Lidé podílející se na terorismu ztratí v Austrálii občanství

ČTK ČTK
26. 5. 2015 12:36
Podle premiéra Tonyho Abbotta by parlament měl o příslušném návrhu zákona hlasovat v červnu.
Australský premiér Tony Abbott. Ilustrační foto.
Australský premiér Tony Abbott. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Canberra - Australská vláda plánuje, že bude zbavovat australského občanství státní příslušníky s dvojím občanstvím, kteří se vydají do zahraničí bojovat po boku islamistů nebo se budou podílet na teroristických útocích na australském území.

V úterý to oznámil australský premiér Tony Abbott, podle něhož by parlament měl o příslušném návrhu zákona hlasovat v červnu. Jde o další opatření, kterým chce Canberra bojovat s hrozbou muslimského radikalismu.

Abbott uvedl, že v Iráku a Sýrii bojuje v řadách Islámského státu asi stovka Australanů a dalších asi 150 je podporuje z australského území.

Podle generálního prokurátora George Brandise 40 až 50 procent australských bojovníků na Blízkém východě má dvojí občanství.

Zákon se bude týkat lidí s dvojím občanstvím

"Během několika týdnů předložíme zákon, který bude lidi s dvojím občanstvím podílející se na teroristických aktivitách zbavovat jejich australského občanství," prohlásil Abbott.

"Nový zákon se bude týkat lidí s dvojím občanstvím, kteří bojují po boku skupin, jako je Islámský stát, stejně jako 'osamělých vlků', ať už působí v Austrálii nebo na cizí půdě," konstatoval s tím, že opatření se nebude vztahovat na australské občany, kteří nemají druhý pas.

Ministr pro přistěhovalectví Peter Dutton bude mít pravomoc zbavit australského občanství ty státní příslušníky s dvojím občanstvím, kteří budou čelit podezření z terorismu, i když nebudou usvědčeni z porušení zákonů, dodal Abbott. Rozhodnutí bude podléhat přezkoumání soudem.

S teroristy spolupracují i desítky australských žen

Australská média v úterý informovala o 26leté australské ženě ze Sydney, která konvertovala k islámu a tento měsíc opustila své dvě děti ve věku pět a sedm let a odjela do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu. Ministryně zahraničí Julie Bishopová v parlamentu řekla, že tato žena není ojedinělým případem. Odhaduje se, že 30 až 40 Australanek spolupracuje s teroristy v těchto dvou zemích.

"Jsem pesimistická ohledně osudu této očividně nešťastné mladé ženy, ale jsem vděčná, že nechala své děti v bezpečí v Austrálii a nevystavila je smrtelnému nebezpečí, jako to udělaly jiné," prohlásila Bishopová. "Je nepochopitelné, že zatímco zástupy nevinných mladých žen a dívek se zoufale snaží dostat ze spárů Islámského státu, mladé australské ženy a dívky se snaží k IS připojit," dodala.

Austrálie již dříve zvýšila úroveň hrozby teroristických útoků v zemi a bezpečnostní síly podnikly řadu rozsáhlých zátahů ve velkých městech. Nebezpečí podle úřadů hrozí ze strany radikalizovaných muslimů žijících v Austrálii a těch, kteří se vrací z bojů na Blízkém východě.

Podle nových bezpečnostních zákonů již nyní australští občané, kteří cestují do oblastí zakázaných australskou vládou, čelí při návratu až deseti letům vězení.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 45 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy