Tajné služby: Islámský stát má materiál na špinavou bombu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 6. 2015 17:15
Teroristé se zmocnili dostatku radioaktivního materiálu na to, aby vyrobili pumu, která zamoří okolí rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Canberra - Ozbrojencům z radikálního Islámského státu (IS) se podařilo získat tolik radioaktivního materiálu, aby jim to stačilo na výrobu takzvané špinavé bomby.

Ta způsobuje zamoření rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou, napsal britský The Independent s odvoláním na zprávy australských tajných služeb.

Podle australské ministryně zahraničí Julie Bishopové je NATO znepokojeno tím, co se děje s materiálem, který bojovníci IS při svém postupu Irákem a Sýrií ukořistili z různých výzkumných center a nemocnic.

"Nebrali jenom hotovost z místních bank," připomněla šéfka australské diplomacie. Touto záležitostí se minulý týden zabývala Australská skupina sdružující čtyři desítky zemí, které se zasazují o to, aby nebyly ve světě používány chemické a biologické zbraně.

Bishopová na této schůzce varovala, že IS je schopný vyrobit chemické zbraně.

Ve hře je i jaderná zbraň Pákistánu

IS v posledním čísle svého propagandistického časopisu dal najevo, že chce vyvinout zbraně hromadného ničení a indičtí činitelé už dříve upozorňovali, že existuje možnost, že by radikálové mohli získat jadernou zbraň Pákistánu.

Experti upozorňují, že IS může s blížícím se začátkem ramadánu a prvního výročí vyhlášení chalífátu zesílit své aktivity. "Je pravděpodobné, že při příležitosti začátku i konce ramadánu se IS pokusí o zásadní vojenské akce v Iráku a Sýrii," uvedl americký Institut pro studium války. Muslimský postní měsíc začíná 17. června.

 

Právě se děje

před 25 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy