Moskva – Rusko staví nedaleko svého hlavního města opulentní komplex pro akrobatický rokenrol za 1,9 miliardy rublů (zhruba 750 milionů korun).
Jak zjistila agentura Reuters, která nahlédla do dokumentů souvisejících s projektem, hlavní slovo při budování střediska bude mít přední rokenrolová tanečnice Katerina Tichonovová, nejmladší dcera Vladimira Putina.
Centrum akrobatického rokenrolu v třítisícovém městečku Žavoronki, ležícím 35 kilometrů na jihozápad od Moskvy, bude jediným zařízením svého druhu na světě, alespoň podle Světové konfederace rokenrolu (WRRC). Celková suma, která se zde proinvestuje, je jen zlomkem toho, co Rusko vkládá do jiných sportů, jako je biatlon nebo lukostřelba.
Komplex bude k dispozici sportovní a taneční škole sídlící v moskevské čtvrti Chamovniky, za kterou Tichonovová mnohokrát soutěžila na mezinárodní scéně. Světového šampionátu v akrobatickém rokenrolu se zúčastnila i letos v říjnu.
Nejzajímavějším na celé záležitosti je ovšem fakt, že třicetiletá sportovkyně je dcerou ruského prezidenta. A také viceprezidentkou WRCC a významnou funkcionářkou národní sportovní federace, kde předsedá výboru pro mezinárodní vztahy a výboru pro regionální rozvoj. Taneční školu v Chamovnikách řídí její někdejší trenérka.
Agentura Reuters nemá v ruce žádné důkazy o tom, že by Kreml nebo sama Tichonovová ovlivnili rozhodnutí úřadů týkající se výstavby střediska. Ani ona, ani metropolitní odbor sportu či Ruská federace akrobatického rokenrolu však neodpověděli na opakované žádosti o poskytnutí informací k tomu, jakou roli Putinova dcera hraje v celém projektu nebo jaké budou jeho konečné náklady.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se pouze omezil na lakonické konstatování: "Toto téma s námi není nijak spojeno."
Stavební odbor správy ruské metropole zase tvrdí, že komplex je součástí rozsáhlejšího programu, v jehož rámci budou ze státních peněz financována také další sportoviště, která jsou pro město životně důležitá. "Moskva přikládá výstavbě sportovišť velký význam," stojí v prohlášení, které stavební odbor zaslal agentuře Reuters. "V uplynulých pěti letech se počet nových sportovních zařízení zdvojnásobil."
V Rusku se akrobatickému rokenrolu aktivně věnuje na devět tisíc lidí a národní federace doufá, že do roku 2020 k nim přibudou další tři tisíce.
Lukostřelbě, velmi populární mezi Rusy, se ve srovnání s tím aktivně věnuje dvaadvacet tisíc lidí. Podle Ruské federace lukostřelby však do její pokladny letos ze státního rozpočtu připlynulo pouze 21 milionů rublů. V zemi navíc podle jejích zástupců není jediné specializované středisko, zasvěcené výhradně tomuto sportu. Na olympijských hrách v Riu de Janeiro získal přitom letos ruský ženský tým stříbrné medaile.
Podobně eviduje Ruská biatlonová federace 19 tisíc aktivních členů. Ta od státu nedostává vůbec žádné peníze a financování sportovců je záležitostí soukromých sponzorů.
Přistávací plocha pro helikoptéry
Dokumenty naznačují, že součástí střediska bude velká tělocvična, hala s trampolínami, pětadvacetimetrový plavecký bazén a taneční plocha, obklopená hledištěm pro dva tisíce příznivců akrobatického rokenrolu. Chybět nebude ani konferenční hala, přednášková aula a ubytovací prostory pro tři sta osob.
Na hlavní budově si lze už nyní přečíst nápis "Rock’n’Roll", vyvedený velikými bílými písmeny.
Stavební firma Magnum, která byla vybrána, aby středisko vybudovala, bude ke všemu požádána, aby dokončila sérii "zkrášlovacích projektů", včetně stezek pro jogging a rychlou chůzi a přistávací plochy pro helikoptéry. Práce na nich mají začít tento měsíc a předpokládá se, že budou dokončeny v září 2018.
Obrázek, znázorňující koncept celého střediska, ukazuje mnohapodlažní budovu z tmavých cihel a dřeva s panoramatickými okny, z nichž se otevírá výhled na parkoviště s travnatými plochami a sportovišti.
Kresimir Bosnar z WRRC přiznává, že ho překvapila výše částky, kterou Rusko investuje do střediska. "Nevidím k tomu žádný důvod, zejména ne v Rusku," zdůraznil v ohledu na poměrně malý počet osob, které se danému sportu věnují.
A dodal, že WRRC, jehož sídlem je slovinská Lublaň, nemá s projektem nic společného. "Akrobatický rokenrol je dosti specifický druh sportu, je to individuální sport, byť provozovaný ve dvojicích. Není masový. Nemůžete očekávat, že se mu v budoucnosti budou věnovat miliony lidí," míní Bosnar.
Ljubov Sobolová, opoziční politička z Moskvy a prominentní účastnice řady protikorupčních kampaní, říká, že centrum bylo vybudováno proto, aby jej mohla vést právě Tichonovová.
"Je zjevné, že za vším je politika," říká k dokumentům zveřejněným na internetu, aniž by ovšem předložila konkrétní důkaz, že za budováním střediska stojí politický lobbing. "Moskva staví areál jen proto, aby uspokojila osobní ambice prezidentovy dcery," dodává Sobolová.
Sportovní disciplína pro úzký okruh lidí
Rusko dlouhodobě a mohutně investuje do sportu a prezident Putin nikdy neváhal využít úspěchů ruských sportovců, aby vylepšil obraz své země coby nové globální mocnosti.
Pod jeho dohledem Rusko utratilo padesát miliard dolarů na přípravu a organizaci zimních olympijských her v Soči, konaných před dvěma lety. Byly to nejdražší olympijské hry v historii.
Ruská ekonomika je přitom již dva roky v recesi, neboť ji těžce postihly západní sankce, uvalené na Moskvu kvůli anexi Krymu, stejně jako propad celosvětových cen ropy. Ruská vláda musela sáhnout k rozsáhlým škrtům v sociální oblasti ve snaze o vyrovnaný státní rozpočet.
V celosvětovém žebříčku WRRC figuruje pouhých dvě stě párů, což činí z akrobatického rokenrolu sportovní disciplínu určenou pro velmi omezený okruh zájemců. Ve východní Evropě je nicméně velmi oblíbená.
Tichonovová a její taneční partner Dmitrij Alexejev v současnosti figurují na jedenáctém místě světového žebříčku, zatímco v Rusku jsou šestí. Na listopadovém mistrovství Ruska v Petrohradě skončili druzí.