předseda výboru Richard Burr konstatoval, že závěry analýz ukazují, jak agresivně se Rusko snažilo rozdělit Američany kvůli rase, vyznání či politickému přesvědčení.

Jistá skupina ruských trollů povzbuzovala separatistická hnutí v Kalifornii a v Texasu. Další odnož se zase snažila na jedné straně přinutit příznivce pravice zaujmout ostřejší a kontroverznější názory, na druhé straně pak přesvědčit černochy, aby volby bojkotovali, případně se jim snažila podsunout špatný návod, jak hlasovat.

Po zvolení republikánského kandidáta Donalda Trumpa prezidentem se trollové zaměřili na Američany hispánského původu, u kterých se snaží vyvolat nedůvěru v americké úřady.

Video: Jak funguje ruská propaganda?

Jen pozitivní zprávy z Krymu, překroucené zpravodajství o migraci i průjezdu Nočních vlků Českem. I tak informují média v Rusku. | Video: Filip Horký |  04:04

autor: ČTK | 17. 12. 2018 21:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama