Canberra - Na džihádisty z Islámského státu (IS) s obavami nenahlížejí pouze Evropa a Amerika.
Znepokojení dal znovu najevo australský premiér Tony Abbott, který vyzval k boji proti islámským radikálům také země jihovýchodní Asie a přilehlou oblast Tichomoří. Vyjednávání podle něj v tomto případě není možné.
Na konferenci o opatřeních bojujících s teroristickou propagandou Abbott IS označil za smrtící kult s dlouhými chapadly a globálními ambicemi.
"Daesh (jiný název pro IS - pozn. red.) přichází, pokud může, s jednoduchým vzkazem pro každého člověka a každou vládu: 'podřiď se, nebo zemři'," nechal se slyšet australský premiér.
"Nemůžete s entitou, jako je tato, vyjednávat. Můžete s ní pouze bojovat."
Premiér Abbott rovněž naznačil, že Austrálie by mohla posílit svoji roli v Iráku, kam nedávno vyslala stovky vojáků, aby tam pomohli s výcvikem sil bojujících proti radikálům z IS. Posílení řad poradců a trenérů o dalších 450 lidí už dříve oznámil i prezident USA Barack Obama.
Austrálie se bojí radikálních navrátilců
Server BBC připomněl, že do Sýrie a Iráku, které příznivci IS momentálně sužují nejvíce, odjelo za džihádisty bojovat přes 100 Australanů. Představitelé země se bojí zejména příchodu těchto navrátilců z Blízkého východu, ale také sympatizantů, kteří se nechají IS inspirovat.
Výzvou je tak podle Abbotta zejména zamezení radikalizaci mladých lidí. "Potřebujeme, aby mladí idealističtí lidé doznali, že připojení se k tomuto smrtícímu kultu je naprosto pomýlený a špatně směřovaný způsob, jak vyjádřit jejich touhu se obětovat," prohlásil premiér.
Abbott o nebezpečích spojených s islámskými radikály promluvil na konferenci v Sydney, kde se sešli představitelé 25 zemí – mimo jiné i z Japonska, Malajsie, Vietnamu nebo Nového Zélandu. Schůzky se účastní také zástupci Googlu a internetových sociálních sítí.
Média tento týden odhalila, že podle zjištění australských tajných služeb už IS disponuje takovým množstvím radioaktivního materiálu, které by mu stačilo na výrobu takzvané špinavé bomby.
Země spustila řadu protiopatření
Austrálie v posledních měsících spustila řadu protiteroristických akcí a razií. Například v dubnu policie zatkla pětici mladíků, kteří se inspirovali IS a údajně plánovali velký teroristický útok v druhém největším městě země Melbourne.
Dva údajné sympatizanty IS policie odhalila také v Sydney, kde se podle jejích informací chystali k útoku.
Od loňského roku v zemi platí vysoký stupeň ohrožení. V květnu Canberra oznámila, že pracuje na předpisu, který by příznivcům extremismu s dvojím občanstvím umožnil to australské odebrat. Zároveň také kriminalizovala cestování do míst, která jsou baštami teroristů, připomněl server.
Austrálii v prosinci loňského roku ohromil útok na kavárnu v centru Sydney. Íránský uprchlík tam přes půl dne zadržoval 17 rukojmích. Při policejním zásahu pak o život kromě únosce přišli i další dva lidé.