reklama
 
 

Tajné služby: Islámský stát má materiál na špinavou bombu

10. 6. 2015 17:15
Teroristé se zmocnili dostatku radioaktivního materiálu na to, aby vyrobili pumu, která zamoří okolí rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou.

Canberra - Ozbrojencům z radikálního Islámského státu (IS) se podařilo získat tolik radioaktivního materiálu, aby jim to stačilo na výrobu takzvané špinavé bomby.

Ta způsobuje zamoření rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou, napsal britský The Independent s odvoláním na zprávy australských tajných služeb.

Podle australské ministryně zahraničí Julie Bishopové je NATO znepokojeno tím, co se děje s materiálem, který bojovníci IS při svém postupu Irákem a Sýrií ukořistili z různých výzkumných center a nemocnic.

"Nebrali jenom hotovost z místních bank," připomněla šéfka australské diplomacie. Touto záležitostí se minulý týden zabývala Australská skupina sdružující čtyři desítky zemí, které se zasazují o to, aby nebyly ve světě používány chemické a biologické zbraně.

Bishopová na této schůzce varovala, že IS je schopný vyrobit chemické zbraně.

Ve hře je i jaderná zbraň Pákistánu

IS v posledním čísle svého propagandistického časopisu dal najevo, že chce vyvinout zbraně hromadného ničení a indičtí činitelé už dříve upozorňovali, že existuje možnost, že by radikálové mohli získat jadernou zbraň Pákistánu.

Experti upozorňují, že IS může s blížícím se začátkem ramadánu a prvního výročí vyhlášení chalífátu zesílit své aktivity. "Je pravděpodobné, že při příležitosti začátku i konce ramadánu se IS pokusí o zásadní vojenské akce v Iráku a Sýrii," uvedl americký Institut pro studium války. Muslimský postní měsíc začíná 17. června.

autoři: ČTK, Zahraničí | 10. 6. 2015 17:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama