Tajné služby: Islámský stát má materiál na špinavou bombu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 6. 2015 17:15
Teroristé se zmocnili dostatku radioaktivního materiálu na to, aby vyrobili pumu, která zamoří okolí rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Canberra - Ozbrojencům z radikálního Islámského státu (IS) se podařilo získat tolik radioaktivního materiálu, aby jim to stačilo na výrobu takzvané špinavé bomby.

Ta způsobuje zamoření rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou, napsal britský The Independent s odvoláním na zprávy australských tajných služeb.

Podle australské ministryně zahraničí Julie Bishopové je NATO znepokojeno tím, co se děje s materiálem, který bojovníci IS při svém postupu Irákem a Sýrií ukořistili z různých výzkumných center a nemocnic.

"Nebrali jenom hotovost z místních bank," připomněla šéfka australské diplomacie. Touto záležitostí se minulý týden zabývala Australská skupina sdružující čtyři desítky zemí, které se zasazují o to, aby nebyly ve světě používány chemické a biologické zbraně.

Bishopová na této schůzce varovala, že IS je schopný vyrobit chemické zbraně.

Ve hře je i jaderná zbraň Pákistánu

IS v posledním čísle svého propagandistického časopisu dal najevo, že chce vyvinout zbraně hromadného ničení a indičtí činitelé už dříve upozorňovali, že existuje možnost, že by radikálové mohli získat jadernou zbraň Pákistánu.

Experti upozorňují, že IS může s blížícím se začátkem ramadánu a prvního výročí vyhlášení chalífátu zesílit své aktivity. "Je pravděpodobné, že při příležitosti začátku i konce ramadánu se IS pokusí o zásadní vojenské akce v Iráku a Sýrii," uvedl americký Institut pro studium války. Muslimský postní měsíc začíná 17. června.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy